Несоница, од Даниел Мартин Серано. Преглед

Insomnio е првиот соло роман на Даниел Мартин Серано, но овој Мадриленец има многу фикција зад себе со дваесетгодишна кариера сериски сценарист како Централна болницаПамучно кадифе, ПринцотОтворено море. Тој предава Телевизиско сценарио на филмската школа во Мадрид и сега се промовираше со оваа црна жанровска титула што постигнува општ успех кај читателите и критичарите. И за мене тоа беше една од годинашните книги. Ова е мое преглед што, за среќа, успеав да го споделам со авторот на последниот Саем на книгата во Мадрид.

Insomnio - Преглед

Томас Абад

Поранешниот инспектор Томас Абад страда од несоница хронична и, повеќе од тоа, поразителноНа И кога ќе стигнете до последната страница од романот, и вие мислите дека сте ја фатиле неговата исцрпеност и мака. Покрај тоа, раскажувањето на нејзината историја не ви даде одмор, и таков е степенот на стрес и темнина оној што страда за својата сегашност и за своето минато тоа ти благодарам со олеснување на нивниот одмор, Сепак.

Факт е дека Томас добро одеше во полиција, тој бил а одличен професионалец со ефикасен тим околу и неговата личен живот Работеше исто така, со тивок брак, но со син што едвај го виде поради таа апсорбирачка работа. Но тоа работа станува опсесивно кога ќе почнат да се појавуваат обезглавени млади тела што ќе се натрупа во една макабрна загатка.

Потоа дознајте дека постои некој многу близок на тој што е вклучени и изгледа повеќе од виновен. Тоа ќе биде ваша грешка, затоа што страшна одлука она што е потребно за да се заштити ќе биде причината за неговото протерување, острацизам и отфрлање од голем дел од општеството. Од таму до долу во пеколот произведена од несоница, culpa и повеќе опсесија кога, во сегашноста, додека се обидуваш да преживееш со обезбедување ноќ во а паркирање а потоа во неизмерно гробиштата de la Almudena, некој ти дава да го знаеш тоа кошмарот не е завршен.

Два пати

Еден од хитови романот треба да н make натера да поминеме низ две наративни времиња кои се прикажани и во употреба на јазикот во сегашноста - За сегашната - и во минатото - За да ни каже што се случи и како стигнавме до тој подарок. Поентата е дека истата приказна, или и двете, се одвиваат паралелно со а време толку совршено измерено што го покажува несомнена трговија на авторот како сценарист. И тоа го прави толку добро што дури и за читателите кои не го сакаат сегашниот наратив, како што е мојот случај, воопшто не крцка.

Тие исто така помагаат добри дијалози и бројаница од ликови споредно тен добро граден како протагонист. Томас ќе закрепне некои од нив, кои ќе се обидат да му помогнат, како неговиот стар партнер, а исто така ќе добијат нови сојузници. Но, никој нема да може да спречи неговиот живот да тоне с and повеќе, да го загуби семејството и речиси да го загуби разумот.

Мадрид

Друга силна точка е поставување така во согласност со мрачниот, духовен и речиси вечно ноќниот тон во а Мадрид многу ретко се опишува со толку многу темнинаНа Покрај тоа, поставките за паркинг и гробишта дополнително го промовираат ова чувство на нереалност што го има Абад. Тој само сака да го реши случајот и да спие, бидејќи има доволно да се искупи за големата вина што го мачи страдајќи од таква разорна несоница.

А но

Иако за ставање и многу релативно или, барем, многу мое, да кажеме по професионален стандард како лектор прво, а потоа како читател: параграфи премногу долги, многу на една страница. Но, она што е кажано, наративното темпо е толку успешно што си простуваат.

На кратко

Дека Даниел Мартин Серано не успеа да го направи своето деби подобро во нарацијата, што доаѓа од толку различен, променлив и непосреден жанр како што е сценариото. Добра приказна, добра структура и крај како што диктираат каноните и тоа ви остава со тој вкус што толку често се цени во овој жанр.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.