Рафа Мелеро. Интервју со авторот на Колатерален ефект

Фотографија: Рафа Мелеро. Твитер профил.

Рафа мелеро претстави ново дело оваа година и неговиот наслов е Несакан ефект. После Гневот на Феникс, Покајанието на Владиката, Тајната е во Саша o Целосно, авторот од Барселона се враќа со хорски роман. Во ова интервју Тој ни кажува за тоа и многу повеќе, како што се неговите омилени автори, неговите навики како писател или неговите следни проекти. Јас навистина го ценам вашето време и nessубезност да се грижи за мене во овие слободни денови.

Рафа мелеро

Рафа мелеро знај ја црната ткаенина. Роден е во Барселона, но детството го помина во Леида. Потоа влегол во телото на Mossos d'Esquadra и има работено во Фигерас, Лерида, Хоспиталет де Лобрегат или Тараса, меѓу другите градови. Целата негова професионална кариера беше во судска полиција, во групи како што се убиства, јавно здравје или злосторства против наследството.

En Несакан ефект претставува приказна во која глуми ликот на Томас Монтесчиј тивок живот се врти за 180 степени кога Смртта на неговиот татко предизвикува настани со последици што ќе ве натераат да донесете одлука: платете се одмазда, се што е потребно.

Интервју 

 • ЛИТЕРАТУРА ДЕНЕС: Вашиот најнов роман носи наслов Колатерален ефект. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

РАФА МЕЛЕРО: Идејата се појави пред години. Кога го посетив островот Кох Самуј, во Тајланд, ме интересираше да знам како и зошто некои шпански граѓани живееле таму. Замислувањето какви околности ги натераа да ги напуштат домовите и да завршат на тоа место каде што работат, беше првото семе на романот. Тоа беше во 2014 година и ми требаа неколку години да ги конкретизирам тие одговори, и други, во роман.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

РМ: Не се сеќавам многу добро на првото, но првото за кое бев возбудена како дете Бесконечна приказнаод Мајкл Енде. Мојата прва напишана приказна беше директно мојот прв роман, Гневот на Феникс.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

РМ: Имав неколку, но без сомнение Лоренцо Силва, и едно време Кен Фолет. 

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

РМ: Jamesејмс Бонд или asonејсон Борн. 

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

РМ: Не, ги имав, признавам, дека ако тишина, оди на тивко место, тие работи, но како што имав семејство и деца, тие исчезнаа. Сега можев да пишувам додека стојам со рака. 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

РМ: Имам напишано поглавја за возови, авиони и во една прилика спијам со син ми во раце, па скоро насекаде ќе ви кажам дека времето ми дава да го направам тоа. 

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

РМ: Да, фантастичниот и шпионот. Мојата омилена книга е Равенката Данте од Janeејн ensенсен.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

РМ: Оваа огромна шума, од Ноема Трухило и препрочитување Срцето на темнината од Josephозеф Конрад. 

Го завршувам нацртот на четвртиот роман во сагата Чави Масип.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената за објавување? Дали мислите дека тоа ќе се промени или веќе го направи тоа со новите креативни формати?

РМ: Тешко е да имаш видливост ако не си во голема издавачка куќа, но на крајот, барем во мојот случај, ова е хоби и одлично ми е да пишувам. 

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

РМ: Секогаш нешто се црпи од сите животни искуства, но во моментов немам интерес да пишувам за пандемијата. Го минувам како и сите други, иако поради мојата професија малку повеќе однатре. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.