Рупи Каур е феминизам, поезија и Инстаграм

Рупи Каур

Фотографија: Наративна муза

Веќе неколку години, социјалните мрежи го најавуваат она за што многумина веќе се сомневаа: нови начини на создавање литература и достигнување до читателите на подемократски начин. Движењето распоредено од мрежи како што се Фејсбук, Твитер или, особено, Инстаграм резултираше со нов дизајн, „Инстапоет“, од чие племе канадскиот поет Рупи Каур е кралица мајка откако своите публикации ги претвори во две најпродавани книги. Реалност која не само што ја потврдува обновата на литературата, туку и враќањето на поезијата како „мејнстрим“ жанр што викаше со години.

Рупи Каур (и најпознатата менструација на милениумот)

Родена на 5 октомври 1992 година, девојче од семејство од сикиска религија, во државата Пенџаб, во Индија, ги доби имињата Рупи (божица на убавината) и Каур (секогаш чиста). Две имиња што се чинеше дека го најавуваат ослободувањето дека оваа девојка, која емигрирала заедно со нејзините родители во Канада на 4-годишна возраст, ветила долга генерација осудени жени и поезија што се гледа во текот на минатиот век како помалку комерцијален жанр од другите, како што е романот .

Уште како мала, Рупи Каур пишуваше и црташе, замислувајќи ги двете уметности како „целина“. На училиште таа беше чудната девојка, онаа што претпочиташе да поминува време помеѓу писанија и фотографии кои сакаат да променат одредени перспективи и да разоружат некои универзални табуа. Во 2009 година, Каур започна да рецитира во Здравствениот центар во Пенџаб во Малтон, Онтарио, а во 2013 година да пишува песни на социјалната мрежа Тамблр. Експлозијата би дошла кога младата жена создаде сметка на Инстаграм во 2014 година и тогаш сè се смени.

Песните на Рупи Каур тие се однесуваат на теми како што се феминизам, насилство, имиграција или loveубов на начин кој не е виден порано. Означувајќи единечна чувствителност која користи универзални елементи за да постигне акорд и да ги поедностави концептите што предизвикаа некои од големите конфликти во историјата, Каур започна да објавува дел од својата поезија на Инстаграм.

Сепак, славата би дошла со фотографија, на која младата жена се појавила легната на грб во кревет, додека оставала трага од редовна крв.

ви благодарам @instagram што ми го дадовте точниот одговор на моето дело за создавање критика. избришавте фотографија од жена која е целосно покриена и има менструација во која се наведува дека тоа е спротивно на упатствата на заедницата кога вашите упатства наведуваат дека не е ништо друго освен прифатливо. девојчето е целосно облечено. фотографијата е моја. не напаѓа одредена група. ниту е спам. и затоа што не ги крши тие упатства, ќе го објавам повторно. нема да се извинам што не го хранев егото и гордоста на мизогинистичкото општество што ќе го има моето тело во долна облека, но нема да биде во ред со мало протекување. кога вашите страници се исполнети со безброј фотографии / сметки каде се објективизираат жените (толку многу малолетни). порнофициран. и се третира помалку од човечки. Ви благодарам. Image ⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀ ⠀⠀⠀ ⠀ image оваа слика е дел од проектот за мои фотографи за мојот курс за визуелна реторика. целосната серија можете да ја прегледате на rupikaur.com. фотографиите ги снимивме јас и @ prabhkaur1 (и не. крвта. не е реална.) ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀ ја крвавам секоја месец да помогне човештвото да стане можност. мојата утроба е дом на божественото. извор на живот за нашиот вид. дали ќе изберам да творам или не. но многу малку пати се гледа на тој начин. во постарите цивилизации оваа крв се сметаше за света. во некои сè уште е. но мнозинството луѓе. општества. и заедниците го избегнуваат овој природен процес. на некои им е попријатно со порничувањето на жените. сексуализацијата на жените. насилството и деградацијата на жените отколку ова. не може да им пречи да го искажат своето гадење од сето тоа. но ќе биде лут и вознемирен од ова. имаме менструација и тие сметаат дека е валкано. барање внимание. болен товар. како овој процес да е помалку природен од дишењето. како да не е мост помеѓу овој универзум и последниот. како овој процес да не е loveубов. пороѓај. живот. несебичен и неверојатно убав.

Пост дели од рупи каур (@rupikaur_) на

Фотографијата, дел од материјалот на фотографскиот есеј за предрасудите за менструацијата, беше цензуриран од Инстаграм, а кратко потоа му беше вратена на авторот. До денес, снимката објавена во 2015 година има повеќе од 101 илјади лајкови, како почетен пиштол за стихозбирка што постепено ќе се расплетуваше на социјалната мрежа се додека не стане две книги.

Рупи Каур: емотивно како вода

Млеко и мед Рупи Каур

Непосредно пред објавувањето на неговата позната фотографија, Рупи Каур веќе ја објави својата збирка песни во 2014 година Млеко и мед преку Амазон. Самата авторка исто така ги дизајнираше кориците и дизајните што ја придружуваат секоја од песните во книгата, поделени во четири дела: „повреда“, „lovingубов“, „кршење“ и „лекување“. Феминизмот, силувањето или понижувањето се главните теми на книгата чиј успех го привлече вниманието Издаваштво Ендрус Мекмил, кој го објави второто издание на крајот на 2015 година. Резултатот беше половина милион примероци продадени само во САД и број 1 во „Newујорк тајмс“.

