Рими и легенди на Бекер

Рими и легенди на Бекер

Извор Фото Рими и легенди на Бекер: XLSemanal

Сигурно повеќе од еднаш сте слушнале за книгата Рими и легенди на Бекер. Можеби сте морале да го прочитате на училиште или во средно училиште. Или анализирајте некој од нив во некој час, нели?

Без разлика дали сте слушнале за неа или ви е ново, еве што ќе ви кажеме за книгата, што наоѓате во неа и зошто е толку важна. Ве покануваме да го прочитате.

Кој беше Густаво Адолфо Бекер

Кој беше Густаво Адолфо Бекер

Густаво Адолфо Бекер, или Бекер, како што е исто така познат, е роден во Севиља во 1836 година. Со француско потекло (бидејќи неговите родители дошле од северот на Франција во Андалузија во шеснаесеттиот век, тој се смета за еден од најдобрите шпански поети досега во земјата.

Тој остана сирак многу млад, само 10 години. Студирал на Colegio de San Telmo додека не бил затворен. Тогаш го пречека неговата кума Мануела Монахај. Таа беше таа што му ја всади страста кон поезијата бидејќи читањето романтични поети од детството му беше секојдневие. Поради оваа причина, на 12-годишна возраст тој можеше да ја напише Ода за смртта на Дон Алберто Лиза.

Тоа беше мултидисциплинарна личност, бидејќи во исто време додека студирал на институтот во Севиља, учел и сликарство во работилницата на вујко му. Сепак, конечно, неговиот брат Валериано стана сликар.

Бекер одлучил во 1854 година да замине во Мадрид во потрага по работа поврзана со литературата, бидејќи тоа била неговата вистинска страст. Сепак, тој не успеа и мораше да се посвети на новинарството, иако тоа во никој случај не беше она што му се допаѓа.

Четири години подоцна, во 1858 година, тешко се разболел и во тоа време ја запознал Јулија Еспин. Всушност, помеѓу 1858 и 1861 година и Јулија Еспин и Елиса Гилем биле двете жени кои „се заљубиле“ во поетот. Но, тоа не траело многу повеќе бидејќи во таа минатата година се оженил со Каста Естебан, ќерка на лекар и со која имал неколку деца. Се разбира, тој ја напуштил неколку години подоцна кога открил дека таа му е неверна со нејзиното старо момче.

Поминал низ многу финансиски тешкотии, особено кога оставил се и со својот брат Валериано и децата се преселил во Толедо. Но, во 1869 година, еден обожавател, Едуардо Гасет го контактирал за да се врати во Мадрид како директор на мадридскиот весник La Illustration. Ова почнало да се објавува во 1870 година, но повторно лоша среќа тропнала на неговата врата, губејќи го својот брат во септември истата година. Три месеци подоцна, на 22 декември 1870 година, Густаво Адолфо Бекер почина од пневмонија со хепатитис.

Кога е објавен Rimas y leyendas de Bécquer

Кога е објавен Rimas y leyendas de Bécquer

Извор: Прадо библиотека

Вистината е дека книгата Rimas y leyendas de Bécquer, која беше објавена за прв пат, всушност не е иста со онаа што сега ја знаете. Особено што кога беше објавен содржеше многу помалку натписи.

Всушност, Кога бил објавен во 1871 година, пријателите ги составиле легендите и римите со цел парите што ги собрале да служат за помош и на вдовицата и на децата. И наместо да се вика Rimas y leyendas de Bécquer, тие го нарекоа Обрас. Излезе во два тома, но со текот на времето тие се проширија и од петтото издание почна да има три тома.

На кој литературен жанр припаѓа Rimas y leyendas?

На кој литературен жанр припаѓа Rimas y leyendas?

Извор: AbeBooks

Иако книгата Rimas y leyendas de Bécquer е составена од поезија и прозни приказни, вистината е дека таа спаѓа во литературниот жанр поезија.

Колку рими има?

Во оригиналната книга на Римас и Лејендас де Бекер можеме да најдеме 78 песни каде успева да ги искаже сите чувства користејќи интимен, едноставен јазик, но со речиси музичка конструкција. Сега ги има уште многу, бидејќи нивниот број се зголемува.

Што се однесува до неговиот стил, тој е многу едноставен и наместо согласка, Бекер претпочиташе асонанца, обично ја користи во популарните строфи.

Во рамките на групата рими, постојат четири главни теми кои можеме да ги најдеме: поезијата, се разбира, која е спој меѓу поезијата и жената; љубов; љубовта на разочарувањето; и идеализирана љубов.

Можеме да кажеме дека прави мала еволуција на љубовта, од најчиста до најнегативна таму каде што се губи.

Во книгата, римите се нумерирани од I до LXXXVI (1 до 86). Покрај тоа, има и други рими, во случајов со наслови, кои се:

 • Елиса.
 • Сечено цвеќе.
 • Зори е.
 • Талкање.
 • Црни духови.
 • Јас сум громот.
 • Не сте почувствувале.
 • Поддржувајќи го моето чело.
 • Ако го копирате челото.
 • Кој беше месечината!
 • Се засолнив.
 • Да најде.
 • Тие поплаки.
 • Едриличарски брод.

И легенди?

Легендите во оваа книга се многу помалку. Специфичен, Станува збор за 16 раскази, не необјавени, бидејќи тие во реалноста се појавија објавени во печатот од 1858 до 1864 година, а потоа беа составени.

Во овие легенди Бекер го дава целиот свој талент. Структурата, темата, литературниот жанр и прозата ги прават најдоброто што тој го напишал и иако овој поетски начин на пишување е забележлив, вистината е дека ликовите, темите, сцените итн. тие овозможуваат комплетен сет со значење и заплет што ретко кој автор го постигнал на тоа ниво.

Поточно, името на легендите што ќе ги најдете (сега ги има 22) се:

 • Мајстор Перез Органист.
 • Зелените очи.
 • Зракот на Месечината.
 • Три датуми.
 • Розата на страста.
 • Ветувањето.
 • Планината на душите.
 • Мизерер.
 • Продажбата на мачките.
 • Поглаварот со црвени раце.
 • Ѓаволскиот крст.
 • Златната нараквица.
 • Верувај во Бога.
 • Христос на черепот.
 • Гласот на тишината.
 • Гномот.
 • Пештерата на Мора.
 • Ветувањето.
 • Белиот елен.
 • Бакнежот.
 • Розата на страста.
 • Создавањето.

Дали сте ги читале Римас и легендите на Бекер? Што мислите за тоа? Би сакале да ги слушнеме вашите размислувања за овој автор, па слободно коментирајте.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)