Дали живеете единствено од пишување?

Liveивеете само од пишување

Пред неколку години, сонував напиши книга, дека тие ќе го објават во А. уредувачката повеќе или помалку средно ниво и погледнете ја неговата корица во некои излози на книжарниците во мојот град, меѓу другото,… Илузивно! Да, пред неколку години, бев прилично заблуден во врска со оваа тема, сè додека не успеав малку да навлезам во прашањето за објавување и да запознаам луѓе кои ги отвораат твоите очи и ги ставаат нозете на земја ...

Реалноста што ги опкружува книгите и нивното објавување е сосема поинаква ... Малкумина, многу малку писатели се оние кои навистина можат да кажат дека живеат од пишување, и тоа е дека секогаш, професијата писател, беше лошо платена. И ако не, прашајте го Кафка, на пример, и да наведете само еден.

Ако ја споменеме Шпанија, ќе го кажеме тоа Ликови како Белен Естебан продаваат повеќе книги отколку Марио Варгас losоса (што исто така не се наплаќа лошо), податоци што не знам многу добро како да ги каталогизирам: ако се во апсурд, во болна или директно, во суровата и тажна реалност што опкружува одредени работи на земјата. Оставајќи ги далеку мислењата, што веќе многу ги проширив во нив, ја препорачувам оваа книга: „Писанија за уметноста на пишување“ de Франц Кафка.

Што ќе најдеме во оваа книга?

Оваа книга ги вклучува сите препораки на Франц Кафка, достапни за составувачите, за неговата лична работа, како и неговите главни идеи и забелешки за уметноста на пишување воопшто, за уметноста на пишување писма и за носењето писмо дневно.

Оваа компилација хронолошки собира материјали од најразновидните извори: На Дневници од Кафка, неговата лична преписка (Фелис Бауер, Милена Јесенска, Макс Брод…), но и професионална преписка со уредници и писатели; како и извештаи, белешки, фрагменти од неговите дела и транскрипти од разговори.
Овие документи се од исклучителен интерес за пристапот кон животот и делото на Кафка, и тие ја реконструираат тесната интеракција меѓу двајцата затоа што, како што истакнува Јоаким Унселд, „животното патување на Кафка е неразделно поврзано со историјата на неговите публикации. Патот што го следеше беше обележан со надеж, а потоа и со одлука да стане писател, поминувајќи низ безбедноста да биде еден (безбедност што ја активираше неговата креативна продуктивност) сè додека не дојде до разочарување (што конечно ја парализираше целата негова продуктивност на болен начин) при проверка на неможноста за постигнување на целта на неговиот живот.
Делото на Кафка, распарчено, енигматично, предвидливо, се храни и со оваа неуморна кореспонденција со самиот чин на пишување.

Дури и ако е слабо платена, дури и ако никогаш не видите како издавач е заинтересиран за вашата книга, да се биде писател и да се посветиш на тоа го надминува чистиот економски интерес, ако некогаш, некој почна да црта збор по збор навистина размислувајќи за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)