Рамиро де Маезу

Фраза на Рамиро де Маезу: никој не е повеќе од друг ако не стори повеќе од друг

Фраза на Рамиро де Маезу.

Рамиро де Маезу и Витни е едно од најконтроверзните имиња во шпанската политичка историја на крајот на XNUMX век и почетокот на дваесеттиот век. Роден е во Виторија, Баскија, на 4 мај 1874 година. Тој беше син на Мануел де Маезу и Родригез, богат кубански земјопоседник од Сиенфуегос. Неговата мајка беше Хуана Витни, ќерка на британски дипломат, родена на францускиот брег на Ница.

На работа, тој се истакна како новинар (самоук). Додека тој се впушти во поезија, роман и претстава, Најголемиот дел од неговата книжевна работа е составена од есеи и статии за мислења. Овие ги пишуваше за различни медиуми во текот на неговата долга кариера. Тој бил застрелан во 1936 година во рацете на републиканската команда, во зората на граѓанската војна.

Биографија за Маежту: живот полн со промени и трансфери

Политичката и книжевна историја на Маезу се чини дека го оправдува својственото право на секоја индивидуа да го менува својот ум онолку пати колку што е потребно. Овој лик го помина крајот на својата адолесценција и првата фаза од животот на возрасните во Куба. Таму, тој се обиде (неуспешно) да ја префлае работата на неговиот татко. Подоцна, тој се насели во Билбао на барање на неговата мајка, каде што го започна своето патување во новинарството.

Претходно тој имаше време да живее во Newујорк и Париз. Неговите први соработки се curубопитни кога ретроспективно анализираат како би се развило неговото размислување. За време на оваа фаза - декада од 1890 година - тој пишуваше за различни левичарски медиуми. Меѓу оние, Социјалистот, служеше како инструмент за ширење на јавноста на Шпанската социјалистичка работничка партија.

Први политички редови

Анархистот на своите почетоци, Рамиро де Маезу мигрираше кон помалку радикални идеи како Работникот и Реформскиот социјализам. Подоцна, Тој беше дел од генерацијата '98, интелектуална група со изразен песимизам во врска со иднината на Шпанија. Особено по загубите на штета на САД на нејзините последни прекуморски територии: Куба, Порторико, Филипини и Гуам.

Поврзана статија:
Автори кои влегуваат во јавен домен во оваа 2017 година

На крајот на Големата војна, Рамиро де Маезу живееше три децении во Лондон. Во британската престолнина служеше како дописник за Преписката на Шпанија, Нов свет y Предвесникот на Мадрид. Така нивните идеолошки склоности се насочуваа десно; тој беше воодушевен од функционирањето на политичкиот систем и англискиот модел на живот.

Од конзервативна до ултра-конзервативна

До третата декада на XNUMX век, тој повторно се населил во Шпанија. Стариот промотор на социјализмот дефинитивно беше оставен зад себе. Тој не само што ја негираше таа линија на размислување, туку и во некои случаи бранеше дијаметрално спротивни позиции. Добро, тој стана убеден милитарист, бранител на моралот и доброто однесување, закотвени во католичката доктрина за тоа.

За време на диктатурата на Примо де Ривера - што го бранеше од самиот почеток - служеше како вонреден амбасадор и ополномоштен на Шпанија во Аргентина. Настанот што ја одбележа неговата кариера ќе се случи во јужноамериканската нација: тој се сретна со Закаријас де Визарара и Арана, творец на концептот за Хиспанидад.

Главни дела на Рамиро де Маезу: апостол на Хиспанидад

Maeztu не само што ги споделувал идеите на овој језуитски свештеник, тој на крај ќе ги присвоил и ширел со голем ентузијазам. Кога падна диктатурата и се воспостави Втората Република, тој поднесе оставка како дипломат во Буенос Аирес и се врати во Шпанија. Во неговата родна земја, тој стана една од клучните фигури во дијатрибата меѓу републиканците и монархистите.

