Три книги да се за inубат

Денес се разбудив нежен ... Од оние денови кога ви треба „loveубовна шлаканица“ што ве тера да се разбудите и ве исполнува со надеж. Loveубовта е најценетото и најпосакуваното чувство од сите, или не е тоа? И постојано не само што го бараме - се надеваме на животот, туку сакаме да видиме и вистински loveубовни приказни на големото платно, во телевизиски серии, во песни и секако во книги.

Па, искористувајќи го фактот дека е петок, кои се денови за одмор, уживање и стори сé што не ни дава време во текот на остатокот од неделата, Toе препорачам три книги да се за inубат во ... Тие се такви што ги читате и само со тоа што го завршувате навивате и мечтаете за да ви се случи нешто исто или слично. Кој прв би го одбрале? Веќе ги прочитав сите три, а потоа ви ја давам мојата пресуда во форма на поени за секоја од нив. Но запомнете: тоа е лична проценка, не мора да се согласувате.

„Storyубовна приказна“ на Ерих Сегал

Ја препорачувам оваа книга од три причини:

  • Прво од сите е тоа само денес, на 16 јуни, но од 1937 година, роден е неговиот автор Ерих Сегал. Кој подобар начин да ја почестиме неговата работа отколку со читање?
  • Второто е дека тоа е толку кратка книга (мислам дека се сеќавам дека има околу 170 страници) што совршено се чита за време на викенд. Youе ве скрати! Willе промашите дека не продолжува ...
  • И третиот и последниот, што покрај тоа што е многу добар роман, исто така има и свој филм базиран на книгата што е исто така многу препорачливо.

Синопсис

Оливер е studentубител на спортот студент на Харвард од богато семејство. Ennенифер, дрска и смешна студентка по музика, која работи како библиотекарка. Очигледно немаат ништо заедничко, но ...
Оливер и enени се протагонисти на една од најпознатите loveубовни приказни на сите времиња. Приказна што многу возрасни ќе ја препрочитаат со задоволство и која ќе продолжи да ги придобива новите генерации читатели.

Повеќе од 21 милиони примероци...

Мојата оценка за него е 4/5 поени.

„Под истата Starвезда“ од он Грин

Друга книга што ја имам прочитано колку што сум го гледал филмот што го снимија за него ... Ако не сакате да плачете како кекс, не ве советувам, навистина ... Но, исто така, би ви кажал дека би пропуштил а свежа книга, со младешка и адолесцентна убов од оние што кога ќе пристигнат се чини дека уништуваат сè.

Весникот The New York Times го нарече овој роман како „Мешавина од меланхолија, сладост, филозофија и благодат“ покрај тоа „Следете го текот на реалната трагедија“.

Синопсис

Хазел и Гас би сакале да имаат пообични животи. Некои би рекле дека не се родени со aвезда, дека нивниот свет е неправеден. Хазел и Гас се само тинејџери, но ако карциномот и двајцата ги научил на нешто, тоа е дека нема време за жалење, бидејќи, сакале или не, има само денес и сега. И така, со намера да и се исполнат најголемата желба на Хазел - да се сретнат со нејзиниот омилен писател - тие заедно ќе го преминат Атлантикот за да живеат авантура против времето, колку што е катарзично, но и срцепарателно. Дестинација: Амстердам, местото каде што живее енигматичниот и расположен писател, единствената личност што може да им помогне да ги сортираат парчињата од огромната загатка во која се дел.

Роман чие читање се препорачува за возраст од 14 години и повеќе.

Мојата оценка за оваа книга е 4/5.

„Wuthering Heights“ од Емили Бронте

Цела класика на литературата што треба да се прочита. Многу поразлична од другите две книги препорачани погоре, поради нејзината нешто посложена, постара, потрадиционална романса ...

Синопсис

Тоа е раскажување на драматична и трагична приказна. Започнува со пристигнувањето на момчето Хитклиф во домот на Ерншо, што го донесе таткото на семејството од Ливерпул. Не знаеме од каде потекнува ова суштество, кое наскоро целосно ќе го вознемири тивкиот живот на неговото посвојувачко семејство, како и на соседите, Линтонови. Приказна за loveубовта и одмаздата, за омразата и лудилото, за животот и смртта. Кетрин Ерншо и Хитклиф развиваат врска на меѓусебна зависност во текот на целиот свој живот, од детство до смрт.

Ако сакате да знаете како се одвива приказната и како таа продолжува, само ќе треба сами да ја отворите книгата ...

Мојата оценка за оваа книга е 5/5 поени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.