Млеко и мед ќе бидат објавени кратко потоа во Шпанија во Шпанија под наслов Други начини на употреба на устата од Еспаса.

Сонцето и нејзините цвеќиња од Рупи Каур

Успехот на книгата ќе произлезе за една секунда, наречена Сонцето и нејзините цвеќиња, објавено во октомври 2017 година и веќе стана еден од омилените на овој автор. Предводена од метеорска рекламна кампања на сопствената сметка на авторот на Инстаграм, збирката песни опфаќа прашања како што се имиграција или војна, покрај главните теми на уметникот, која ја подели својата работа во пет поглавја: искоренување "," кревање "и" цветање ".

Емотивно како вода, како што е дефинирано во една од песните на Сонцето и нејзините цвеќиња, Рупи Каур ги смени правилата на играта претворајќи социјална мрежа визуелна како Инстаграм во совршена изложба преку која може да заживее поезија низ која не поминуваше неговите најдобри моменти. Под влијание на автори како Алис Вокер или либанскиот поет Кахил ГибранКаур исто така е инспириран од неговата култура на Сиките, особено во неговите свети лектири, да ги прилагоди старите егзотични приказни кои обработуваат универзални теми, без да ја заборави таа магична и трагична точка. Пишувањето е оружјето на Каур, нејзиниот начин да ги канализира минатите епизоди и да остави пример за останатите, како што предложи за време на интервјуто за весникот Ел Мундо:

«Кога започнав, требаше да се изразам, да ја извлечам болката што ја имав внатре, затоа што не бев многу популарна девојка во училиште; Јас бев интроверт и тие ми се мешаа. И пишувањето ми помогна. Тоа беше алатка која ми помогна да лекувам рани, дури и да беше болна. За мене пишувањето има голема катарзична и ослободувачка моќ. Тоа ми помогна да растам. Научив, меѓу другото, дека животот е дар, да. Таа може сето тоа да ви го одземе и сепак ќе бидете подготвени да ја сакате.»

дел од poetryубовната поезија во # цветните цвеќиња беше директно инспирирана од народната музика од панџаби на која пораснав. оваа музика носи толку loveубов. копнеж. и посветеност. во оваа конкретна поема ја поттикнав инспирацијата понатаму, илустрирајќи ја многу познатата енса од панџаби насловена како „сохни-махивал“, насликана од сих уметникот Соба Синг од 20-тиот век. Собха Синг продуцирал стотици дела во текот на неговиот живот, допирајќи сè, од историјата на Сиките до историските премислувања до епите на панџаби можам самоуверено да кажам дека повеќето домаќинства на панџаби и / или сикисти ја поседуваат неговата работа. имаме пет! и сега назад на приказната за „сохни-махивал“. приказната што ја инспирираше сликата „Сохни-Махивал“ е една од најголемите трагични романси во регионот на Пенџаб. Сохни е млада девојка која се в inубува во махивал. нејзиното семејство не ја одобрува и ја омажи за некој друг. сепак, Сохни и Махивал продолжуваат да се среќаваат. освен Махивал живее преку реката. така, за да го гледам секоја вечер, Сохни ја преминува легендарната река Ченаб со користење на голем печен земјен сад за да и помогне да остане во живот. еден ден снаата на Сохни дознава за нивните состаноци и го заменува тенџерето на Сохни со непечена. таа ноќ додека Сохни се пробива низ ченабот за да го види својот overубовник како се раствора недовршеното тенџере и се дави. кога махивал слуша вреска, тој брза да го спаси Сохни, но веќе е доцна и тој исто така ја има истата судбина. се вели дека сохни и махивал се соединуваат само во смрт. imagine Замислувам дека во оваа поема од # цвеќиња со цвеќиња ликот пристигнува на брегот за да признае aубов што не може да се содржи повеќе. замислувам духови на сохни и махивал се тука. красејќи ги водите што некогаш ги земаа. поздравувајќи го секој lубовник кој пристапува да ја сподели својата приказна со отворено срце

Пост дели од рупи каур (@rupikaur_) на

Страста на Каур стана инспирација за нови автори и влијание во светот на буквите. Неговата турнеја, која ги опфаќа Канада и САД и овој месец ќе слета на Саемот на книгата во ipаипур, како прва станица на неговиот Индиска турнеја, го потврдува влијанието на оваа млада жена на социјалните мрежи, поезијата и, особено, феминизмот во кој се продлабочија некои од големите автори на овој милениум во текот на овие години.

Се надеваме дека доаѓањето на Рупи Каур не само што ќе послужи да ги намали на основните некои од големите зла на нашето време, туку и да ја врати поезијата на местото што го заслужува и да го видиме на социјалните мрежи совршен начин за изложување на светот нов ( и неопходни) начини на изразување.

Дали сте прочитале нешто од Рупи Каур?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)