„Синови на гневот“ од Дамасо Алонсо

Фотографија од Дамасо Алонсо

Дамасо алонсо објавува со голема храброст книга наречена „Синови на гневот“ што дава целосен пресврт на поезијата од тоа време. Објавено во 1944 година, за време на фашистичката диктатура, во ова дело, покрај лексичките и метричките реновирања, се забележува и тематско обновување засновано врз присуството на неправдите во моментот што се изложени и осудени во ова дело од непресмерлива вредност и тоа прекина со поезијата.на затајување што му беше во служба на режимот на Франко.

La мака да се биде маж се чувствува во оваа работа. Да се ​​биде маж е мистерија, но и Бог е далеку од тоа да биде одговор на сè што предлагаа официјалните поети од тоа време. Смртта е присутна како неотповиклива судбина и истовремено како единствен валиден излез од сивата егзистенција која во тоа време беше задолжителна за сите Шпанци.

И тоа е дека поединците се чувствуваа сами во сè повеќе деградирано општество и само theубовта кон една жена може да им обезбеди некое друштво и моменти на луцидност неправедно општество во кои меѓучовечките односи исто така имаа недостатоци, што уште повеќе ја влошува споменатата осаменост што отстапува место за внатрешна празнина што проникнува во сè.

Повеќе информации - Биографија на Дамасо Алонсо

Фото - Поетски круг

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.