Симбологија и психоанализа во По падот на куќата на Ашер во По

Падот на куќата на Ашер е едно од најпознатите дела на Едгар Алан По и секој сега и тогаш треба да се вратам на бостонскиот господар на теророт. Во оваа статија враќам дел од друг колеџ работа дека во нејзино време морав да работам. Овој пат тоа е извадок од многу подолго есеј за симбологија и психоанализа на работата. Уште една curубопитност и мал придонес кон фигурата на големиот По.

Синопсис

Во прво лице, раскажувачот ја раскажува својата посета на пријател од детството, Волшебник на Родерик, сопственик на замок барем чудно. Овој човек е болен и ви вели да дојдете да го расположите. Livesивее со својата сестра Лејди Медлин, што е исто така многу болен и затоа се чувствува многу тажно.

Нараторот поминува една сезона со неговиот пријател да се посвети на зборување, читање и слушање музика. Но, еден ден Лејди Медлин почина, Или, барем, се чини. Тие ќе ја остават во ковчег, во просторија во долниот дел од куќата.

Од таму Родерик Ашер постепено ќе ја изгуби главата и станува сè позаболен сè додека една бурна ноќ не започне да се вознемирува многу звуци низ целата куќа. За да го увери, нараторот започнува да чита книга сè додека не ги чуе тие звуци, како што се плачење и плачење. Родерик Ашер, веќе луд, го сфаќа тоа ја закопаа жива И тоа е кога Лејди Медлин им се појавува, факт што врне смрт на неговиот брат. Пред тоа и претстојна пропаст на куќата нараторот бега оставајќи го зад себе урнатини тоне во езерото од околината.

Куќата на Ашер

Неопходно е да се потенцира фундаментална улога на куќата, бидејќи неговото влијание врз ликовите и обратно е одлучувачко. Исто така, негативна сила што е основа на тоа влијание и што доведува до смрт на двајцата протагонисти и уништување на градбата. Таа сила брзо се открива на почетокот на приказната кога опишува раскажувачот неговото доаѓање и чувството на тага и тага што произведува визија за големата куќа.

Се разбира, при овој прв впечаток, смртта е претскажана затоа што кога ќе ја погледнете куќата и нејзината околина, како што се езерото и сувите дрвја, може да ја земете само како нешто што е на крајот од нејзиниот отпор кон времето, исто како и кај неговите жители, последните двајца Ашер. Тоа е Лејди Медлин, закопана жива пред нејзиното време, која предизвикува уништување на куќата, пред нејзиното време и смртта на нејзиниот брат, да го потопи сето тоа во езерото, исто како што завршува приказната.

Сепак, она што навистина ги конфигурира овие елементи, толку многу карактери, колку ситуации и средини, е А. продолжување на состојбата на умот, на умот на По. Ова може да се види во симбологијата на некои од нив, на пример, на Casa. Куќа која поради својот станбен карактер идентификува со човечкото тело и мисла.

На овој начин, фасада би значел лице, маската под која е личноста на човекот. Различното станови може да бидат симболи на вертикалност и простор. На највисок таван и под би одговарале на главата и мислата, односно до функциите на свеста и насочувањето. Напротив, подрум или подрум би покажал el несвесно и инстинкти. На escalera би бил средства за соединување на различните психички рамнини а неговото фундаментално значење ќе зависи од тоа дали се гледа во растечка или опаѓачка насока.

Она што е јасно е дека постои еквивалентност помеѓу куќата и човечкото тело, особено во отвори. Доказ за тоа се зборови на нараторот кога ќе застане пред замокот Ашер, опишувајќи ги темните прозорци што ги гледа 'како црни очи во празно лице".

Истото се случува со езерото или урнатините. Езерото може да го изрази скриеното и мистериозно. Покрај тоа, на површина на нејзините води може да симболизира а огледало, слика на реалноста, реалност што тоне во истите тие води и остава само урнатини. Тие можат да ги значат и оние чувства или живи искуства кои веќе немаат никакви витални врски, но кои продолжуваат да постојат и покрај тоа што немаат никаква употреба или функција во смисла на живеење или размислување.

Браќата Ашер

Во однос на ликовите и позицијата што писателот ја зазема како наратор, ова е не интервенира решително во приказната или во судбината на протагонистите. Се чини дека По исфрли дел од неговата лична комплексност отелотворувајќи го или, поточно, рефлектирајќи го, во Родерик и Медлин, особено во претходните.

Буквално било се одвиваат а друг дел е изоставен, како набудувач. Болеста на Родерик и деменција се По дека, благодарение на него или преку неговите очи, тие можат да излезат надвор, да се ослободат и да престанат да бидат товар за авторот.

Лејди Медлин би ја отелотворила слабоста на нејзиниот дух. Исто така, тоа би била фигура на неговата мајка што се појавува и исчезнува низ ходниците на куќата, од умот на По, во обид да се врати во животот без успех. Сите промени во ритамот на приказната би паднале на Лејди Медлин или потрагата по изгубената мајка.

Психоаналитичар По

Но, тука е и а обид за бегство, на спасение од уништување и смрт како што раскажувачот демонстрира на крајот. И се чини дека тој логичен, расудувачки и центриран дел што го набудуваше однадвор, се чини ја одбива таа судбина кон која се движи во реалноста. Ова докажува тесната линија што ги одделуваше разумот од лудилото во животот на По и тоа на крајот беше избришано со неговата зависност од алкохол.

Може да се каже и дека По бил еден од првите што се обидел да направи а методолошка истрага на несвесниот ум. Оваа куќа на Ашер, со своите темни простории, сложените пејзажи или пукнатината во центарот на нејзината фасада, се сметаше за пред-фројдовски модел на тој несвесен ум.

Кога во денешно време психоаналитички метод до делото на По, тие сакаа да пронајдат намалување на литературниот квалитет на неговите раскази. Но, во исто време, критичарите кои продолжуваат да ја изучуваат неговата работа, исто така, продолжуваат да го сметаат за а пионер во естетиката, истражувач на човечкиот ум и литературен техничар.

Во секој случај, она што е очигледно е дека нивните приказни остануваат во сеќавање како пример за потрага по мистерија и очекување на терор извршен од човечки суштества.

Дел од библиографијата што се користеше тогаш:

 • Е. Цирлот, Речник за симболи, Лабури, Барселона, 1988 година.
 • Нортон Антологија на американската литература, Newујорк, 1989 година.
 • Незнаениот По, антологија на бегалските списи од ЕА По, Сити светла книги, Сан Франциско, 1980 година.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонела dijo

  Здраво, морам да работам на оваа работа и има две прашања на кои не можам да одговорам. Овие се: Што сака Ашер да види неговиот пријател? И, морам да идентификувам романтични елементи кои ги оправдуваат со текстуални цитати ... Јас навистина ценам ако можете да ми помогнете!

 2.   Марија Фиренца dijo

  многу добар месец послужи да се направи монографија

 3.   Лусија Санчез dijo

  Може ли да ни кажете, што мисли Ашер за куќата во која живее?

 4.   Марија Тереза dijo

  Како е можно дури и во ваква педагошка статија за литература да мора да видиме како се појавува широко распространетиот недостаток на „помалку“, наместо точниот „барем“? Така се вели кога има значење „барем“, „барем“, „барем“, барем „...„ Колку помалку “има многу поинакво значење и употреба:„ Колку сум постар , колку помалку можам да ги поднесам фаулите “; „Колку повеќе одите, толку повеќе треба да се вратите назад.