Седумте книги на мудроста на Сенека

Илустрација од Сенека.

Сенека, филозоф писател на Седумте книги на мудроста.

Сенека (4 п.н.е.-65 г. н.е.) Тој беше далеку највлијателниот латино-стоички филозоф во светот. Делото на овој автор, во целост, е наследство за светот, духовен водич за секој што ќе се приближи до читање.

Реномираната римска трибина третира во неговите списи заеднички теми од секојдневниот живот, но на длабок и аналитички начин. Сенека пишуваше за краткоста на животот, смртта и божественоста на Бога, сиромаштијата и богатството и како човекот ја врзува својата среќа или тага со овие состојби. En Седумте книги на мудроста го води човекот по патеките на постоењето. Не е изненадувачки, тоа треба да биде вклучено помеѓу најдобрите книги на шпанската литература.

Комплетен водич за самиот живот

Заедно со Седумте книги на мудроста можете да почувствувате збир на знаења и искуства што Сенека беше во можност да ги постигне во неговиот живот. Сумирајќи, книгите се однесуваат на следново:

Прва книга

Тука авторот нè шета низ неговата перцепција за божеството на Бога и неговата добрина кон мажите.

Втора книга

Во овој дел Сенека се занимава со човекот и како тој треба да го насочи својот живот подалеку од тоа што боли Ваша Светост

Трета книга

ова Станува збор за тоа како да се биде смирен пред вообичаените проблеми што ги носи животот со себе.

Четврта книга

Тука Сенека покажува што би бил еден од неговите најзначајни прилози, тоа како да се постигне мудрост. Филозофот му укажува на оној што чита дека единствениот начин да се најде вистинско знаење е преку напор. Само постојаноста, упорноста и вистинската студија даваат вистинска мудрост.

Слика на скулптурата на Нерон и Сенека.

Нерон и Сенека, скулптура.

Петта книга

Во оваа книга е една од темите со кои најмногу се занимава човекот, што е поврзано со краткоста и минливоста на животот. Сенека, исто така, длабоко размислува за смртта тука.

Шеста книга

Во овој дел Сенека се занимава со тоа како да се справиме со тагата, и се обидува да разбере дека секоја тага е испратена од Бога, така што човекот не се сврти и душата и духот му се зајакнуваат. Според филозофот, секоја личност мора, тогаш, да го бара доброто што е во злото што го обзема.

Седма книга

Во оваа книга филозофот длабоко размислува на темата сиромаштија. Сенека наведува дека сиромаштијата може да послужи како поддршка за надминување, бидејќи му служи на човекот да се наполни со храброст и да се соочи со самата мизерија.

Наследството на Сенека

Дури и денес, две илјади години подоцна, делото на Сенека сè уште важи во многу делови на светот. Илјадници го читаат и ги следат неговите упатства и ја применуваат неговата мудрост во нивните животи. Неговите текстови се одраз на неговото размислување, а неговото размислување е директен производ на неговите животни искуства.

И иако тој беше многу критикуван затоа што се занимаваше со сите овие прашања кои доаѓаа од добростоечката економска позиција, lили е точно дека неговото пенкало и ширината и возвишениот начин на кој ги искажал своите идеи го поддржуваат. Дефинитивно, Седумте книги на мудроста es дело достојно да се подари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)