Марто Париенте. Интервју со победникот на Картагена Негра

Фотографија на (в) Хозе Рамон Гомез Кабезас.

Марто Париенте победи пред неколку дена IV награда за црн роман во Картагена Негра, фестивал што може да се одржи лично во оваа кобна година. Случајно го најдов авторот од Мадрид, кој се населуваше во Гвадалахара, на Твитер и преминавме неколку пораки. Резултатот, ова интервју што ти благодарам многу. За неговата nessубезност што ми помагаше и за неговиот брз одговор.

Црна Картагена 2020 година

Тоа беше еден од ретките фестивали во жанрот што се одржа лично оваа кобна година. Неговите финалисти за таа IV награда за роман беа сите тешка категорија:

 • Последниот бродод Доминго Вилар
 • Господарите за чадод Клаудио Сердан
 • Мелодијата на мракотод Даниел Фопиани
 • Пред да умрат оние што не сакаатод Инес Плана
 • Разумот на идиототод Марто Париенте

И победник беше Марто Париенте со приказна во која глуми Тони Тринидад, тој атипичен селски полицаец, кој ги извршува работите според него и води повеќе или помалку тивок живот во мирот во селата Гвадалахара. Додека, поради долгот на неговата сестра кон наркодилер во околината, тој не се најде во неволја до вратот.

Интервју со Марто Париенте

 1. Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

МАРТО ПАРИЕНТ: Прво, ви благодарам многу за интервјуто. Првата книга што ја прочитав, далеку од литературата за деца и млади, беше Мистеријата на салата на Салем, од Стивен Кинг, класична приказна за вампири во мал град во Мејн. И првата приказна беше повикана Подобрена цел, тој беше на училиште и доби награда. Одев од инвазија на вонземјани во Мејорада дел Кампо и, се разбира, децата од КП Европа го спасија градот и светот.  

 1. Која беше првата книга што ве погоди и зошто? 

Пратеник: Патот, од Кормак Мекарти. Мене ме погоди нејзината суровост, реализам и егзистенцијални сомнежи за доброто и злото. „Тато, дали сме ние добри момци?

 1. Омилен писател или оној кој има особено влијание врз вашата работа? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

МП: Многумина. Имагинарноста на секоја е составена од мноштво автори, книги, филмови, серии ... Еве неколку: Кен Бруен, Jamesејмс Салис, Jamesејмс елори, Доналд Вестлејк, Jimим Томпсон, ејмс Крамли, Тарантино, браќата Коен. Гај Ричи, Хозе Луис Алвите, Луис Гутиерез Малуенда.

 1. Кој лик од една книга би сакале да го запознаете и создадете? 

МП: Ликовите во романите што нормално ги читам не се многу препорачани кога се дружат со нив. Би сакал да се сретнам Том З Стоун и Мати, два лика од сагата со истото име како eо Аламо. Да создаде? Тука одам на кино и на серии. Би сакал да создадам каков било лик во универзумот Fargo.

 1. Некоја манија кога станува збор за пишување или читање? 

МП: Само што пишувам наутро, многу раноПред децата да застанат Прочитајте, каде било. Јас обично носам роман насекаде со мене.

 1. И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

МП: Мојот агол за пишување е а аголна маса во дневната соба. Се обидувам да го направам личен простор, но вистината е дека ја споделувам со книги, училишни и домашни домашни институции, кактус и лего фигури и парчиња.

 1. Вашите омилени жанрови покрај крими романите? 

Пратеник: Хорор и научна фантастика.

 1. Што читаш сега? А пишувањето?

МП: Јас сум со Небесниот банкетод Доналд Реј Полок. Валкан, плато реализам на Соединетите Држави поставен во раните години на XNUMX век. јас сум сега разгледување на нацртот на мојот трет роман (А ноар самрак) што ќе ја види светлината на почетокот на годината.

 1. Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите? И, некој совет што сакате да го додадете на овие нови автори?

МП: Објавувањето под издавачка етикета е комплицирано, но тоа не е ништо ново. Треба да работиш напорно и обидот да се направат работите како што треба и сè уште не ги гарантира посакуваните резултати. Не давам совет, но можам да ви кажам дека започнав самостојно да објавувам и дека, малку по малку, вратите се отвораа. 

 1. Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да останете со нешто позитивно и за идните романи?

МП: Кризата ќе остави трага на вознемиреност и горчина што, на еден или друг начин, ќе навлезе во сите области на животот воопшто и културата особено. Ова секогаш се случувало по големите војни и финансиски кризи. Лично, тоа е болна фаза, на семејни загуби. Професионално, непобедливо

Поздрав до сите читатели и уште еднаш многу благодарам за интервјуто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.