Силвија Плат. 4 песни за славење на неговото раѓање

Силвија Плат е роден на 27 октомври 1932 година во Бостон. Поет, тој исто така пишуваше проза и есеи. Имаше комплициран живот, со ментални проблеми уште од неговата младост и депресивна личност. И нејзината судбина беше обележана кога се разведе од сопругот. Но, ние го славиме годишнина од неговото раѓање а најдобрата меморија е читањето некои од неговите песни. Ова се моите избрани.

Силвија Плат

Тој ги објави своите прва песна со само осум години и тој продолжи да пишува приказни и стихови што ги испраќаше до разни списанија, што му овозможи да ги има првите успеси. Во средината на 50-тите години, и кога веќе страдав од неколку ментални нарушувања, дипломирал на колеџот Смит. Но, пред да помине низ психијатриска болница за обид за самоубиство.

Доби Фулбрајтова стипендија и тој беше на Универзитетот во Кембриџ, каде го продолжи своето литературно дело. Таму се сретна Тед се гушка, со кого се оженил и имал две деца. Но, бракот се распадна на еден неверник на нејзиниот сопруг. Во таа ситуација, со две одговорни деца, болни и со малку пари, самоубиство се врати да го прогонува. И на само триесет години го одзеде животот гушејќи се на бензин.

Неговите дела вклучуваат наслови како на пр Колосот, Преминување на водата, Зимски дрвја o Теглата со камбана. Доби го Пулицерова награда во 1982 година, како постхумно, за нивните Комплетни песни.

Песни

Зборови

Секири
По чиј удар одекнува дрвото,
И одгласите!
Одгласите се повлекуваат
Од центарот како коњи.

SAP
Отекува како солзи, како
Процедување на вода
За ресетирање на огледалото
На карпа

Тоа паѓа и се врти
Бел череп,
Јадат плевели.
Години подоцна
На пат ги среќавам -

Суви зборови без возач.
Неуморниот шум од копита.
Додека
Од дното на бунарот, фиксни starsвезди
Тие владеат со живот.

***

Ривал

Ако Месечината се насмееше, ќе изгледаше како тебе.
Оставате ист впечаток
Од нешто многу убаво, но уништувачко.
И двајцата се многу вешти во позајмувањето на светлината.
Неговата уста жали за светот; твоето е непоколебливо,

И вашиот прв подарок е да претворите сè во камен.
Се будам во мавзолеум; Дали си тука,
Зачукувајќи ги прстите на мермерната маса, барајќи цигари,
Малерозен како жена, но не толку нервозен,
И да умрам да кажам нешто неодговорно.

Месечината исто така ги намалува своите поданици,
Но, во текот на денот е смешно.
Вашите незадоволства, од друга страна,
Тие доаѓаат преку поштенското сандаче со lovingубовна регуларност,
Бело и празно, експанзивно како јаглерод моноксид.

Нема ден кој е безбеден од вестите за вас,
Преку Африка, можеби, но размислувајќи за мене.

***

Јас сум вертикална

Повеќе сакам да бидам хоризонтална.
Јас не сум дрво со длабоки корени
на копно, пиејќи минерали и мајчинска loveубов,
со што повторно цветаат од март до март,
сјае, ниту гордост на партер
бело од восхитувачки извици, силно префарбани,
и за, јас игнорирам, за губење на своите ливчиња.
Во споредба со мене тој е бесмртен
дрвото и најсмелите цвеќиња:
Би сакал една година, несовесноста на другите.

Вечерва, во бесконечно минимално светло
на starsвезди, дрвја и цвеќиња
ја раширија својата голема свежина.
Одам меѓу нив, тие не ме гледаат, кога спијам
понекогаш мислам дека брат
повеќе од кога било: умот ми оди надолу.
Понормално е, фрлија. Рајот
и имав отворен разговор, така и ќе направам
покорисно кога конечно ќе се обединам со земјата.
Дрво и цвет ќе ме допрат, види ме.

***

Еспехо

Јас сум сребрен и точен. Предрасуди.
И колку гледам пијам без одлагање
исто како што е, недопрена од loveубов или омраза.
Јас не сум суров, само искрен:
четириаголно око на мал бог.
На спротивниот wallид го поминувам времето
медитација: розова, шарена. Ја гледав толку долго
тоа е дел од моето срце. Но, тоа се движи.
Лицата и темнината не разделуваат

нон стоп. Сега сум езеро. Затвори
над мене жена, барај го мојот дострел.
Свртете се кон оние заблудени светулки
на Месечината. Гледам твој грб, верно
Јас го рефлектирам тоа. Таа ми плаќа со солзи
и гестови. Се грижи. Таа доаѓа и си оди.
Неговото лице со ноќта се заменува
наутро Бев удавена девојка и стара


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.