Реакции на Нобеловата награда за литература, Боб Дилан

реакции на Нобеловото писмо-боб-дилан

Јас сум еден од оние кои сакаат да бараат информации неколку дена, па дури и неколку недели, за некој важен или „контрадикторен“ настан и реакциите на Нобелова награда за литература од оваа година доделена на пејачот Боб Дилан немаше да бидат помалку. Доделувањето на оваа награда крена многу прашина, особено кај „најчистите“ книжевни критичари ... Претпоставувам дека за нив, доделувањето на оваа важна награда во литературниот свет во корист на пејач може да биде слична на она што тие го чувствуваат на пример најчистите фламинга кога ќе го слушнат како пее Питиго. Шегите настрана, сакав да го соберам секое изразено мислење за овој настан што никого не остави рамнодушен.

Постојат мислења за сите вкусови, а потоа можете да ги прочитате.

Мислења на познати луѓе

Ова се некои од мислењата што можев да ги најдам за контроверзната годинашна Нобелова награда. На овој линк, можете да прочитате и ако сакате, написот што го објавив истиот ден кога беше награден Боб Дилан.

Барак Обама

Сè уште актуелниот претседател на Соединетите држави, Барак Обама, преку својот профил на Твитер го рече следново:

„Честитки за еден од моите омилени поети, Боб Дилан, за заслужениот Нобел.

Мора да запомниме, оставајќи го литературниот свет малку распаднат, дека Барак Обама беше награден со Нобелова награда за мир во негово време. Тој самиот призна дека дури и денес не знае зошто му е доделена оваа чест. И јас го мислам истото, вистината ...

Салман Ружди

Овој британски романсиер со индиско потекло, го објави следново:

«Од Орфео до Фаиз, песната и поезијата се интимно поврзани. Дилан е брилијантен наследник на бардиската традиција. Одличен избор “.

Ирвин велшки

Шкотскиот романсиер целосно се спротивстави на оваа награда и не се двоумеше да даде спротивно мислење за тоа преку неговиот профил на Твитер:

„Јас сум обожавател на Дилан, но ова е погрешно сфатена награда за носталгија, извадена од застарените простати на сенилни хипици кои гушкаат.

(Беше поширок од долг).

Стивен Кинг

Стивен Кинг, еден од кралевите на хорор-литературата, го рече ова:

„Екстатичен сум затоа што Боб Дилан го освои Нобелот. Одлични и добри вести во сезона на неволји и тага.

Антонио Бандерас

Актерот од Малага исто така сакаше да даде свое мислење и на својата сметка го објави следниот твит:

„Нобелова награда Боб Дилан. Една од причините да продолжиме да веруваме во САД. Една од причините да продолжите да верувате во САД ».

(Целосно американизиран).

Мислења од други популарни твитерџии

реакции на Нобел-на-литературата-Боб-Дилан-Мураками-ч

Следно, ви ги пренесуваме „најсмешните“ мислења изразени од твитари доста популарен и следен од илјадници луѓе. Немаат отпад!

 • Ким Јонг-ун (@norcoreano): «Боб Дилан, Нобелова награда за литература. Перез Реверте поблиску до латинскиот Греми ».
 • Дарио Еме Хаче (@darioemehache): „Не ме заебај, Боб Дилан, со годината на Гризман“.
 • Петете Потемкин @ Пететекин): «Боб Дилан, Нобелова награда за литература. Да ја земам здраво за готово мојата величествена шега за тоа што ги имам сите негови записи.
 • Боб Естропајо (@BobEstropajo): «- Тие му го дадоа Нобелот на Боб Дилан, шеф. - А, кој обвинител го добивте? ».
 • Беатриз Рико (@Bearicoactriz): „По Нобеловата награда за мир на Обама и наградата за литература на Боб Дилан, на Греј анатомија ни недостасува медицина и ние пееме бинго.
 • Хуан Гомез-Јурадо (@HuanGomezJurado): „Ако ви кажат дека Боб Дилан не може да биде награден со Нобелова награда затоа што песните не се литература, потсетете ги дека Хомер бил рапсодист“.
 • Бог (@diostuitero): „Мислам дека е добро што му дадоа Нобел на Боб Дилан, но кажете му да престане да тропа на рајските врати, тој ќе ми го запали doorвончето.

Реакции со Харуки Мураками како протагонист

Пациент" Харуки Мураками повторно беше на усните на сите бидејќи беше вечен кандидат за Нобеловата награда за литература. Пред да се спореди со Ди Каприо и Оскарите; Во оваа прилика, и кога на еден пејач му беше доделена Нобеловата награда за литература, шегите беа уште поголеми:

 • „Кажете му на Мураками да не колабира дека сè уште има наградите Телва. (Петит Петард).
 • «Во меѓувреме, во Шведска: - Па, на една пејачка. Кој е помалку од Мураками ». (Хозе А. Перез Ледо).
 • „Гледам само една маана во Боб Дилан Нобел: Мураками може да започне да компонира песни од еден во друг момент. (Лусија Табоада).
 • Фрлете ги книгите на Боб Дилан за продажба на мал, но функционален стан во Токио. Отворете мало шише пиво. Се добро. Добро сум". (Мураками протагонист).

А за вас, што мислевте за овогодинешното доделување на Нобеловата награда за литература? Дали мислите дека Боб Дилан го заслужува тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   RICARDO dijo

  ДА ИВЕЕ ШВЕДСКАТА АКАДЕМИЈА ПОЛЕМИКАТА ВЕ ALЕ ПОВТОРНО СЕ СЛУУВА ОВА ГОДИНА

бул (точно)