Роза Рибас. Интервју со авторот на „Добрите деца“

Фотографија на Роза Рибас. Твитер профил.

Роза Рибас е творец на Корнелија Вебер-Техедор en Помеѓу две води, la Трилогија од 50-тите (веќе четири раце со писателката Сабине Хофман) компонирана од Подарок за јазици, големото студено и морнарско сино, сите црно сече. Но, исто така, потпишете Пензија Леонардо, кратковид детектив, госпоѓица Педесет o Месечината во рудниците. И сега тој го има Хернандез, семејство детективи кои глумат Премногу позната афера y Добри синови, што излезе оваа година.

Ви благодарам многу ова интервју што ми го посветиш на мене, вашата kindубезност и внимание. Во него тој ни раскажува за сè малку, од неговото прво влијанија, минувајќи низ нивните автори омилени и нови проекти сте испланирале, како и да го погледнете целокупниот пејзаж на објавување.

Роза Рибас - Интервју 

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

РОЗА РИБАС: Првата книга не се сеќавам со сигурност. Ми паѓаат на ум две корици: Црниот корсар од Емилио Салгари, книга што сè уште ја чувам и ја чувам како богатство. Не знам колку пати морав да ја прочитам оваа книга. И уште еден од Овозможете го Блитон, Сите петмина се во неволја, Мислам дека беше.

Првата приказна на која се сеќавам дека сигурно ја напишав кога имав околу десет години. Тоа беше едно ужасно сентиментална и драматична приказна за бик кој не сакаше да умре на плоштадот. Се сеќавам дека го напишав на час (наставникот ме тераше да пишувам за да молчам некое време) и потоа морав да го прочитам пред целиот час. Најдоброто нешто беше да видам дека момчето што ми се допаѓаше (Здраво, Квике!) Тајно избриша солза на крајот од читањето.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто? 

РР: Ако добро се сеќавам, книга со приказни од По, што можеби го прочитав премногу рано и ми предизвика многу ноќни терори.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

РР: Johnон Ирвинг. Еден од моите омилени писатели. Не сакам многу долги романи, но со Ирвинг можев да продолжам на уште сто или двесте страници.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

РР: Би сакал да ги запознаам храбрите војник Швејк, од Јарослав Хасек и пијте неколку пива со него. И создади, Рипли, од Хајсмит.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

РР: Пишувам со рака и со молив. Потоа го пренесувам на компјутерот

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

РР: Пред пандемијата, започнав да пишувам во кафуле. Сега научив да започнам со работа моето биро.

 • АЛ: Кои други жанрови ви се допаѓаат? 

РР: Немам преференции. јас сум прилично хаотичен читател и отворено за секакви читања.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

РР: Јас секогаш имам неколку книги одеднаш. Читам Полскиот боксер од Едуардо Халфон, Мртва природаод Луиз Пени и Aberteurliche Reise го држи зимерод Карл-Маркус Гауш. En овие моменти Разгледувам краток роман. Но, повеќе не можам да сметам.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

РР: Комплицирано, иако можеби не е дека има повеќе автори, но повеќе луѓе кои го објавуваат својот интерес за објавување. Што, од друга страна, одговара на фактот дека има и повеќе опции за објавување. 

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

РР: Па, заради мојата професија, навикнат сум на изолација, да минувам многу часови во просторија работејќи. Но, тоа отсекогаш било доброволно затворање. Сега, по толку месеци пандемија, Го забележувам заморот што го споделуваме ситеЗа да знам дали ќе добијам нешто позитивно од ова, сепак ми недостасува перспектива.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)