Го основа списанието Шпанска акција, публикација каде се појавија неговите мисли за Хиспанидад. Грубо кажано, тоа е заедништво на Шпанија и нејзините поранешни колонии, околу шпанскиот јазик и католичката религија. Во исто време, тој ја бранеше потребата за враќање на круната.

Најконтроверзни идеи на Maeztu

Кон друга Шпанија.

Кон друга Шпанија.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

За ова време, Маежту се прогласи за обожавател на Адолф Хитлер. Соодветно на тоа, тој јасно изрази надеж дека движење слично на Нацистичката партија ќе триумфира во Шпанија. На ист начин, тој ги оправда паролите поврзани со белиот расизам. Во своите списи, тој дури ги квалификуваше „ориенталните“ народи и секоја личност чиј тен не беше јасен, како „инфериорни раси“.

Според интелектуалецот од Виторија, помалите етнички групи би можеле да бидат корисни за да ја негуваат концепцијата на Хиспанидад, но без поголем придонес. Многу од тие ставови се појавија во форма на уреднички белешки кога Маежту беше уредник на списанието. Шпанска акција. Подоцна, тие беа составени во неговата најважна и дискутирана книга: Одбраната на Хиспанидад.

La одбрана de la Шпанскоста

Тоа е доблесен текст во смисла на ракување со есејот и уредништвото; новинарски, но со некои кртови. Бидејќи Во сржта на заговорот, авторот ги менува паролите на Француската револуција, „слобода, еднаквост и братство“, за „служба, хиерархија и хуманост“. На овој начин, Маежту го покажа своето арогантно држење кога почувствува дека има целосно право да ги престапи тие идеали.

Одбрана на шпанско.

Одбрана на шпанско.

Книгата можете да ја купите тука: Одбрана на шпанското наследство

На крајот, Одбраната на Хиспанидад стана идеолошка база на антирепубликанската десница и ултраконзервативниот францизам. Всушност, самиот диктатор Франциско Франко - иако со задоцнување - на крајот ќе ги признаеше неговите придонеси со доделување на одликувањето на грофот од Маежту во 1974 година.

Други дела на Рамиро Маецу

Почитуваното значење на парите, комплексноста на банкарскиот систем

Почитуваното значење на парите.

Почитуваното значење на парите.

Книгата можете да ја купите тука: Почитуваното значење на парите

Почитуваното значење на парите е уште една компилација од разни статии за финансиска активност, произведена помеѓу 1923 и 1931 година. Овој наслов е анализа што сè уште е во сила за функционирањето на економијата на Шпанија, разгледување на комплексноста на банкарскиот систем, државата и семејството.

Кризата на хуманизмот

Кризата на хуманизмот.

Кризата на хуманизмот.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Исто така, се издвојува во каталогот Maeztu, Кризата на хуманизмот (1919). Всушност, оригиналната публикација е од 1916 година, за време на нејзиниот „британски период“ (на либерална мисла) под наслов Авторитет, слобода и функција во светло на војната. Неговата содржина влегува во поимите за авторитет и слобода на своето време во светло на воени конфликти од глобално ниво.

Летописи на Големата војна, Големата војна од перспектива на Маежту

Рамиро де Маезу беше сведок на прва рака на еден од воените настани што оставија најмногу лузни на „стариот континент“. Неговата новинарска работа - и во британското високо општество и како теренски дописник - го направи „авторитативен глас“ за најголемата вооружена конфронтација во историјата на човештвото - до тој момент.

Летописи на Големата војна.

Летописи на Големата војна.

Кога вооружениот конфликт заврши во 1918 година, никој не помисли на втора конфронтација. Овие искуства се рефлектираа во Летописи на Големата војна, компендиум во прво лице за перипетиите на британските сили. Тој исто така ја вклучи и својата перспектива на целото политичко движење предизвикано за време на конјуктурата.

Улогата на уметноста и литературата

Без да се оддалечи од своите политички активности, Маежту исто така пишуваше за уметничкиот факт. Во многу свои дела тој тврдеше (преку класични ликови од шпанската литература) улогата на уметноста во разработката на националниот идентитет. Имено, интелектуалецот од Виторија беше силен противник на создавањето на „уметност заради уметност“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)