Размислувања за книги и литература

Размислувања за книги и литература

Не знам дали ти се случило, претпоставувам дека се случило, но има неколку работи толку пријатни за читателот, како да најде книга што ја сакаш, да започнеш да ја читаш и да ги имаш тие мешани чувства од една страна да сакаш да ја завршиш тоа и во исто време нема крај, затоа што знаеме дека ќе нè чини да се закачиме за нова книга ... Дали ме разбираш нели? Која беше последната прочитана книга што ве фати на овој начин?

Затоа понекогаш е добро да се потсетиме зошто читаме, зошто „празното“ време што го поминуваме со книга не е залудно потрошено време, зошто е добро да ги читаме идеите на писателите од минатото и денес ... Во ова написот ќе видите неколку размислувања за книги и литература, напишани или кажани од самите писатели и други „творци на уметноста“.

Цитати за книги, за писатели, за читатели ...

 • „Човек станува одличен поради она што го чита, а не поради тоа што го пишува“ (Борхес).
 • „Учењето читање е најважното нешто што ми се случило во животот“ (Марио Варгас Љоса).
 • „Некои книги се тестираат, други проголтаат, многу малку се џвакаат и варат“ (Сер Френсис Бекон).
 • „Добрата книга не е напишана само за да го множи и пренесува гласот, туку и за да го овековечи“ (Џон Раскин).
 • „Книга треба да биде секира што го крши замрзнатото море“ (Франц Кафка).
 • „Кога се молиме, разговараме со Бога, но кога читаме, Бог е тој што зборува со нас“ (Сан Агустан).
 • „Оној што многу чита и многу оди, гледа многу и знае многу“ (Мигел де Сервантес).
 • „Класично дело е книга од која сите се восхитуваат, но никој не ја чита“ (Ернест Хемингвеј).
 • „Колку повеќе или поважно од тоа да знаеме храна што треба да ја јадеме за да бидеме здрави, да ги знаеме книгите што треба да ги прочитаме за да бидеме мудри“ (Роберт Сидни Смит).
 • „Читањето книга учи повеќе отколку да разговараме со нејзиниот автор, бидејќи авторот, во книгата, ги ставил само своите најдобри мисли“ (Рене Декарт).
 • „Отсекогаш замислував дека Рајот ќе биде некаква библиотека“ (Хорхе Луис Борхес).
 • „Читањето е за мене нешто како оградата на балконите“ (Нурија Есперт).
 • „Знаете дека прочитавте добра книга кога го затворивте капакот откако ја прочитавте последната страница, се чувствувате како да сте изгубиле пријател“ (Пол Свини).
 • „Меморијата оставена од книга е поважна од самата книга“ (Густаво Адолфо Бекер).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво Кармен.
  Некои од цитатите што ги знаев. Другите, мнозинството, бр. Тие фрази се многу добри. Ги запишав за да ги чувам секогаш. Фала што Сподели.
  Те разбирам совршено, иако не се сеќавам која книга беше последната што ме зароби.
  Од Овиедо, литературен поздрав и добар викенд.

бул (точно)