Најдобар избор на романтични романи: Од Остин до Ескивел

Избор на романтични романи

Со години, децении и векови, човечкото суштество може да се за inуби низ страниците на најдобрата книга. И, тоа е дека литературата отсекогаш била уметничка струја што, можеби, го идеализираше чувството на loveубов како никој друг, толку реално, колку што е сонувано, да предложиме повторно да го истражуваме преку следново избор на романтични романи од Актуалидад Литература.

Гордост и предрасуди, од Janeејн Остин

Избор на романтични романи

Ако има романса за романса, тоа е несомнено одлично ремек-дело на Остин. Објавено во 1813 година, Гордоста и предрасудите не значеа само појавата на една од првите романтични комедии во историјата на литературата, но вежба за феминизам и зајакнување преку очите на неговиот протагонист, Елизабет Бенет. Една млада жена, која за разлика од сестрите опседната со брак со богат човек, претпочита да продолжи да ги истражува своите чувства, особено кога господинот Дарси влегува на сцената. Уникатно дело чие адаптација во 2005 година со Кира Најтли во главната улога Оваа приказна исто толку слатка, колку што беше и неопходна, уште повеќе ја подигна Олимп.

Можете да го купите овде

Како вода за чоколадо, од Лора Ескивел

Како вода за чоколадо од Лора Ескивел

Кога многумина помислија дека магичен реализам Беше исфрлен во златното доба во 60-тите и 70-тите години од минатиот век, Мексиканката Лора Ескивел пристигна со роман за рози во 1989 година, што ќе помогне да се оживее магијата на овој жанр на латиноамериканците. Поставена во мексиканска хациенда во Пиедрас Неграс за време на Мексиканската револуција, смета Комо агуа пара чоколадо theубовната приказна за Тита, најмладата од трите ќерки (и затоа принудена да остане во грижата на нејзините родители) и Педро, и вети на сестрата на Тита. Сето ова, завиткано во вкусовите што предизвикува мексиканска гастрономија повеќе од присутна низ историјата, што ја имаше втор дел, дневникот на Тита, објавено во 2016 година.

Можете да го купите овде

Гласина за сурфање, од Јукио Мишима

Гласина за сурфање на Јукио Мишима

Еден од омилени романи на овој автор е поставено далеку, далеку, поточно во мал остров во архипелагот Окинава, во Јапонија, до која едвај достигнуваат светлината и цивилизацијата. Поетска сцена на Торис, шуми и рибари во која loveубовна приказна за двајца тинејџери дека ќе мора да се борат против социјалните норми и нивните егзистенцијални услови во границите на светот. Чиста проза и описи од раката на генијалниот Мишима, самиот еден од најконтроверзните писатели на XNUMX век.

Можете да го купите овде

Wuthering Heights, од Емили Бронте

Избор на романтични романи од Емили Бронте

Во 1847 година, жената да биде автор на роман не беше тотално општествено прифатена реалност.. Ова беше главната причина што ќе ја наведе Емили Бронте да ги објави височините Wuthering Heights под псевдонимот Елис Бел. Она што тој не го очекуваше е дека ова ќе стане една од најголемите класици во историјата на англиската литература. Неговата иновативна структура и приказната за loveубовта и страста, за омразата и одмаздата, беа доволни за да се воздигне делото на сестрата на истиот автор на ...

Можете да го купите овде

Janeејн Ер, од Шарлот Бронте

Избор на романтични романи

Да, сестрата на Емили исто така ни даде уште една од приказните што додаваат на која било избор на романтични романи, поточно Janeејн Ер. Објавено и во 1847 година, овој пат под псевдонимот Каурер Бел, Janeејн Ер го опфаќа животот на една млада жена која по детството израснато во резиденција за девојчиња одлучи да стане гувернантот на семејството на г. Рочестер, кој ќе се за inуби. Без сомнение, едно од најдобри романтични романи досега, адаптирани неколку пати на големиот екран.

Можете да го купите овде

Седа, од Алесандро Барико

Seda

Објавена во 1996 година, Седа стана голем успех во издаваштвото благодарение на добрата работа на нејзиниот писател, италијанскиот Барико. Приказна сместена во XNUMX век, поточно во егзотика јапонска земја, во кои тие се сретнуваат со еден француски трговец по име Ерве cонкур, во потрага по лов на црви преку кои ќе ја снабдуваат текстилната индустрија во неговиот роден град и мистериозен Јапонец кој не го разбира твојот јазик. Краток роман што ќе го воодушеви секој што сака патување со дополнителен шеќер.

Можете да го купите овде

Однесено со ветрот, од Маргарет Мичел

Најдобрите loveубовни книги

Се смета за еден од најпродавани книги во историјата„Однесено со ветрот“ беше објавено во 1936 година и стана најпродавана, делумно благодарение на престижот на нејзината авторка, Маргарет Мичел, една од првите жени што имала своја колумна во весник на југот на САД. Онаа веќе позната на сите приказна за омраза од loveубов меѓу Скарлет О'Хара и Рет Батлер среде Американската граѓанска војна Не само што му донесе на Мичел Пулицер, туку и ќе ја инспирира адаптацијата објавена во 1939 година и претворена во една од најраскошните продукции во историјата на филмот.

Можете да го купите овде

Loveубов во времето на колерата, од Габриел Гарсија Маркез

Љубовта во времето на колера

Според зборовите на самиот Габо, она што му било омилено дело, дојде во 1985 година, за брзо да стане еден од најфалените романи на авторот на „Сто години самотија“. Сместена во еден приморски град во Колумбија (најверојатно Картагена де Индија), приказната ја раскажува како протагонист со theубовниот триаголник формиран со бракот на Фермина Даза и Јувенал Урбино и Флорентино Ариза, човек лудо в loveубен во Фермина од моментот кога ја запознал. Уникатен роман кој, само поради својот неодолив крај, заслужува да се чита барем еднаш во животот.

Можете да го купите овде

Ромео и Јулија, од Вилијам Шекспир

Ромео и Јулија од Шекспир

Да, знаеме „Ромео и Јулија“ не е обичен роман, но ако не го вклучите како литературен скапоцен камен во овој избор на романтични романи, ќе биде сакрилегија. Замислен како трагедија во 1597 година, storyубовната приказна помеѓу Ромео, син на Монтеги и Julулиета, ќерка на Капулетите, во италијанската Верона Тоа не е само дел од историјата на буквите, туку и на романтичен мит кој се храни со векови благодарение на делото на големиот Шекспир.

Можете да го купите овде

Која приказна би ја додале на нашиот избор на романтични романи? Кој е вашиот омилен од сите коментирани?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.