Кралството, новиот роман на Nо Несба. Преглед

Кралството е новиот роман од Nо Несба. Норвешкиот писател има оковино неколку наслови каде го паркирал Хари Хол, неговиот најпознат и следен лик. Сега темнината ни кажува приказна за двајца браќа. Ова е мое преглед.

Кралството

Што е затскриената фарма Опгард во планината. И Опардс се семејство на татко, мајка и двајца браќа, Рој и Карл, каде што сега живее само Рој, најстариот. Осамен, тивок, fondубител на птици и управител на градската бензинска пумпа, тој живее навидум благ и тивок живот, со едвај контакт со неговите жители, иако ги познава сите и сите го познаваат. Но, тој живот ќе се сврти наопаку - што не беше прв, ниту ќе биде последен - кога неговиот брат Карл се враќа по 15 години во странство, каде што замина по смртта на неговите родители во сообраќајна несреќа.
Карл не се враќа сам, тој исто така носи Шенон, неговата сопруга, архитект и со личност исто толку привлечна, колку што е посебна. И двајцата доаѓаат со одлични планови, но исто така и да ја направат заедницата да напредува: изгради хотел луксуз во областа.
Тие имаат Харизмата на Карл, секогаш весел, светол, возбуден и претприемнички, пред тивкиот, сериозен и многу помалку привлечен Рој, кој исто така секогаш ги вадел костените од огнот. И ќе продолжи да го прави тоа затоа што браќата Опард тие кријат уште многу приказни од минатото, на кои ќе им се придружат оние поттикнати од сегашноста и нивните природи, кои веќе се прикажани повеќе од јасно во шокантниот отворен пролог.

Рој е раскажувач кој ни кажува кои сме. Значи тој е сè и никој. Тоа е планинска птица без име.

Тоа е она што Карл го вели во разговор кратко време откако пристигнал и и го претставил на својата сопруга. Рој е тој што ни ја раскажува целата приказна во прво лице, вообичаениот раскажувачки глас што Несба го користи во романите објавени освен од сериите на Хари дупкаКако Глави за глава o Крв во снегот y Сонце од крв. И тоа го покажува тоа е пријатно во неа. Сите ние кои половина пишуваме, знаеме дека тоа им овозможува поголема слобода на дејствување на различните лица што сакаме да ги извадиме, дури и ако треба да ја жртвуваме гледиштето на другите ликови. Покрај тоа, Рој му се обраќа на читателот многу пати, како да ни зборуваше потпрен на шалтер на бар и од време на време пиеше пијалок.

„Семејството е прво. Во подобро и во полошо. Пред остатокот од човештвото.

Дали фразата е тоа го сумира и концентрира сè што се чита во Кралството. Единствената мотивација и смисла е дека Рој треба да го стори она што тој го прави за неа, а особено за нејзиниот брат. И, она што го прави тоа е СЕ И ОБРАЗИ СЕ.
Прочитав за верската компонента (што не е митски, креатори на наслови во медиумите) во оваа приказна заедно Каин и Авел, кои се исто така второ име на ликовите. Но, не, нема ништо од тоа затоа што оваа приказна не завршува како онаа на првите библиски браќа. Она што постои е вообичаено во Несба, кое не залажува никого или, барем, не неговите верни читатели: а колосален портрет на човечката природа што секогаш се движи помеѓу loveубовта и смртта обележана со трагедија.
Ниту Карл Опард не е искрен и kindубезен Абел, и покрај злоупотребата што ја претрпе, ниту пак Рој е безмилосен Каин. И вие се убедувате во тоа додека ги запознавате и Несба - со таа вештина на заштитен знак - ви овозможува да ги видите продлабочените пукнатини на нивните кожи во вистинскиот момент. Постигнувањето што овој писател секогаш го постигнува е тоа се ставаш и во таа кожа, особено во оној на Рој, кого гледате дека го придружувате (и го оправдувате) во истата намера и чекори што ги презема, дури и ако се страшни.
Што не би сторил за брат и за срамота да скриеш или да не избегнеш одвратност? Рој го носи тоа и со одговорност и братска loveубов, но исто така и разочарување, понижување и завист, лутина од измама и слабост, преку прекумерна амбиција и предавство на таа крв што е твоја и за која си се жртвувал и уништил и на најнезамисливите начини. И, исто така, loveубовта што мислите дека ја заслужувате, што може да биде фер и вистинита еднаш во животот, бидејќи оној што го живеете е целосна грешка. Добро Рој направи, прави и ќе сака и ќе жртвува сè за неговиот брат, иако Карл воопшто не го заслужува тоа. Тоа е мајсторската претстава.

„Сите сме подготвени да ги продадеме своите души. Освен што секој од нив става различна цена.

Пакувањето го комплетира галерија со карактери споредно со оние кои исто така се водени од амбиција, лаги и изглед. Од продавачот на автомобили кој работи локален емпориум и исто така е бескрупулозен лихвар, до неговата сопруга, до вработените во бензинската пумпа, поранешниот градоначалник, локалниот новинар и сопруг на поранешната девојка на Карл Опард или озборуваната фризерка и разгорен.
Сите опкружени со магливо и угнетувачко опкружување на малите градови каде има што да се сокрие во плакарите, особено тајните и крвта. Само Курт Олсен, полицаецот што ги истражува и минатите и сегашните настани околу Опардс, се чини дека е решен да открие вистината што никогаш не доаѓа. Па дури и Шенон, сопругата на Карл, ќе биде зафатена со таа спирала на тајни и трагедии на нејзиниот сопруг и нејзиниот зет: „Го кршиме моралот за да го ставиме во служба на нашите интереси кога ќе почувствуваме дека нашиот пакет е загрозен "

На кратко

Ќе следи вечна дебата меѓу читателите кои сакаат само Хари Хол и оние во кои уживаме со секоја буква што ја пишува НесбаИли за тој полицаец на нашите ourубови и таги или за која било приказна што ќе ми падне на ум.
Сите тие имаат свој белег, неговата единствена дисекција на човечката противречност, со најдоброто и најлошото што го имаме или за што сме способни, неговата способност да нè натера да размислиме една работа и спротивното со таа директна нарација, до црниот дроб и до срцето, да не бараат и да ја отстранат таа мрачна точка и да се оправдаат. Со Несба, и секогаш без сомнение, таа темнина е легитимна како светлината.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   МАРИЈА ЛУЗ АНИБАРО ХЕРНАНДЕЗ dijo

    Првпат го читам овој автор. Книгата ми изгледа забавна, но има некои грешки во преводот. Ми беше кажано дека Несбо е крал на црниот роман и бев разочаран.

бул (точно)