Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова ќе ти го дадам

Сето ова ќе ти го дадам е петта книга на баскиската писателка Долорес Редондо, објавена е во 2016 година. Станува збор за криминалистички роман сместен во галициската Рибеира Сакра, чиј заговор е полн со мистерии, неказнивост и алчност. Со ова дело литературниот писател го освои 65-то издание на наградата „Планета“, откако го претстави ракописот со името Сонцето на Теба, и под псевдонимот Jimим Хокинс.

Покрај споменатата важна награда, Редондо стана првиот шпански писател што ја добил наградата Банкарела (2018), за италијанската верзија на оваа книга. Една година подоцна, тековната страница Бизнис Инсајдерски го избра романот како репрезентација на провинцијата Луго, во написот под наслов: „Литературно патување низ Шпанија за Денот на книгата“, напишано од Ана Зарзалехос.

Резиме на Сето ова ќе ти го дадам (2016)

Едно утро, Мануел го напиша крајот на својата последна книга: Сонце од Теба; одеднаш тропај на вратата, и при отворање се среќава двајца униформирани граѓански чувари. Агентите веднаш го прашуваат дали е роднина на Илваро Мужиз де Давила и откако потврдиле дека тој е нејзин сопруг, го известуваат за немилиот настан: Елваро доживеал сообраќајна несреќа во Галиција каде за жал починал.

Многу погодени и во исто време заинтригиран, Мануел оди во Рибеира Сакра. Пристигнување, ја потврдува смртта на убовта на неговиот живот, И покрај неговата загриженост за тоа што се случи, случајот веќе беше затворен. Додека е таму, таа ќе започне да открива детали од животот на нејзиниот покоен сопруг, еден од нив е дека тој припаѓа на семејство на галициски кралски семејство, кое живее во провинцијата каде што се случиле настаните.

Отфрлен од неговите свекор и потопен во тага, Мануел е пред враќање кога ќе го пресретне Ногеира, пензиониран цивилен чувар. Ова ги покренува неговите сомневања во врска со случајот, што му буди нови сомнежи за смртта на неговата партнерка и неговото мистериозно семејство. Сомнежот и интуицијата на поранешниот службеник, заедно со iosубопитноста и гневот на Мануел, ќе ги натера да се распрашаат за „претпоставената“ несреќа.

На истрагата ќе и се придружи и свештеникот Лукас, кој беше чиноначалник на погребот и беше детски пријател на починатиот. Малку по малку, ќе се појават нови и изненадувачки детали за Áлваро - кој водеше двоен живот., што може да доведе до смрт. Ова трио ќе предизвика големи превирања во благородното семејство, кое ќе се обиде да ги спречи да ја достигнат вистината; но вашите напори ќе бидат залудни.

Анализа на Сето ова ќе ти го дадам (2016)

структура

Тоа е криминалистички роман чија прва етапа е Мадрид, но потоа се сели во Чантада, во провинцијата Луго во Галиција. Книгата има малку повеќе од 600 белези, поделена на 47 поглавја и раскажано во трето лице од сезнаен наратор. Заплетот е многу добро организирани и тоа се открива на капе, што ја чува интригата од почеток, до изненадувачкиот крај.

Различни теми

Наративот опфаќа неколку прашања, вклучително и истрагата за несреќата, која главно ја спроведуваат главниот јунак и неговите двајца сојузници. Како резултат, ќе бидат откриени многу тајни, лаги и незаконски постапки на благородно семејство и почитувани од населението. Исто така, покажува многу галициски култура и обичаи, и граѓански и религиозни.

Пејзажи на галициската Рибеира Сакра

Во овој роман, писателот ја избра Галиција како амбиент за развој на ликовите. Приказната е претставена во пазо де лос маркизи де Санто Томе, измислено место, но многу слично на областите во провинцијата Луго. Територијата е донекаде непријателска и студена поради климата, но со неверојатни и убави предели, кои Редондо детално ги опишува во книгата.

