Јерма

Јерма.

Јерма.

Јерма претставува заедно со Крвава свадба (1933) y Куќата на Бернарда Алба (1936) прославената „трилогија на Лорка“. Објавен во 1934 година, тој се нарекува ремек-дело на театарот од Федерико Гарсија Лорка, - веројатно - најважниот шпански писател на XNUMX век.

Конструиран во три чина од по две рамки, се смета за кратко парче. Сепак, неговото поставување има просечно времетраење од 90 минути. Тема: рурална трагедија (многу модерна во Латинска Америка во текот на 1930-тите години на минатиот век). Врвно користен од драматургот роден во Гранада за да се направи познат во Шпанија и поголем дел од Латинска Америка.

Федерико Гарсија Лорка, авторот

Роден е во 1898 година во Фуенте Вакерос, Гранада. Син на богато семејство, кое му дозволи да порасне на средина на полето без обврска да го обработува за да преживее. Неговата мајка уште од рана возраст негуваше вкус за литература - и уметност воопшто. Од оваа причина, логично е дека веќе во адолесценцијата се справувал со добро формиран естетски критериум. Крвава свадба е јасен пример за тоа.

Генерацијата на '27

Фрустрирани од културната досада на покраината, успева да замине во Мадрид со цел да го продолжи академското оспособување во Студентскиот престој. Предметната страница беше многу престижна институција, која често ја посетуваа познати луѓе и научници како Алберт Ајнштајн и Мари Кири.

Федерико Гарсија Лорка.

Федерико Гарсија Лорка.

Таму стана близок пријател со Салвадор Дали и Луис Бунуел, меѓу многу други фигури со национално и меѓународно реноме.. На овој начин се создаде идеално боемско и интелектуално опкружување за целосен развој на личност креативна како Гарсија Лорка. Опкружен со исклучителни уметници; сет кој влезе во историјата под името Генерација на 27.

Lifeивот кастриран од фашизмот

Но, четвртата деценија на дваесеттиот век, иако служеше за појава на најдоброто од творештвото на Лорка, тоа исто така претставува еден од најмрачните моменти во Шпанија. За Шпанската граѓанска војна донесе последователно зголемување на власта на Франциско Франко. Иако Лорка никогаш не биле поврзани со каква било политичка кауза или биле дискриминирани кон пријатели од идеолошки причини, се сметало за закана.

Соочени со оваа ситуација, амбасадорите на Колумбија и Мексико му понудија засолниште, но тој не прифати. Во јули 1936 година бил заробен и се проценува дека бил застрелан во мугрите на 18 август (датумот не се знае точно). Меѓу другото, тој беше обвинет дека е хомосексуалец.

Јерма, поезија во служба на трагедија

Ако драмите на Гарсија Лорка се издвојуваат по нешто, тоа е поради нивната поетска концепција. Дијалозите, заедно со музиката - многу цигански песни служат како мотор на ова дело - го поставија темпото. Y, слично на остатокот од трилогијата, почетокот на Јерма е парче (и лик) полн со надеж. Но, акумулацијата на фрустрации завршува со претворање на неговото постоење во вистински кошмар.

Ова вртоглаво потекло во духот на неговиот протагонист го означува развојот на делото. Покрај тоа, додека текстот е воден од кризата на заговор, дејството ги истражува конфликтите типични за шпанското општество. Без да стане реакционен манифест, тој одржува доволно специфична тежина за да ги помине (гледачите) без да сфатат.

Аргументот

Јерма, протагонист е жена на која нејзиниот татко и наметнал брак со Хуан, маж кој не го сака. Сепак, тој не дава отпор. Делумно затоа што е исправена и коректна личност, приврзана кон чувството за искреност. Покрај тоа, таа во овој брак гледа начин да ја исполни својата најдлабока цел: да биде мајка.

Но, неплодна (така, со почетна буква) е израз што се користи за да се идентификува нешто неплодно или суво. Значи, времето минува ... Јерма, главниот јунак не може да забремени. Вашата желба завршува да се претвори во опсесија а потоа завршува со ослободување на последната трагедија. Осуда на неплодна и осамена вечност.

Од махаизмо, социјални конвенции и (недостаток на креативност)

Рурална Шпанија каде што е поставено парчето е крајно мачо. Хуан, сопругот на Јерма, го претставува токму тоа. Човек кој несвесно ја угнетува и боли „својата“ сопруга. Само затоа што така функционираат работите. Во исто време тоа е махизам охрабрен и оправдан од самите жени.

Фраза на Федерико Гарсија Лорка.

Фраза на Федерико Гарсија Лорка.

Покрај тоа, во рамките на прифатените социјални конвенции, основната должност на секоја жена е да служи и да раѓа, во спротивно, таа е презрена. Но Хуан удобноста на тивкиот живот и без потреба од деца го остави без креативност. Тоа е, без вистинска страст кон животот. Оваа апатија доведува до угнетување кон главниот јунак, кој ја запечатува својата судбина.

Прво чест, па остатокот

Во средината на конфликтот има трет лик; Неговото име е победник. Тој е пријател на Јерма уште од нивното детство. Исто така, тој е еден од работниците на Хуан. Виктор и Јерма се засекогаш за loveубени. Самото присуство на овој лик предизвикува во нејзините чувства што таа не ги доживува со нејзиниот сопруг. Дури и во моментите на интимност.

Секој во градот ја согледува привлечноста помеѓу Виктор и Јерма. Најлошото: дури и кога за чест и лојалност се одрекуваат од својата убов, жените почнуваат да шепотат за неверно предавство. Следствено, наводите на инволвираното лице не се важни ... семето на сомнеж беше засадено.

Уште еден тест за лојалност

Во третиот чин, при крајот на претставата, Јерма има шанса да побегне со друг човек - крупен, вреден, со добро здравје - кој може да и даде сè што сака. Освен дома и безбедност, копнежниот син. Понудата доаѓа на аџилак, од устата на „старата жена“ (наслов што го користеше Гарсија Лорка за да ја идентификува мајката на новиот кандидат).

Но, Јерма не се наведнува, останува цврст во своите принципи и е складен со својот морал. Таа сака да има дете, само со нејзиниот сопруг. Човекот кој се оженил со неа и со кого го дели нејзиниот интимен кревет ... ако нејзината страна не може да дише, не и се чини релевантно.

Крајот на Јерма

Последната сцена на ова парче е еден од најпознатите иконски моменти во шпанската драма. Главниот јунак го убива својот сопруг задавувајќи го додека тој се обидувал да ја опседнат. Бунт на угнетените против угнетувачите, чиј резултат не е посакуваниот.

Редоследот кога Јерма вика низ сцената дека таа самата го убила својот син (бидејќи само со сопругот можела да го има) е незаборавна за сите што присуствувале на еден настап. Трагедија во најчиста форма. Со моќта што може да ја отпечати само поезијата на шпански јазик. Воздушно и болно во еднакви делови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)