Лупин. Серии и книги за славниот крадец од Морис Лебланк

Арсен Лупин, познатиот и елегантен крадец бела ракавица создадена од францускиот писател Морис Лебланк, е вратен назад модерен. Или можеби тоа било секогаш, особено во галската земја, каде што тој е еден од нејзините најпрепознатливи литературни ликови. Тоа беше благодарение на Лупин, во сенката на Арсен, што се чита како поднаслов кај успешните ТВ серии неодамна објавен. Главната улога ја игра популарниот француски актер Omar Сај, и со неговата фигура и книгите во позадина, тоа е изговор да се направи а преглед.

Морис Лебланк

Лебланк е роден во Руан en 1864 и ја започна својата книжевна кариера во Париз. На 1905 го создаде Арсен Лупин, лик кој на крајот стана еден од најпознатите во детективската литература.

Лупин е културен, елегантен и заводлив крадец со бели јаки, кој краде многу полоши луѓе од себе. Starвезда во некои дваесет романи и приказни. Многумина сметаат дека Лупин и неговите приказни се Француска верзија на Шерлок Холмс. Всушност, само една година по создавањето на Лупин, Лебланк напиша серија од приказни во која ги обедини двата лика, иако Холмс беше Херлок Шолмс. 

Арсен Лупин, витез и крадец

La Primera Приказната на Лупин се смета за легендарно парче литература за пулпа. Неговиот преседан беше серија од приказни објавени во списанието Saе Саис Тут, што подоцна ќе биде објавено заедно со овој наслов. Тоа е првата книга што неговиот татко му се предава на главниот јунак на серијата на ТВ. Ја содржи и приказната Theердан од кралицата, што е дел од заплетот на првото поглавје од серијата.

Грофицата Ка Cлистро и Шупливата игла

Овие наслови се споменуваат и во серијата. Првиот го содржи фантастичен елемент и натприродно што Лебланк ги стави во приказните за Лупин. Еве, на пример, крадецот се соочува со наследничката на војводата од Каliостро, бесмртно зло и транскрипт на холмезискиот професор Мориарти.

Лупин - Серија

Во серијата што произведува Netflix фигурата на Лупин и тие книги се позадина и тие се Инспирација на главниот јунак, Асан диоп (Omar Сај) Диоп е човек спремен исчистете го името на неговиот татко, кој изврши самоубиство во затвор, обвинет за грабеж што не го сторил тајкунот за кого работел како возач.

Тешкиот живот на Диоп го натера многу паметен крадец, тоа, поддржано од Технологија на XNUMX век, троши генијалност во нивните носии и modus operandi да го спроведе тоа одмазда против човекот кој го потопи својот татко. Ова му го даде во детството првиот роман на Лупин и младиот Диоп го зеде како референца.

Многу забавно, се состои само од 5 поглавја кои се гледаат веднаш. И двете харизма на Омар Си како инсценирање во Париз струјата и поставките на романите на Лупин се основни за да се смета дека е добар почит al литературен карактер.

Други наслови со Лупин

Lupin III

Претпоставка Внукот на Лупин и неговата банда крадци се протагонисти на манга дека Мајмун удар, уметничко име на Казухико Катō, Верувам во 1967 и дека тоа е веќе икона во јапонската култура поради големата наклонетост кон ликот што постои во Јапонија. Таму е прилагодено на разни серии, видео игри и филмови од аниме.

Токму денес се отвора на големиот екран Лупин III: Првиот, нова 3Д анимација авантура во режија на Такаши Јамазаки.

Француски злосторства: антологија

Оваа збирка приказни, од автори од XNUMX век, кој достигнува крајот на XNUMX-ти, го вклучува и Лебланк заедно со Мериме, Балзак, Dumas, Мопасант, Аполинер или Гастон Леро, креатор на Фантомот од операта.

Шерлок, Лупин и јас: Црна дама тројка

Лупин се појавува и во оваа колекција на романи за млади, од Пјердоменико Бакаларио и Алесандро Гати, наводно напишано од Ајрин Адлер. Во ова, авторката се сеќава на авантурите од детството што ги живеела со детективот и исто така со едно француско момче кое сакало да присвојува туѓо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Тоа е неверојатен роман и серијата е фантастичен успех.
  -Густаво Волтман

бул (точно)