Едгар Алан По. Нов роденден на генијалецот во Бостон. Честитки

208. роденден на мајсторот По.

Денес, 19 јануари, Едгар Алан По се среќава 208 години. Многу малку. Сите тој замина во својата вечност како еден од најголемите писатели на сите времиња. Не е важно жанрот, времето и вековите нека поминат низ неговата работа. Тој беше еден од најдобрите и ќе продолжи да биде сè додека светот не потоне во темнината на неговото проклетство. Како куќата Ашер.

Невозможно е да се напише повеќе за него или за тоа огромно и спектакуларно дело. Па тоа? Важно е да го прочитате. Порано или подоцна, како дете, како возрасен, кога и да е. Но, прочитај го. Ајде само да го прославиме овој ден. Пред два века и не многу од ладниот град на Бостон го виде раѓањето на најславните, најголемите и најсудените на неговите деца. Што можеме да избереме од тие приказни и приказни? Може? Не мислам така.

Црни мачки, златни бубачки, прогонувачки врани, прогонувани куќи, портрети на смртта, раскажани срца, црвени смртни случаи, горили убијци, непогрешливи детективи ... Невозможно е да се наведат толку многу концепти, слики, сензации и чувства. Толку лудило и терор. Толку многу страв и страв. Толку фантазија и реалност. Многу добро. Целиот наш дел од романтични, готски, мистериозни, страшни, страствени или растроени духови вибрира со секој збор од пенкалото на По.

Неговиот поглед, неговиот излив (предизвикани или не од нивните духови и слабости), нивната мајсторија да раскажува пеколи и зафати, да се повикам на најтемната имагинација, ги надмина сите граници. Како што направи со сопственото постоење, тој стана фасцинантен и трагичен лик, колку што му се восхитуваше, колку што беше сочувствителен. Колку што е идолизиран, толку е и одречен. Бидејќи, како и со сè, има луѓе кои не го сакаат По. Разбирливо (или не). Прифатливо исто така.

Генијалец или пијаница. Вознемирен или вознемирувач. Слабак или херој. Каква разлика има. Тој напишал приказни кои се надминуваат самите себе. Тој ги разгледуваше најдлабоките и најтемните бездни на човечката природа како никој друг. Можеби затоа што сакаше да добие пристап по нивна сопствена волја. И тој го постигна тоа. Неговото бурно животно искуство или едноставно неговата визија за светот околу него, за тој живот. Што беше кажано. Нема врска. Доста беше со тоа и со понесеноста на неговата фантазија.

Нас остави неизбришливи имиња во сеќавање на и влијаат на илјада и еден писател и уметник обележани со нивната трага на loveубов и терор во еднаква мерка. Влијанија и последователни рекреации што со текот на годините биле направени врз неговата работа.

Кој можеше да напише „Крал на чума“ престана да биде човек. Заради него и поттикнати од бесконечна сожалување кон толку изгубена душа, сакаме да го предадеме за мртов.

Така напиша тој Роберт Луис Стивенсон во есеј за По. Она што Стивенсон не го знаеше е дека По, или самиот тој, никогаш повеќе нема да умре. Ова е она што се случува кога она што го правите во вашиот живот успее да остави трага врз целото човештво што ве чита низ времето. И дека денес голем дел од тоа човештво би сакал секој ден да се раѓа По. Или што токму тој што се врати од тие темнини и пеколи, тој знаеше толку добро да ги опише. Повеќе од еден дури платил, сигурен сум.

Беренис, Артур Гордон Пим, Просперо, Лигеја, Медлин Ашер, Аугусто Дупин… И уште многу други имиња. Толку многу морници и клетви, бродоломи и трагедии. ИЛИ Анабел Ли, тоа име на главниот јунак на една од највозвишените песни што постојат, и кои не се препишани, ниту пак ќе бидат напишани. Loveубов во чиста состојба на очај и безнадежност, пораз и напуштање, страст и болка без граници.

Нема ден како денес да славиме овој роденден станувајќи дар на прочитајте само само еден ред de Бунарот и нишалото, на Злосторствата на улицата Морх, на Случајот со г. Валдемар или од Тамерлан.

Или ниту еден ден како денес за видете една од стотиците адаптации на неговите дела во кино. Особено, оние застрелани од исто така бесмртниот британски продуцент Перфоратори, со директорот Роџер Корман до главата. И ништо подобро од гледање и слушање на најдобрите лица, фигури и гласови кои вдахнуваа живот и смрт во нивните ликови и приказни. Винсент Прајс и Кристофер Ли тие се за мене најидеалните раскажувачи и толкувачи на делото на По. Но, има илјада и една верзија, како оние прошарани во овој напис.

Честитки, господине По. Во најстрашниот пекол или најславниот рај. Сите повторно ќе се сретнеме еден ден. На кое било од двете места.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)