Леон Фелипе. Избор на песни на неговиот роденден

Леон Фелипе е роден на ден како денес во Замора во 1884 година. Од добро семејство и со влијанија, студирал Фармација и работел како таков неколку години. Веќе беше 30 кога ги направи првите чекори во лириката. Подоцна замина во Мексико и таму почина. Денес избирам 6 песни од неговото дело да читаш во твојата меморија.

6 песни

Español

Шпански од вчерашниот егзодус
и шпански од денешниот егзодус:
ќе се спасиш како маж,
но не како шпански.
Немате земја или племе. Да ти можеш,
потонете ги своите корени и вашите соништа
во екуменскиот дожд на сонцето.
И застани… Стани!
Дека можеби човекот на ова време ...
е подвижен човек на светлината,
на егзодусот и ветерот.

Заостанато

Преку рамнината на Ла Манча
фигурата повторно се гледа
Дон Кихот помине.

И сега лер и забиен оклопот оди во темница,
и господинот останува во мирување, без градник и без грб,
натоварен е со горчина,
дека таму најде гроб
неговата lovingубовна битка.
Натоварен е со горчина,
дека таму „му била добрата среќа“
на плажата Барчино, свртена кон морето.

Преку рамнината на Ла Манча
фигурата повторно се гледа
Дон Кихот помине.
Натоварен е со горчина,
витезот, поразен, се враќа на своето место.

Колку пати, Дон Кихот, на истата таа рамнина,
Во часови на обесхрабрување гледам како поминувате!
И колку пати ви викам: Направете место за мене во вашата планина
и однесете ме кај вас;
направи место за мене во твоето седло,
поразен витез, направи место за мене на твојата планина
дека и јас сум натоварен
на горчина
и не можам да се борам!

Стави ме на грб со тебе,
витез на честа,
стави ме на грб со тебе,
и однесете ме да бидам со вас
Пастир.

Преку рамнината на Ла Манча
фигурата повторно се гледа
Дон Кихот помине ...

Ги знам сите приказни

Не знам многу работи, вистина е.
Јас само го кажувам она што сум го видел.
И видов:
дека лулката на човекот е потресена со приказни,
дека плачот на маката на човекот ги дави со приказни,
дека плачот на човекот е покриен со приказни,
дека коските на човекот ги закопаат со приказни,
и дека стравот од човекот ...
тој ги измислил сите приказни.
Не знам многу работи, вистина е,
но тие ме спиеја со сите приказни ...
И ги знам сите приказни.

Болката

Не сум дошол да пеам
Не сум дошол да пеам, можете да земете гитара со вас.
Ниту сум дошол, ниту сум овде да го користам своето досие
да бидам канонизиран кога ќе умрам.
Дојдов да го погледнам лицето во солзите што одат кон морето,
покрај реката
а покрај облакот ...
и во солзите што се кријат
Во бунарот,
ноќе
и во крвта ...

Дојдов да го погледнам лицето во сите солзи на светот.
И, исто така, да се стави капка жив жив, солзи,
дури и капка од мојот плач
на големата месечина на ова безгранично огледало, каде
[Погледни ме и препознај ги оние што ќе дојдат.
Дојдов да ја слушнам повторно оваа стара реченица во мракот:
Лебот ќе го заработите со потта на веѓата
«И светлината со болка во твоите очи».
Твоите очи се извори на солзи и светлина.

Револуција

Секогаш ќе има надвоен снег
што да се види монтирање на хермелин
и скромна вода што работи
кај браницата.

И секогаш ќе има и сонце
- erелат сонце и пријател -
нека снегот плаче во солзи
и речната вода во облак.

Како тебе

Ова е мојот живот
камен,
како тебе. Како тебе,
мал камен;
како тебе,
лесен камен;
како тебе,
Јас пеам какви тркала
покрај патиштата
и по тротоарите;
како тебе,
скромен калдрма на автопатите;
како тебе,
тоа во бурни денови
тонеш
во калта на земјата
а потоа
ти трепнуваш
под кацигите
и под тркалата;
како вас, кои не сте служеле
да не биде камен
од рибарски пазар,
нема камен од публика,
ниту камен од палата,
нема камен од црква;
како тебе,
авантуристички камен;
како тебе,
дека можеби сте завршиле
само за прашка,
мал камен
y
светло ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.