Карактерите

Илваро Мужиз де Давила

Тој е бизнисмен, кој умира на почетокот на заговорот; тој ќе биде главната оска во приказната. На прво место, поради неговата мистериозна смрт; и второ, за неговиот таен живот. Како што се развива романот, ќе бидат познати неговите роднини - кои се дел од галичката аристократија - и причините што го принудија да води истовремено два толку различни животи.

Мануел Ортигоса

Тој е писател, кој се прослави благодарение на неговиот прв роман и е оженет со Елваро. Мануел ќе помине низ неколку фази, од негирање до лутина, откако ги откри тајните на нејзиниот сопруг. Вашата реалност радикално ќе се промени поради неговата смрт; со ново семејство, големо наследство и многу енигми кои го зголемуваат непријателското опкружување.

Лукас Робледо

Тој е татко католик и исто така најдобар пријател на friendlvaro, лојалноста на вистинското пријателство ќе се рефлектира во неа. Лука ќе му даде безрезервна поддршка на Мануел и тоа ќе го потсети дека го познавал вистинскиот Álvaro. Покрај тоа, со овој лик писателот покажува грозоморни околности што и штетат на црквата и кои никогаш не излегуваат на виделина.

Андрес Ногеира

Тој е пензиониран службеник на шпанската цивилна гарда, човек со семејна традиција, со строги вредности. Овој лик ќе биде од голема поддршка за Мануел во истрагите за смртта на Илваро. Поради ова искуство, ќе се развивате и ќе станете многу потолерантна личност.

За авторот

 

Фраза од Долорес Редондо.

Фраза од Долорес Редондо.

Марија Долорес Редондо Меира Родена е во Доносија - Сан Себастијан, во саботата на 1 февруари 1969 година. Таа е првородена од галициски брак; неговиот татко, морнар; и неговата мајка, домаќинка. Тој имал детство обележано со плачење и болка, бидејќи на 5-годишна возраст ја изгубил помладата сестра. Во тие мрачни моменти, писателот признал дека се засолнил во читањето за да го избегне дуелот.

Адолесценција и стручни студии

Од мали нозе бил страстен кон литературата; да На 14 години ги напишал своите први приказни, а подоцна учествувал на разни натпревари од оваа област. Паралелно со нејзината работа како писателка, таа ги започна своите студии по правни науки на Универзитетот во Деусто, кариера што реши да ја смени во друга своја професија: готвење; па студирал и дипломирал на гастрономска реставрација.

Кариера како готвач

На само 24 години, тој веќе беше готвач во својата работа, мало место лоцирано во Сан Себастијан. После две години напорна работа и многу учење, тој реши да го затвори поради недостаток на капитал, бидејќи работите не одеа како што се очекуваше. Подоцна, таа ја продолжи својата работа како готвачка во други ресторани, веќе порелаксирана и без толку многу обврски и грижи.

Книжевна трка

Во 2009 година, писателката од Сан Себастијан го објави својот прв роман Привилегиите на ангелот. Четири години подоцна, неговата кариера се сврте на 180 степени, кога ја претстави претставата Невидливиот чувар (2013), со кој започна Трилогија Базант. Оваа сага брзо стана литературен феномен, со повеќе 700.000 XNUMX продадени примероци и преведени на повеќе од 30 јазици низ целиот свет.

После овој неверојатен успех, литературата објавен Сето ова ќе Ќе дадам (2016), роман за кој го доби Награда за планета истата година. Во 2019 година, тој беше претставен Северното лице на срцето, претходник на Трилогија Базант во која на читателите им е откриен почетокот на кариерата на главниот јунак на сагата, Амаја Салазар.

Романи од Долорес Редондо

 • Привилегиите на ангелот (2009)
 • Трилогија Базант:
  • Невидливиот чувар (2013)
  • Наследството во коските (2013)
  • Понуда за бура (2014)
 • Сето ова што ќе ти го дадам (2016)
 • Северното лице на срцето (2019)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)