Пабло и Вирџинија, од Марсел Митоа. Кратко се однесуваат

Има книги во кои редовно се враќаш и го правам ова секогаш кога ќе се вратам дома, Пабло и Вирџинија, на Марсел МитоаНа Тоа е една од оние книги што, за момент, возраст или посебна врска, остануваат отпечатени на книжевно витално сеќавање и треба да ги препрочитуваш од време на време. Да продолжите да се консолидирате во тој впечаток и да уживате, што е исто така важно. Денес зборувам за него.

Марсел Митоа

Новинар, романсиер, драмски писател и сценарист Француски, роден е на 15 јуни 1922 година во Порт Саид (Египет) и починал во Париз во 2012 година. Автор на неколку успешни дела со quаклин Мејлан како Кроке-господин y Изгореници од сонце, тој беше и сценарист за телевизиската серија Les Quatre Cents Coups de Virginie, адаптирано од неговата колумна во неделникот Денови на Франција.

Во исто време му дадоа и а хумористична колумна што беше Пабло и Вирџинија, и што имаше многу успехНа Тој напиша повеќе од двесте четири години без прекин, а исто така ја објави книгата со избор од некои од нив. Тие дури и направија а ТВ серии што исто така беше адаптирано овде и можеше да се види во ТВЕ во 1968 година. Тие играа во него Карлос Менди како Пабло и Кончита Монтес како Вирџинија.

Пабло, Вирџинија и јас

Приказните за Пабло и Вирџинија, париски брак без деца, е хроника на неговото време - шеесеттите години - и социјална и сентиментална, прикажана преку нејзините авантури и несреќи. Ние Пабло им кажува во прво лице и сите се однесуваат или глуми Вирџинија, жена со многу посебен карактер, импулсивна и понекогаш несвесна, но секогаш смешна.

Дојдов кај нив кога ги открив еден ден во мојата адолесценција во осумдесеттите години на полица во соба на моите тетки во земјата. Корицата ме натера да ја земам книгата одеднаш и да ја погледнам. Потоа дознав дека е подарок од мајка ми на татко ми, кои беа претплатени на Círculo de Lectores. Прашањето беше од 1964 година. И го однесов дома.

Едвај ми требаше многу време да го прочитам и беше едно од моите први влијанија за мојот личен вкус за читање и пишување со машки наративен глас.

Париски брак

Со денешните очи Пабло и Вирџинија Не престанува да биде читање исто толку наивно, колку што му недостасуваат повеќе претензии отколку забава со хумор базиран на сосема спротивни ликови на протагонистите и многуте двосмислени или вонредни ситуации во кои се вклучени.

La смирен, измерен и разбирлив става Pablo, едноставна и тивка канцелариска работничка, мажена за Вирџинија, домаќинка, и многу в loveубена во неа. Тој ни кажува, со многу флегма, но и наклонетост, нежност и иронија, епизоди со главна улога во неа, што е спротивно, решителен, импулсивен а понекогаш и несвесно, но секогаш одлучен да преземе нешто или да направи услуга. Клучот меѓу двете е меѓусебна попустливост за тие слабости или дефекти.

Така, 25 избрани авантури што се во книгата и раскажани во кратки поглавја кои се движат од нејзините перипетии до научи да вози или да плива -две од најсмешните- додека организираат забави за деца на пријатели или катастрофални игри со карти, направете од помала сестра со некои невозможни деца или се грижи за огромното куче (што не е) на друг пријател. Но, тој исто така инсистира на Научете да танцувате класичен танц или пресврт, напишете книга и играјте голф, која известува за низа ситуации кои се побизарни и позабавни отколку што Вирџинија се обидува да ги реши на најдобар или најзгоден начин за неа.

Исто така, постојат некои поглавја патување на одмор или со пријатели, како што се две поморски патувања полни со непредвидени и недоразбирања, излегување на терен со друг пар парови во тандем или смешен лов на патки во друг од оние Вирџинија се обидува да се истакне во општеството.

На кратко

на повеќе од лесно и пријателско читање што може да се постигне само во книжарници со традиција или втора и трета рака во литературниот универзум на Интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.