Годината ја започнавме во изненадување. Серии Обри и Матурин, од Патрик О’Брајан

Фрегатата Изненадување (фотографија од книгата Изработка на мајстор и командант - крајната страна на светотод Том Мек Грегор. Британски писател Патрик О’Брајан (1914-2000)

Новогодишната ноќ беше невозможна за оние од нас кои не се направени од конфети и светки, па затоа се одлучив за добро кино. Изборот, оној што не пропаѓа: Мајстор и командант. Најоддалечениот брег на светотод Питер Веир (2003). Совршена поморска авантура од совршена книжевна серија.

Патем, дадов друга резолуција за оваа новообјавена 2017 година: препрочитај ги моите омилени наслови од оваа величествена серија. Напишано од Патрик О’Брајан четириесет години по неговиот прв роман, Авантурите на Капетанот Jackек Обри и шпанско-ирскиот лекар и шпион Стивен Матурин нејзините суштински за секој добар overубител на жанрот. Ова беше мојата loveубовна приказна со нив.

Се сеќавам дека ги видов книгите и останав гледајќи ги убавите илустрации на кориците. Тие веќе ми звучеа во исто време Открив дека Питер Веир ќе оди на кино оние корици. Немав време да започнам прочитајте, соберете и воодушевувајте се од сагата со поморските авантури, невидена и невозможна за победи. Така да, признавам и воопшто не ми е гајле: благодарение на таа вест ги открив.

Но, исто така овој жанр - И литературни и кинематографски - Ме фасцинираше се додека се сеќавам. Исто така, имав можност (и среќа) да пловиме и да знаеме како може да биде животот на море.

Очекувањата беа непобедливи. Ноктите фасцинантни авантури со Историска позадина што се движи од Француска револуција до крајот на Наполеонската империја. А сложен јазик за читателите-лаици на морски сленг општо но тен привлечно како привлечна за употреба и слушање. И оние незаборавни карактери.

За Jackек Обри и Стивен Матурин, протагонистите или останатите ликови што ги придружуваат, скоро сè е напишано. Но, оставајќи ги настрана универзално препознатливите карактеристики на нејзината конструкција, перцепција што може да се има од нив е различна како и самиот читател. Само тие мораа да ги претворат своите лица во месо и крв.

Тоа е магијата на киното, без оглед на сликите што секој читател може да ги постави. Таа магија не може да биде подобра или поуспешна во одлична филмска адаптација направено од австралискиот режисер Питер Веир од Најоддалечениот брег на светот.

Освен оние промени што беа направени во скрипта -на оригинален северноамерикански брод од книгата стана FRANCES затоа што како Јенки требаше да бидат лошите момци во филмот - резултатот беше еспектакуларен. Иако можеби еден збор е доволен: Убавина Светлината, бојата, музиката на секоја сцена во фантазијата и оние што се пресоздадени на екранот се сосема исти. И исто толку убава.

Дел од мојата серија Обри-Матурин.

За помалку аматерите или секој што не се гледа себеси способен да ги облече тие 20 романи опремени со акција, интриги, шпионажа, бродоломи, егзотични поставки, невидени поморски борби можете да одите директно на сликите. Сигурно ќе сакате да ги прочитате. И, ако сте lубител на овој книжевен жанр, оваа серија е така принудени и заслужувајќи го најдоброто место на склопот на полицата.

Актерите им ги позајмуваа точните гестови и души на литературните ликови. Тогаш не видов ниту еден. Тие беа само оние г-дин Ален (босун), ефикасен и храбар Капетан влечења, неискажливиот и привлечен Килик, ветеранот и суеверен морнар Eо платика, спремниот г-дин Мовет... И, се разбира, двата главни лика, еден од книжевни двојки со повеќе контраст, подобри авении и извонредни.

Од една страна, мојата воодушевена и комплексна доктор Матурин, половина каталонски половина ирски шпион, како и одличен лекар и музичар. Рационален, прецизен, строг и истовремено резервиран, идеалистички и страствен.

Од друга страна, ек. Прошка, Капетанот Jackек Обри Среќата. Значи полн со бонхомијана а посебен хумор и тоа грмотевично смеа. Со нивните страсти и ексцеси како со алкохолот, со твоето лукав пиратски изглед зад пленот, неговото чувство на чест, должност и жртва, заповед, но и почит. И тоа чувствителност толку внатрешна и содржана, но толку очигледна во неговата убов кон музиката, неговиот брод, таа прекрасна фрегата Изненадување, и неговите луѓе.

Пол Бетани и Расел Кроу само исчезнаа во нив. Можеше да им се даде само едно, но: тие ја разменија висината на литературните ликови, нијанса што може да се види само за читателите на романите. Инаку, сите беа совршени.

Ниту тогаш, ниту сега не можам да бидам објективен а и мене не ми се допаѓа. За мене тоа е најдобра поморска авантуристичка серија на сите времиња. И, сакав да ја започнам оваа нова година со повторување на едно вакво славно патување. Ги поканувам сите да започнат и со една од нивните наслови.

Серија Обри и Матурин

 1. Капетан на морето и војната
 2. Капетан
 3. Фрегатата Изненадување
 4. Операција Маурициус
 5. Пуст остров
 6. Епизоди од војна
 7. Асистент на хирургот
 8. Мисија во Јонија
 9. Пристаништето на предавство
 10. Најоддалечениот брег на светот
 11. Другата страна на сликата
 12. Патентот на марке
 13. Тринаесет честитки
 14. Образовниот орев
 15. Клариса Оукс, одалечен од бродот
 16. Темно море како пристаниште
 17. Комдор
 18. Адмирал на брегот
 19. Сто дена
 20. Сина во низок
 21. Конечното незавршено патување на Jackек Обри, не е објавено на шпански јазик

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ангелика dijo

  Здраво добро попладне, научив за историјата на овие книги, преку филмот Расел Кроу. Сакам да добијам, но јас сум од Мексико… Каде ги најдов?

 2.   Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

  Здраво Ангелика. Ви благодариме за вашиот коментар Ја купив серијата книги овде во Шпанија, во стоковна куќа одамна. Замислувам дека можете да ги најдете и во Мексико. Во секој случај, ги имате на Амазон.