Роза Монтеро, доделена Национална награда за литература 2017 година

Фотографија © Патриша А. Лланеза

Вчера, на 13 ноември, тој беше доделен на Национална награда за литература 2017 година на писателот Роза Монтеро. Од Тековна литератураПрво на сите, и честитаме на авторката за оваа заслужена награда и оставаме вас, наши читатели, со резиме на нејзините 5 најдобри книги. Ако сè уште не сте прочитале ништо од него, ова е вашата шанса. Изберете едно од овие што ви го претставуваме овде, дека сме скоро убедени дека ќе го сакате, без оглед на вашиот избор.

«Приказни за жените» (Алфагуара, јануари 2012 година)

Според зборовите на самата авторка, «Оваа книга ги обединува, во поширока верзија, биографиите на жените што ги објавив во неделниот додаток на Ел Паис. Не сум сигурен каде да ги обликувам овие дела: иако се добро документирани, тие не се ниту академски биографии ниту новинарски написи, туку многу страствени, многу лични текстови. Тие се приказни за уникатни жени кои се обидов да ги разберам. Постојат дарежливи и има злобни, кукавички или храбри, бурни или срамежливи; Сите тие се, да, многу оригинални, а некои се зачудувачки заради извонредната природа на нивните авантури. Но, мислам дека, колку и да изгледаат чудни, секогаш можеме да се препознаеме во нив. И тоа е дека секој од нас ги затвора во себе сите животи ».

„Loveубовници и непријатели“ (Алфагуара, јануари 2012 година)

Во оваа книга можеме да најдеме низа приказни. Приказни што се однесуваат на текстови што се занимаваат со тоа темно место на задоволство и болка што е двојката: тоа е, тие се занимаваат со loveубов и недостаток на убов, потребата и пронаоѓањето на другиот. Тие се приказни што зборуваат за телесна желба и страст; од навика и очај; на среќата и пеколот.

Овие приказни, често вознемирувачки, горчливо слатки, полни со хумор и меланхолија на loveубов, сочинуваат сугестивно огледало на нашата најмрачна и најдлабока интимност, на таа бездна и блескава територија која секогаш одбива да биде именувана.

„Историја на про transparentирниот крал“ (Алфагуара, јануари 2012 година)

Во бурниот дванаесетти век, Леола, адолесцентна селанка, соблекува мртов воин на бојно поле и се облекува во нејзината железна облека, за да се заштити под невисно маскирање. Така започнува вртоглавата и возбудлива приказна за неговиот живот, егзистенцијален настан кој не е само на Леола, туку и наш, бидејќи овој авантуристички роман со фантастични состојки всушност ни раскажува за сегашниот свет и за тоа што сме сите.

„Историја на транспарентниот крал“ тоа е невообичаено патување до непознат среден век што се мириса и се чувствува на кожата, тоа е басна што се движи според нејзината епска величина, тоа е една од оние книги што не се читаат, туку се живеат. Оригинален и моќен, романот на Роза Монтеро ја има таа огромна сила на книги предодредени да станат класици.

„Смешна идеја да не ве гледаме повеќе“ (Сикс Барал, 2013)

Кога Роза Монтеро го прочита прекрасниот весник тоа Марија Кири Почна по смртта на нејзиниот сопруг, а што е содржано на крајот од оваа книга, таа почувствува дека приказната за таа фасцинантна жена која се соочила со своето време и ја наполнила главата со идеи и емоции.

Смешната идеја да не те видам повеќе, се роди од огнот на зборови, од тој вртоглав виорот. Следејќи ја извонредната кариера на Кири, Роза Монтеро гради А. раскажување на половина пат помеѓу личната меморија и сеќавањето на сите, помеѓу анализата на нашето време и интимната евокација. Ова се страници што зборуваат за надминување на болката, односите меѓу мажите и жените, раскошот на сексот, добрата смрт и убавиот живот, науката и незнаењето, штедливата сила на литературата и мудроста на оние кои учат да уживаат во постоењето и лесно

Alива, бесплатна и оригинална, оваа некласифицирачка книга вклучува фотографии, спомени, пријателства и анегдоти кои го пренесуваат примитивното задоволство од слушање добри приказни. Автентичен, возбудлив и соучесник текст што ќе ве фати од неговите први страници.

„Месото“ (Алфагара, 2016)

Оперска вечер Осаменоста таа ангажира жиголо да ја придружува на шоуто за да може да направи exубоморен поранешен overубовник. Но, насилниот и непредвиден настан комплицира сè и означува почеток на вознемирувачка, вулканска и можеби опасна врска. Таа има шеесет години; жиголо, триесет и два.

Од хуморот, но и од бесот и очајот на оние што се бунат против забот на времето, приказната за животот на Соледад е проткаена со приказните на проколнатите писатели на изложбата што таа ја организира за Националната библиотека.

Месото Тоа е смел и изненадувачки роман, најслободниот и најличниот од оние што ги напиша Роза Монтеро.

Ова дело е победник, меѓу другите, на Награда за пролетен роман, el Награда Гринзан Кавур, el Што да прочитате Награда за најдобра книга на годината и Награда за критичари во Мадрид.

Дали ви требаат повеќе причини за да го прочитате овој одличен писател? Ако овие синопси не ве убедиле, не знаеме што ќе прави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.