Што ќе се случи сега со книжарниците и библиотеките во Велика Британија?

книжарница во Англија

Слика – Викимедија/ПЛ Чадвик

Оваа недела беше многу грчевита не само за Британците, туку и за останатите граѓани на Европската унија, бидејќи познатиот референдум беше позитивен и Обединетото Кралство ќе ја напушти Европската унија. Но сега што ќе се случи?

Пред референдумот, многу компании и претприемачи предупредуваа на катастрофата што ја вклучуваше ова. Сега со одобрување, има многу очајни, други кои сакаат да ја напуштат земјата и други кои сакаат да добијат „парче“ од ситуацијата, но никој не знае што навистина ќе се случи во земјата, па дури ниту книжарите.

Велика Британија ќе треба да помине уште две години во ЕУ по познатиот Брегзит

Иако Обединетото Кралство ќе ја напушти Европската унија, процесот е долг и може да трае до 7 години пред излезот да биде ефективен. И уште најмалку две години Велика Британија ќе остане во ЕУ. За време на овие години, британската влада ќе мора да ги одржува своите кралства, кои сакаат да ги одделат, зборуваме за Шкотска и Северна Ирска, одржува односи со ЕУ за да одлучи каква ќе биде нејзината иднина и во меѓувреме решавајте ја политиката од ден на ден и на ЕУ.

Ова е најделикатното од сите. Во текот на овие месеци се планира да се создаде заеднички ДДВ во сите земји-членки на ЕУ, но ако Обединетото Кралство замине, процесот ќе биде потежок отколку нормалниот, особено што влијае на ДДВ на книгите и е-книгите.

La Британската валута полека паѓа во вредност, што ќе ги направи производите поевтини отколку во Европската унија, па ако ова се одржи и ДДВ-то не се зголеми, Велика Британија може да биде клучна точка кога станува збор за продажба на е-книги и книги на други земји.

Барем ова се можните ситуации што ќе се случат на краток рок, но британската влада не го поминува својот најдобар момент по напуштањето на Камерон, така што политичката нестабилност може радикално да влијае на сите пазари, а исто така и на ЕУ, дури и ако не сакаме да ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рут Дутруел dijo

  Тие велат дека целата голема промена е на подобро. Но, кога сте нурнати во кризата, не го гледате излезот толку јасно.

 2.   нео-литературна школа dijo

  Од 1 ден почнаа да жалат. Во секој случај, тие ќе знаат.

  Она што многу нè интересираше во врска со написот е прашањето за „унифицираниот“ ДДВ за ЕУ. Дали ќе биде помал од оној што постои сега за електронската книга?

  Честитка.

бул (точно)