Холи црна

Цитат на Холи Блек

Цитат на Холи Блек

Холи Блек е една од најпознатите американски писателки во жанрот младинска фантазија. Тој се истакна за изработка на одлични серии на книги, како што се: Хроника на Спајдервик y Народот на воздухот (Theителите на воздухот) Неговите дела се преведени на повеќе од 30 јазици и му дозволија да се најде на списокот на бестселери en The New York Times во повеќе наврати.

Авторот има произведено и дела во соработка со други реномирани писатели. Со Касандра Клер тој напиша Магистер (2014). Од своја страна, Сесил Кастелучи, Justастин Ларбалестиер и Елен Кушнер се меѓу другите фигури со кои тој работел заедно. Покрај тоа, е позната по нејзината серија графички романи: Добрите соседи, кој беше номиниран за Ајснер наградите во 2009 година.

Биографија на Холи Блек

Холи Ригенбах, писателка и уредничка, е родена во Newу erseyерси на 10 ноември 1971 година. Детството го поминала во родниот град и од многу рана возраст покажала голем интерес за читање. За неговите родители, малку информации се достапни. Неговите стручни студии биле извршени на Колеџот во Newу erseyерси, каде што во 1994 година се стекнал со БА на англиски јазик.

Во моментов, престојува во Масачусетс, Нова Англија, со нејзиниот сопруг Тео Блек, со кого се ожени во 1999 година и чија врска резултираше со неговиот првороден син: Себастијан Блек.

Книжевна трка

Црна ја објави својата прва книга во 2002 година, Почит: модерна бајка. Ова беше наведено од Здружението на американски библиотеки меѓу најдобрите книги за млади возрасни лица. Во 2005 година, тој ја надополни приказната со Храбри, работа со која ја добил Награда за маглина 2006. Подоцна го претстави продолжението: Безгласно (2007), вклучени во списокот на најпродавани во The New York Times.

Голем успех

Дојде еден од најзначајните моменти во кариерата на Холи Блек во 2003, кога со уметникот Тони Дитерлици (награда „Калдекот“) ги претстави првите книги во најпродаваната серија Spiderwick Chronicles: The Field Guide and the Seeing Stone. Овие беа надополнети следната година со: Тајната на Лусинда, дрвото на железното дрво и гневот на мулгаратот.

Црна Направил и други книги поврзани со светот на Спајдервиккако што се: Теренски водич на Артур Спајдервик за фантастичниот свет околу вас (2005), Бележникот за фантастични набудувања (2005) y Грижа и хранење на духови (2006). Во 2008 година, серијата беше успешно адаптирана во кино под името: Хроника на Спајдервик, глуми актерот Фреди Хајмор.

Работи со други писатели

Американецот има произведено некои книги заедно со други важни фигури од литературната област, вклучително: Гејкастички (Сесил Кастелучи, 2009), Зомби vs. Еднорози (Justастин Ларбалестиер, 2010), Добредојдовте во Бордертаун (Елен Кушнер, 2011) и серијалот книги наречен Магистер (2014), напишана во компанијата Касандра Клер и составена од 5 примероци.

Најнови книги

Неговото најново дело одговара на трилогијата: на Народ на воздухот. Оваа серија книги започнува со Суровиот принц (2018), што беше неколку недели на списокот бестселери en The New York Times. Продолжи една година подоцна со Злобниот крал (2019) - исто така број еден во продажбата - и Кралицата на никаде (2019), со што ја заврши трилогијата.

Најдобри книги Холи Блек

Почит: модерна бајка (2002)

Тоа е првата книга на Холи Блек и ја започнува сагата: Модерна бајка. Тоа е фантастичен роман сместен во Newу erseyерси, каде што реалниот свет се меша со друг волшебен во кој живеат самовили. Меѓу главните ликови е Кеј, млада жена која се враќа во родниот град и копнее да ги види оние фантастични суштества со кои играла како дете.

Синопсис

Кеј постојано патува во друштво на рок-група формирана од неговата мајка, Елен и неговиот очув. Откако се појави една вечер во еден бар, Елен е брутално нападната од нејзиниот партнер, како последица на тоа, таа одлучи да се врати во Newу erseyерси со својата ќерка. На Кеј навистина и се допаѓа идејата да се врати назад за да ја види нејзината најдобра пријателка etенет и можеби нејзините замислени пријатели, за кои тврди дека се вистински.

Веднаш штом ќе пристигнат во градот, Кеј насекаде ги бара овие волшебни ликови, но без успех. Една вечер тој излегува со etенет да се забавува, но нешто не е во ред и тој решава да се врати. Среде шума, Кеј открива дека Ројбен е тешко повреден, кому му помага и со кого се согласува повторно да се сретне. Благодарение на тој состанок, тој добива порака од тие замислени пријатели, предупредувајќи го да се држи настрана од Ројбен.

Од таму, Кеј постигнува што толку копнеев, запознаваат самовили. Тие Тие го предупредуваат да не му приоѓа на Ројбен бидејќи тој му припаѓа на Темниот суд и е многу опасно суштество. Покрај тоа, Тие и дадоа до знаење дека од неа зависи самовилите да останат слободни. Во меѓувреме, Ројбен ќе се обиде да и покаже друга страна на тој свет што не ја познава.

Летописите на пајакот: Злобниот огрев (2004)

Злобниот огр е петта книга на Хроника на Спајдервик. Како и другите приказни што ја сочинуваат оваа сага, тоа е роман за деца со фантазија со илустрации на Тони ДиТерлици. Оваа приказна завршува првата серија дела создадени од овие двајца уметници, што беше најпродавано.

Синопсис

Заплетот започнува со враќањето на aredеред, Симон и Малори во нивниот дом., што сметаат дека е разбиено, y во кој, покрај тоа, неговата мајка не е тука. Веднаш, тие доаѓаат до заклучок дека злобниот Мулгарат е одговорен, па затоа одлучуваат да излезат во потрага по него за да го поразат.

Така, ќе оди во авантура каде, освен што стави крај на Мулгарат, Тие ќе мора да го спасат Артур Спајдервик, кој ќе им помогне да го повратат својот свет.

Кралицата на ништо (2019)

Оваа книга на Блек го претставува последниот наслов на трилогијата Народот на воздухот, на роман на фантазијата романтичен Тоа се случува долго откако јуни е прогласена за кралица на самовилите и протерана од кралот Кардан., станувајќи кралица на ништо. Долго време, hadун мораше да се бори со своите чувства поради предавството на Кардан, покрај тоа што се прилагоди на смртниот свет.

Наскоро се очекува објавување на филмската адаптација на оваа трилогија, бидејќи по производител Universal Pictures ги стекна аудиовизуелните права на оваа приказна. Режисерот Мајкл Де Лука ќе го снима филмот, па наскоро ќе се најде на големото платно.

Синопсис

Juneун, ​​која е прогонета од светот на Фаери, мора да се врати и да се соочи со Кардан, поради барање од нејзината сестра близначка Тарин, која е во опасност. Да се ​​биде таму, Cuе биде објавена проклетство, што ќе го натера главниот јунак да расправа дали да скрши шеснаесетник или да се врати во реалниот свет. Сепак, овој последен избор би ја нарушил рамнотежата на Фарие.

Така се презентираат различни сценарија каде Juneун и Кардан ќе бидат протагонисти. И малку по малку, По сите настани прецизно пренесени од Блек, тој чека крај исполнет со многу чувства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.