Многуте лица на Сер Едвард Ферфакс Рочестер

Многуте лица на г-дин Едвард Ферфакс Рочестер во филмот и телевизијата.

Едвард Ферфакс Рочестер. Повеќе не треба да се пишува за него. Тоа е веќе направено милиони пати затоа што книжевната Црква има лекари и јас се посветувам само на скромно пишување. Но, денес се разбудив со длабоко викторијанското стапало и за inубено. И ако има парадигма на највикторијанската убов, тоа е господарот на Торнфилд Хол, Едвард Рочестер. Тој, Фицвилијам Дарси и огромното Хитклиф се Света Троица за најстрасните и најпосветените духови на романтичен роман Викторијански.

Заборавам на Janeејн Ер и компанија. Ова е за тоа како Ејр потклекнува и сто милиони како неа кон толку неискрена како душата што брише на една од најдобри машки литературни ликови создаден од а mujer. И тоа оди од оние многу лица дека сте позајмиле на екранот. Дали чувате еден? Со никој? Ајде да видиме

Биле застрелани многу филмови и ТВ серии на Janeејн Ер, класиката на Шарлот Бронте објавено во 1847. Имаме од а прва тивка верзија од 1918 година (веќе скоро сто години) до последното влегување 2011. Значи, има доста лица на грубиот, особено, романтичен и измачен Едвард Рочестер.

Јас ги одбрав оние од тие шест актери, два Северноамериканци и четири Британци. Y Јас останувам со портрети на Британци. Неговиот лик е добро познат и по неговиот силно ограничување на емоциите што се однесува до твоето занесната страст кога ќе ги испуштат.

Бунтовна душа (1943) - Орсон Велс

Иако неговиот оригинален наслов беше Janeејн Ер. Секогаш преплавуваниот и преполн генијалец на Орсон Велс влезе во чевлите на Рочестер. И мека и деликатна Anоан Фонтејн ништо не можеше да стори освен да падне во нивните мрежи. Многу со холивудскиот допир среде светска војна, сега се гледа со различни очи, но суштината е тука.

Janeејн Ер (1983) - Тимоти Далтон

Телевизиски серии. На Би-Би- тој се вклучува и потпишува 11 епизоди на адаптација колку што е точна, исто така и ефективна Велшаните Тимоти Далтон тој исто така го стави Рочестер на соодветен костур и доби значително одобрување од критичарите и јавноста. И денес е меѓу фаворитите на таа публика.

Janeејн Ер, од Шарлот Бронте (1996) - Вилијам Хурт

Го потпиша реномираниот италијански режисер Франко Зефирели. Неговата меѓународна екипа ја остава токму таа трага што можеби не одговара како во другите адаптации. Како и да е, може да се види. Американецот Вилијам Харт, според нејзините одлики, таа му дава на Рочестер уште постуден и подалечен воздух што доста добро се надополнува со Французите Шарлот Геинзбург како Janeејн Ер.

Janeејн Ер (1997) - Ciarán Hinds

ТВ филм. Кјаран Хиндс, величествен актер Северна Ирска толку познат по Игра на тронови o Ромите, му позајми една од повеќе каменисти погледи што го имаше господинот Рочестер. Исто така, постигна многу добра контрапункт со деликатесот на актерката Саманта Мортон.

Janeејн Ер (2006) - Тоби Стивенс

Нуева Мини серија од 4 епизоди повторно потпишан од Би-Би-Си. И се подобрува. Чист англиски Тоби Стивенс, со невозможно подобро дејство на крв во вените, тој се справува со Рочестер.

Се сеќавам дека почнав да го гледам во сабота навечер и да го завршам во 3 наутро. Занесена од темнината со која ги обдари своите аголни одлики, Стивен го сочинува еден од најдобрите Рочестер што може да се види. Повторно, но како и секогаш, оваа адаптација триумфираше меѓу публиката и критичарите. А, Стивенс останува еден од фаворитите.

Janeејн Ер (2011) - Мајкл Фасбендер

Во моментот последна адаптација до филмовите, затоа што секогаш ќе има уште некои. Идеално за новите генерации приближете се до оваа класика. Идеално и за неговото најпрепознатливо лице, тоа на Германско-ирскиот Мајкл Фасбендер, што прави сè и сè доста добро. Неговиот Едвард Рочестер вознемирувачки како експресивен изглед можеше да помине без да каже збор. Во него ги содржи и се излева целото мачење, страст, нежност и болка.

Заклучувајќи ...

Дека подобро е да го запознаете господинот Рочестер во читање, во неговиот оригинал што му го даде Шарлот Бронте. Но секогаш има некои мрзливи кои никогаш не можеме да ги присилиме да ги читаме. Па, ништо. Нека се види некоја од овие адаптации. Ние сè уште го разбираме тоа, ако не ја земете книгата, барем знаете и може многу да се за loveубиш од лик како што сме ние од Едвард Рочестер, толку многу читатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.