Артуро Перез-Реверте. 67 календарски столпчиња. Мојот поглед

Фотографии од мојата лична архива. Со Артуро Перез-Реверте во ноември 2012 година и на последниот Саем на книгата во Мадрид.

Артуро Перез-Реверте е денес на неговиот роденден. Нејзините 67 календарски столпчиња, како што би рекол. И тој е еден од моите омилени автори. Колку и да му се восхитуваат, Перез-Реверте не остава никого рамнодушен. Повеќе го сакам неговиот стил и особено неговиот аспект како колумнист отколку како писател. Но, моето воодушевување е пред се за неговата личност и неговиот живот и визија за светот, колку што е луциден, толку е луто и остар, јасен и силен. Ова е мое ретроспектива на неговата фигура и дело. 

Кучиња и куршуми

Последен пат го поздравив Перез-Реверте на последниот Саем на книгата во Мадрид, каде што имав смелост да му го дадам мојот роман и да ги споделам моите грижи и нерви околу мојата премиера како потписник неколку дена подоцна. Неговите зборови на охрабрување и добредојде во бурниот свет на литературата веќе ќе останат во моето сеќавање како богатство. Исто како и тој графички доказ за моментот таму горе.

Сакав да ме потпише Тешките кучиња не танцуваат, Неодамна завршив и бев воодушевен од тоа. Секако дека ги губам приказните со кучиња, самите кучиња, ајде. Тој го стори тоа пред, исто така, неговата компилација на статии за кучиња, Кучиња и кучкини синови. Но, црнецот, неговите пријатели и неговата приказна се целосно заглавени во моето срце.

Во тоа последно чекање имав многу време да погледнам наназад. Одете во тие вести во мојата средина на дваесеттите години кога друго срце, тоа од центарот на Европа, искрвари до смрт во грозоморна војна што ја гледавме во живо секој ден.

Y она што секогаш најмногу го поврзувам со тие моменти на ступорност, колку од ужасот, така и од рамнодушноста на сите оние кои ниту можеа ниту сакаа да го спречат тоа летописите на Артуро Перез-Реверте. Од тој фронт, микрофон во рака, гледајќи ја камерата и гласно со неговиот посебен тон и очилата, стоичен, професионален и пред се храбар како таа камера, тој го раскажа тој ужас додека слушнавме свирче од куршуми како минуваат зад него.

Храбриот човек

Кратко време подоцна не Диего Алатристе. И јас, кој отсекогаш сум бил од Атос, de Едмундо Дантес во сите нејзини форми, на господарот Рочестер y Хитклиф, на Jeanан Валжан и aveаверт и, конечно, на кој било антихерој, Паднав пред неговите нозе веќе по остатоците. И знаејќи како да направите и да пишувате од нејзиниот творец. За остатоците. И јас паднав со него во Рокрои и сè уште ми недостига, иако тој веќе ја достигна вечноста во неговиот живот во хартија.

Хусари, кралици, карти, свештеници, табели, команди и пирати

И таа ебана и смешна Павија од Пакито и Карлитос, интензивни сини очи, Трафалгарот на несреќниот Нелсон, толку многу денови од колера за Мадрид без душа, мојата фасцинација за Која или тоа капетан волк. Имало и некои добри луѓе, но малкумина. И слики од битки искапен во крвави спомени и одмазда.

Тие биле снајперисти и графити, и сиромашни шпански ѓаволи изгубен во замрзната Русија во сенка на орел. Од таму до тука. По копно, море и воздух. За минатото и сегашното време, иако останувам со оние од вчера. Со тие рекреации не толку документирани или елаборирани, туку раскажани со тој посебен стил.

Јас исто така останувам со таа кралица на Југот, со нејзината бес и храброст, и со Тангер Сото, со својата мистерија и своите дефиниции, со своите вечни персонификации на сè што може да биде жената, да инспирира, да предизвика и да произведе. На кратко, со тоа како човек може да ни каже.

Јас сум и корсар

Или пред сè. Бидејќи и јас ги чувам скапоцени тие белези, јас бев почесен платеник, се обидов и да го земам жив и секако често имав храброст да навредам. Но, особено, сакав да заминам на секое од патувањата на тие бродови изгубени на копно или во бескрајни океански бури. Можеби затоа што сум од копно, но со г-дин Реверте споделувам длабока Mr.убов кон морето. И јас сум и ќе бидам секогаш од братство на Jackек Обри, напис што и јас kindубезно го посветив.

Да, ги чувам тие илјадници приказни за нивните искуства, нивните моменти, нивните спомени, нивните ликови, оние толку човечки што не изгледаат можни. Се држам до оние понеделнички утра кога ќе го прочитам твојот неделен напис и тој неславен ден секогаш ми се пее. Со емоции, со засилување на мускулите или срцето, со иронија или со жалење за најновата подлост или глупост, последниот знак на незнаење или недоразбирање. Оние понеделници се помалку понеделници по вашиот неделен напис. Романите се нешто друго и други светови. И не снимајте повеќе филмови, ве молам.

Помалку шпиони, повеќе лаење

Затоа што Не ми се допаѓа тој последен Фалко. И така, му дадов на знаење во друга од оние смели работи што веќе ви ги даваат годините. „Човече“, ми рече, „од дваесет и нешто книги што ги имам, не можеш да ги сакаш сите ...“. Во право си. Вистина е. И Фалко, иако го прочита, повторувам, тој стил по кој сум страстен, не ме заврши да ме убедува. Seeе видиме дали таа саботажа го прави тоа, но веќе се сомневам. Кога некој лик не ви го даде тој блиц што сите знаеме, тоа е веќе повеќе од тешко.

Мојот одговор беше „продолжи со повеќе лаење, те молам“, со повеќе црни, повеќе разговорливи и политички неточни кучиња. Или вратете го Дон Диего назад. Но, еј, не е важно, во секој случај продолжете да пишувате. Од едни, од други, од тука, од нас, што сака, накратко, за тоа што може, знае и го оставаат.

Значи ...

... Нека бидат уште неколку блокови од календарот, господине Реверте. И дека продолжувам да ги гледам. Со полемики, без нив, со патувања и патувања, со херои или негативци, што сите сме малку. Со што и да е. Но, нека се видат. Или, подобро, продолжете да ги читате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)