Автори, самостојно објавени, квалитет или фикција?

Енигмата за вештерки од Магда Кинсли, добитничка на наградата „Црвен круг“, главната компанија за самостојно објавување на шпански јазик.

Авто-објавуваните автори се литературен феномен на овој век. Никој не се сомнева дека технологијата е голем двигател на општествените промени на XXI век. Сите сектори претрпеа големи промени и уредништвото не се разликува. Феноменот на дигиталната книга со себе донесе пиратерија, а исто така и можностите секој да може да ги објави своите списи на комерцијална платформа како што е Амазон.

Бројот на автори кои, уморни од чекање за уреднички одговор или кои, поради незнаење за пазарот на издаваштво, не треба да бидат прочитани од уредникот, одлучуваат да не ги оставаат своите романи да собираат прашина во фиока и да се само-објавуваат.

Дали авторите што се објавени имаат понизок квалитет од оние што објавуваат со традиционалниот метод?

Зависи Оние што јадат Роберто Мартинез Гузман беше со една од неговите книги, Седум книги за Ева, XNUMX последователни дена рангирани на # XNUMX од продажбата на Амазон пред неколку недели. Кога вакво нешто ќе се случи во само-објавена книга, со мала промоција, без уредничка поддршка и без инвестиции во рекламирање, јасно е дека книгата не само што има висок квалитет и дека ги доловува читателите, туку има и многу за заслуги. Вистина е дека, во овој случај, делата на Мартинез Гузман допираат до читателот во состојба на беспрекорна корекција, завидна од кој било поголем издавач.

„Можеби ако сте во можност да ги ставите своите книги во Топ 100 на Амазон, нема да ве интересира да објавувате со една, без оглед колку е голема. (Роберто Мартинез Гузман)

Дали само-објавувањето е ресурс само за писатели почетници?

Не многу помалку. Ние најдовме самообјавени што доаѓаат од објавување во издавач, но на кои, поради несогласувања, бројки за продажба или други критериуми, не им е пријатно, не продолжуваат и скокнуваат до објавување како Мариола Дијаз-Кано Аревало. Другите влегоа во издавачкиот пазар од рацете на престижен издавач како на пр Естебан Наваро. Овој автор со долга книжевна кариера и осумнаесет објавени романи влезе во издавачкиот пазар со „Едијусис Б“. Од осмиот роман објавен со овој издавач, тој започна да го комбинира традиционалното издание со уредничко со десктоп. И, тоа е дека моделот на асоцијален писател заклучен во неговите простории без да знае ништо за светот, дозволувајќи му на неговиот внатрешен генијалец да работи, веќе е во употреба и денес, со издавач и без него, авторот не само што коригира, туку и е видливо лице на промоција на кој било роман, се движи на социјалните мрежи и е достапен за неговите читатели.

„Денес поддршката на издавачот веќе не е важна како што може да биде во друга ера, бидејќи жртвата секогаш паѓа на авторот во секој случај. (Естебан Наваро)

Награди за самообјавено?

Понекогаш. Како можеше да биде поинаку, наградите не требаше многу да се појават како начин да се сврти вниманието исплатливи авто-објавени автори. Најпознатиот Амазон Инди, меѓународна награда која станува се порелевантна секој ден, за самообјавени дела. Меѓу победниците има автори како на пр Давид Заплана и Ана Балабрига, кои денес ги објавуваат во традиционална издавачка куќа или како Пилар Муњоз, добитник на последниот повик за наградата. Исто така има и доделени награди од само-издавачки компании: Сиркуло Рохо, компанија за издавачки услуги за самообјавување со најмногу удари на пазарот, има своја награда, која сè уште е знаме на издавачот за да ги предупреди читателите дека објавуваат и одлични романи. Оваа година победникот е автор Магда Кинсли. 

«Само-објавувањето беше одлучувачки чекор во мојата книжевна кариера. Не само што ми помогна да го надминам првичниот страв од неуспех што го трпат некои почетници, туку исто така ме приближи до многу пријатели читатели и писатели и ми овозможи да го исполнам сонот да ја видам мојата книга во рацете на луѓе што никогаш нема да ги сретнам , но со кого секогаш ќе бидам. обединети од врските на литературата. (Магда Кинсли)

Дали само-објавувањето е начин да се дојде до традиционален издавач?

Во многу случаи. Да не заборавиме на големите имиња кои се впуштија во само-објавување како Ева Гарсија Саенз де Уртури, Федерико Мокија, ЕЛ Jamesејмс (50 нијанси на сиво), Фернандо Гамбоа o Елој Морено.

Другите, кои се убедени дека иднината на објавување е преку само-објавувањеКако Клара Тискар , станаа репери на десктоп издаваштво и продолжуваат да ги објавуваат своите дела независно и покрај нивната слава.

«Ако имате вештини за уредување или професионални контакти што можат да ви помогнат, само-објавувањето е погодна опција што ја контролирате од првиот момент. По ваш вкус и начин, иако треба да одвоите време и ентузијазам “. (Мариола Диаз-Кано Аревало)

Дали ова значи дека нема недостаток на квалитет во само-објавеното?

Ова значи дека зависи, но има многу знаци кои ни кажуваат кога сме пред вистински богатства како оние именувани во овој напис и кои меѓу нас читателите не би сакале да го откријат следниот бестселер пред неговите книги да бидат познати на пошироката јавност?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мануел Кастањо Каскеро dijo

  Вистина е. Само што влегов во тој свет и сметам дека е возбудлив. Ве принудува да исправите и подобро да се грижите за вашето пишување и да користите претходно непознати алатки со можност да бидете креатор на вашите корици. Исто така, ве принудува да бидете повеќе во контакт со вашите потенцијални читатели.

 2.   Роберто Мартинез Гузман dijo

  Ви благодариме што ме споменавте. И да, десктоп издавањето не значи дека книгата е подобра или полоша, туку дека е креирана, уредувана, објавена и промовирана од самиот автор. И, како што се случува во издавачките куќи, ќе има автори кои повеќе се грижат за својата работа, а други помалку.
  Во пракса, тоа е возбудлив свет, но многу макотрпен, во кој авторот мора да ја покрие работата што ја прави вашиот издавач во традиционалното издаваштво (лекторирање, уредување, распоред, графички дизајн, промоција, итн.).
  Позитивни страни: целосна слобода на создавање и поголема економска корист.
  Конс: поголем обем на работа и помалку канали на дистрибуција, пред сè.
  Обично доаѓате до тоа од обврска и останувате надвор од преданост. Но, и од друга причина, при само-објавување, обично ги имате читателите во е-книгата и во традиционалното издание, во книгата за хартија. Тоа значи дека одењето од еден во друг ќе биде ризично како и бројот на читатели што сте ги акумулирале до тој момент, бидејќи во голем процент ќе ги изгубите.

 3.   Антонио зигнаго dijo

  Влегов во светот на самообјавувањето и најдов огромни и радосни изненадувања, меѓу кои и Кристијан Перфумо, аргентинско трилерско пишување, кое е фантастично и привлечно, високо препорачливо.