Рудиард Киплинг. 153 години од неговото раѓање. Две песни

Заврши 1865 кога дојде на светот Џозеф Рудиард Киплинг en Бомбај (Индија), еден од оние писатели што ја пишуваат историјата во литературата со големи букви. Јас зборував не направив ништо внатре Оваа статија на филмските адаптации на неговата најпозната книга, Книга за џунгла. Денес, да славиме нова годишнина од неговото раѓање (тоа е веќе 153 години), се сеќавам во неговата поетска страна со неколку свои песни: добро познатото Si y Не се откажувај, покрај некои стихови од неговиот Епитафи на војната. Беше Нобелова награда на литературата во 1907 година.

Киплинг, најпознат можеби по неговото значајно прозно книжевно дело, сепак се сметаше и за национална поема на Велика Британија. Напишал три поетски книги: Седумте мориња, Балади од касарната y Петте нации. Неговата најуниверзална поема, Si, беше вклучена во стихозбирката Самовили и благодети, од 1911 година. Додавам и некои стихови вклучени во неговите Епитафи на војната, инспириран од Првата светска војна каде почина неговиот син Johnон.

Si

Ако можете да ја задржите главата кога сè околу вас
изгуби ги твоите и за тоа те обвинуваат тебе,
ако можеш да си веруваш кога сите се сомневаат во тебе,
но исто така ги признавате нивните сомнежи;
ако можете да чекате без да се заморите во чекање,
или да ве лажат, не плаќајте со лаги,
или да ве мразат, не давајте место на омраза,
и -ее- не изгледаат премногу добро, или премногу мудро.

Ако можете да сонувате - и да не ги правите соништата ваш учител,
ако можеш да размислиш - и да не ги правиш идеите твоја цел,
ако може да се сретнете со Триумф и Катастрофа
и третирајте ги двајцата факери на ист начин;
ако можеш да ја признаеш вистината што си ја кажал
измамени од расали кои изневеруваат будали.
Или погледнете ги работите што сте ги ставиле во вашиот живот, скршени,
и слезе и обнови ги со стари алатки.

Ако можете да ги аголите сите ваши победи
и ризикувајте ги за мозочен удар,
и изгуби, и започнете од почеток
и никогаш не кажувај ништо за изгубеното;
ако можете да го затегнете срцето и нервите и тетивите
да свириш свој ред долго откако ќе бидат потрошени.
И така, спротивстави се кога не ти останува ништо
освен Волјата што ти вели: „Отпор“.

Ако можете да разговарате со народот и да ја одржувате својата доблест,
или одиме со кралеви и не губи го здравиот разум,
ако непријателите и пријателите не можат да ве повредат,
Ако сите сметаат на вас, но никој премногу;
ако можете да ја пополните незаборавната минута
со шеесет секунди што минуваат низ неа.
Твоја е Земјата и сè што живее во неа,
и - што е повеќе -, ќе бидеш Човек, син.

Не се откажувај

Кога работите ќе тргнат наопаку како што понекогаш прават,
кога ќе ти го понудам патот само по ридови за искачување,
кога имате малку да имате, но многу да платите,
и треба да се насмевнеш дури и да мораш да плачеш,
кога болката ве обзема и повеќе не можете да страдате,
Одморете се можеби мора, но никогаш не се предавајте.

Зад сенките на сомнежот
веќе сребрена и темна,
триумфот може добро да се појави,
не од неуспехот од кој се плашевте,
и не е можно за твоето незнаење да замисли колку е близу,
можеби е доброто по кое копнееш и за кое судиш далеку, бори се,
Па, колку и да треба да страдате во борбата.

Кога сè е полошо, повеќе мора да се инсистира!
Ако судбината ве собори во борбата,
ако сè што е на вашиот пат е по угорница,
ако твојата насмевка е задоволна желба,
ако има прекумерна работна сила и гнасна жетва,
ако на вашиот проток му се спротивставуваат насипи,
Дајте си примирје, но не се откажувајте!
„Бидејќи во овој живот ништо не е конечно,
земете во предвид дека: сè поминува, сè пристигнува и сè се враќа ».

Епитафи на војната

Послушните

Секој ден, дури и ако нема слушање уши,
моите молитви станаа.
Секој ден, иако не се спушташе оган,
Јас ја жртвував.
Иако темнината не згасна во мене,
иако тој не се соочи со помалку сили,
Иако Боговите не дадоа никаков дар, и покрај сè,
И покрај сè, им служев на Боговите.

Фаворизата

Смртта од самиот почеток ме фаворизираше, знаејќи добро дека не можам да држам
почекај ја за ден за ден. Ги оставив претпоставените и дојдов
свиркајќи низ полињата и, откако ќе се уверите,
„Вашата линија е при крај“, рече тој, „но јас барем ги спасив неговите
Име ".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.