Семејството Гарсија Лорка бара да не се бара поетот

семејството-Гарсија-Лорка-прашува-да не го бара-поетот

Лора Гарсија Лорка, внука на поетот

Како што веројатно знаете, Поет од Гранада Федерико Гарсија Лорка, бил прогонуван од франкоистите за неговата сексуална состојба и за неговата политичка идеологија (тој бил републиканец), сè додека не доживеал очекуван и трагичен крај: бил убиен. Телото и денес останува непознато бидејќи е погребано во масовна гробница, но се знае дека може да биде во градот Голема фонтана, во Алфакар.

Нормалното нешто би било, како што се случи со други уметници, дека семејството сакаше да го најде телото за да го закопа во приватен гроб и да му оддаде почит. Меѓутоа, во овој случај, семејството Гарсија Лорка бара да не се бара поетот. Лора Гарсија Лорка, внука на Федерико и сегашен претседател на Фондацијата посветена на поетот, коментира дека нејзиното семејство „никогаш“ не спречило да се бараат остатоците на застреланите во Граѓанската војна и режимот на Франко во масовни гробници, но исто така инсистираше на тоа дека се почитува и вашето право да не ги барате останките на вашиот чичко.

Неговите специфични зборови беа следниве: „Ние го браниме ова право затоа што ни се чини од фундаментално значење секој што сака да го побара членот на неговото семејство, може да го стори тоа, но ние не го бараме нашето, ниту пак некој има право да го бара.

Сите овие вести излегоа како резултат на Хавиер Наваро Чуеца, археолог и претседател на здружението Врати се со Хонор, доведе до потрага по други републикански милитанти, кои исто така беа застрелани и погребани во истата област каде што би било телото на поетот. Хавиер Наваро Чуеца го искоментира тоа „Позицијата на Лорка е многу почитувана, но тие исто така мораат да ја почитуваат волјата на другите семејства да ги бараат своите жртви. 

На кратко, иако реакцијата на семејството Гарсија Лорка не е разбрана или не е она што се очекуваше, таа е исто толку почитувана или повеќе како другата позиција што сака да најде тела на други починати во тоа време. Единечен збор: Почитување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дон Хуан Перез dijo

  Па, тогаш тие не сакаа многу да кажат.

 2.   Фернандо Дуран Мартинез dijo

  Секако дека тие го имаат тоа право. Но, ова прашање е нешто посложено (како литературата на Лорка), бидејќи во реалноста редоследот на тоа пребарување е за некој друг, мислам дека за републиканскиот учител Диоскоро Галиндо затоа што неговото семејство го побара тоа. И, ако се најдат човечки остатоци, потребно е да се извести соодветниот суд и да се обиде да ги идентификува овие остатоци и да открие зошто се закопани таму и да се испитаат причините за смртта. (нешто што сите го знаеме):
  За криминалното делување на режимот на Франко.

 3.   РИЧИ dijo

  Им снема зделка дека живеат многу добро
  Јавете се на Иан Гибсон да направи друга верзија на неговата позната биографија

 4.   ЛУИС РИКАРДО dijo

  НЕКОИ СЕ УШТЕ ВО ЦИВИЛНАТА ВОЈНА, ТРЕБА ДА ГО Оставиме Мртвите ДОСТАНА ДОСТА ОД ОДМАЗИТЕ КОИ КАЗНУВААТ ПО 80 ГОДИНИ ВОЈНА И ТОЛКУ ДРУГИ ПО СМРТТА НА ФРАНКО

 5.   Франциско Хименес (@Francisjn) dijo

  Семејствата кои сакаат да ги пронајдат своите мртви имаат целосно право ... Она што не е правилно е да се политизира историската меморија за да се добие грст гласови и да се покрие со лажни ископувања

бул (точно)