се што знам за љубовта

се што знам за љубовта

се што знам за љубовта

Сè што знам за неамор е наративна автобиографија напишана од новинарот, колумнист и подкастер Британката Доли Алдертон. Овие мемоари ги објави едиторијалот Пингвин во 2018. Исто така, Група на планети Тој беше одговорен за превод и дистрибуција на делото на шпански. Во годината на објавување, победи на Национална награда за автобиографија.

Овој материјал на Доли Алдертон се смета за толку брилијантен што влезе во потесниот избор за Британските награди за книги во категоријата Не-фикција наративни книги за 2019 година. Исто така, се што знам за љубовта Тоа беше адаптирано во телевизиска серија. Филмот е драма и може да се види на Би-Би-Си.

Синопсис на Сè што знам за љубовта

За аргументот

Аргументот на се што знам за љубовта тоа е повеќе приказна за цел живот. Оваа книга не раскажува конкретна приказна, напротив: Тоа е добро склопена компилација од настани и анегдоти вклучени во животот на авторот. Како автобиографија, книгата ги раскажува авантурите и несреќите на Доли Алдертон. Но, ова не е се. Делото е раскажано во прво лице, како да е личен дневник.

Овој факт е многу привлечен, бидејќи Алдертон е сакана јавна личност за која читателите сакаат да знаат. Во својата книга, Таа на едноставен, директен и отворен начин ги раскажува ситуациите што ги живеела од тинејџерските денови до денес. почнувајќи со неговата иницијација во општествените односи, во кои се впушти благодарение на прекрасниот и дотогаш непознат свет, вселената наречена Интернет.

За заплетот

Заплетот на се што знам за љубовта тоа не е на некој друг наративен текст, бидејќи не е фикција. Доли Алдертон е протагонист на сопствениот живот - буквално. Во интервјуто што го направи за Мода со причини да го промовира својот роман -Фантасмас (2020) - авторот рече: „Не ми се допадна да ги пишувам моите мемоари, Сè што знам за мајсторотр. Беше емотивно тешко, бидејќи сакав да бидам искрен со грешките што ги направив и со компромитираните вистини за себе“.

Во износ, Во биографијата на Алдертон, читателите ќе можат да најдат интелигентен, ироничен и оригинален наратив за искуствата на авторот.. Книгата започнува со некои изјави што Доли ги давала кога била тинејџерка, како на пример: „Кога конечно ќе имам момче, речиси ништо друго нема да биде важно“ или: „романтичната љубов е најважна работа и возбудливо во целиот свет“.

Симболот на една генерација

Алдертон ја плете својата хроника почнувајќи од адолесценцијата. Во оваа атмосфера на невиност зборува за MSN Messenger, единствениот начин на кој може да одржува контакт со своите пријатели, и запознајте други тогаш. Како дете, Доли живеела во Стенмор, место предалеку од Лондон за да биде градска девојка и премногу далеку од Чилтерн за да биде дива, млада жена со црвени образи.

Настрана од сите средства за конвенционална социјализација — како што се културни и комерцијални центри, паркови, ресторани или мали продавници — тогаш многу млад Доли се чувствуваше затворена. Според неговото сведочење, тој бил како да живееш во затвор беис каде врските со другите беа ограничени на нејзините пријатели од интернат, нејзините родители и нејзиниот брат. Сепак, MSN Messenger изгледаше како да ги спаси неговите тинејџерски денови.

Како што напредува приказната

Во сè што знам за љубовта Зборува и за пријателство. И покрај сите басни кои Алдертон можеби ги преживеала низ нејзиниот нов облик на комуникација, пред и потоа нејзината најдобра пријателка сè уште била Фарли. Сепак, Во нејзината книга има и други вистински ликови кои ја исполниле авторката со моменти на среќа, носталгија, авантури и учење.

исто така, делото обработува теми како што е љубовта во сите нејзини аспекти - особено во однос на важноста на наклонетоста кон пријателите и семејството. На истиот начин, алудира на релативноста на заљубувањето или романтичната страст. Со оглед на оваа позиција, Алдертон изјави за Vogue: „Всушност, цврстото и силно пријателство е многу посигурно“.

Контроверзни теми

Автобиографијата од Доли Алдертон се што знам за љубовта, Тоа е приказна за еден живот, а животот на сите е полн со скршеници., од непријатни моменти, од апсолутна тага, од глупости, со неочекувана радост без значење... Сепак, може да биде полна и со нарушувања во исхраната кои се постигнуваат со желба да се вклопат, дрога, неуспешни љубови и грешки кои сакаат да ги закопаат .

Сепак, Алдертон искрено и храбро ја става својата приказна пред сите свои читатели. Авторката во своето дело ги вклучува нејзините најтемни ноќи и најјасните мугри, кој е способен да го пренесе оној што го чита - особено ако припаѓа на милениумската генерација - во оние денови на вклучување на компјутерот со емоции, поминување низ универзитетот, првите работни места, нови љубови, неуспеси и, конечно, зрелоста. .

За авторката Хана Алдертон

Доли Алдертон

Доли Алдертон

Хана Алдертон е родена во 1988 година во Лондон, Англија. Таа е писателка, новинарка, колумнист и подкастер Англичанка признаена за пишување за британски весник Сандеј тајмс. На социјалните мрежи, авторот е препознаен како водител на подкастот Високо ниско? Алдертон дипломирал драма и англиски јазик на Универзитетот Ексетер. Слично на тоа, тој магистрирал новинарство на Универзитетот во градот Лондон.

Како литературен автор, Алдертон напишал се што знам за љубовта, Фантасмас и трета книга наречена Драга Доли — чија содржина ги вклучува неговите најпознати колумни напишани во На Сандеј тајмс, плус есеј. По прифаќањето и популарноста на нејзината прва игра, писателката учествуваше во создавањето на драмска серија инспирирана од овој материјал. Филмот е продуциран од Работен наслов Телевизија и Universal International Studios на Би-Би-.

Други титули на Доли Алдертон

  • Духови - Фантасмас (2020);
  • Драга Доли - Драга Доли (2022).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.