Книга за психолог

Книгата Психологот (објавен на шпански јазик во 2020 година) е роман на норвешкиот истражувач и психолог Хелен Флуд. Авторката, меѓународно признаена по студиите за насилство и посттрауматски стрес, го искористи своето искуство како терапевт за да го создаде ова домашните ноар Нордиски

Како што може да имплицира вашето име, Терапевт - Оригинално име на норвешки јазик - е трилер психолошки каде измамата е постојан елемент. Всушност, текстот содржи многу заговор за зависност што го пренесува имплицитното (и експлицитно, на моменти) чувство дека сите лажат. Поради оваа причина, главниот јунак на приказната не може да верува на никого ... дури ниту на нејзините сопствени спомени

За авторот

Helene Flood Aakvaag (Норвешка, 1982) е доктор по психологија, дипломиран на Универзитетот во Осло. Во моментот, Служи како виш истражувач во норвешкиот центар за знаење за насилство и трауматски стрес (НКВТС).

Во гореспоменатата научна институција, Тој ја заврши својата докторска теза, која ги анализира последиците од насилството во случаи на повторна жртва и посттрауматска вина. Овие теми се јасно опишани во развојот на книгата Психологот, чиј развој ги демонстрира функционирањето и кревкоста на човековата меморија.

Книжевни дела

Освен нејзините многу статии и научни публикации, Хелен Флуд тиен на негова заслуга две литературни изданија пред Психологот. Ова се романот за млади Лифт со Худини (2008) и популарниот научен текст Здраво, срамота (2018). Сега, без сомнение, успехот на Терапевт се чини дека предвидува ветувачка иднина како писател на криминалистичка фантастика.

Исто така, развојот на Психологот критичарите го споредуваат со другите најпродавани наслови од домашен ноар. Меѓу нив, Perdida (2012) од illилијан Флин, Тивката сопруга (2013) од АСА Харисон и Девојчето во возот (2015) од Пола Хокинс. Како споменатите книги, адаптација на големиот екран на Психологот (правата ги купи Sony).

Патем, што е тоа домашен ноар?

Е термин измислен (според повеќето извори) од Iaулија Крауч во 2013 година. Ова е дефинирано како варијанта на криминалистичка фантастика или мистерија, во која неговите протагонисти се „домашни истражители“ или „случајни детективи“. Иако денес е модерен под-жанр, тој всушност беше широко користен од автори како Агата Кристи или Стивен Кинг.

Аргумент и резиме на Психологот

Приод

Сопругот на Сара, Сигурд, и остави аудио белешка веднаш по пристигнувањето во селската кабина каде што требаше да помине викенд. Тој би требало да се сретне со некои пријатели таму, но никој од нив не го видел и решија да ја предупредат Сара за ситуацијата.

Потоа, прашањата почнуваат да летаат над воздухот, особено оние поврзани со говорна порака. „Зошто не доаѓаш?“ Дали е упорно прашање во умот на sara. На крајот, полицијата ја класифицира како главен осомничен за исчезнувањето на Сигурд додека верува дека нејзиниот сопруг лаже.

Развој

Како што напредува случајот со исчезнувањето на нејзиниот сопруг, така се развива и практиката на Сара. Таму, главниот јунак присуствува и применува терапии на луѓе (адолесценти, главно) со анксиозност, депресија и нарушувања на самодовербата. Дури, канцеларијата е уште еден лик, бидејќи распоредот на предметите присутни таму завршува како клучен за спомените на психологот.

Подоцна, кога Сигурд се чини мртов, најголемите стравови на Сара се ослободуваат. Во тој момент, докторката е вознемирена од сопственото знаење. Бидејќи е запознаен со начинот на кој мозокот го користи лажењето како форма на самозаштита ... Ако постои многу заштитена тајна, тоа се должи на последиците од откривањето на истата.

Луда од спомените

Како што завршуваат настаните, недовербата на Сара постепено расте до нездрави нивоа.. Како резултат, таа се чувствува несигурна во врска со своите пациенти, зборовите на нејзиниот сопруг и што е уште полошо, неговите сеќавања ep Длабоко во себе, Сара знае дека сеќавањето може да ги пополни со лаги евокациите што ги смета за некохерентни.

Анализа на Психологот

Контекст

Психологот е црн роман многу во согласност со времето на домашно затворање искусни во многу земји во светот од 2020. Сепак, важно е да се напомене дека, иако книгата беше објавена истата година, нејзиното претставување се случи непосредно пред да се активира здравствената состојба.

Стил

Паралелите помеѓу Сара, главниот јунак на книгата и Хелен Флуд се многу видливи (и двајцата се психолози). Покрај тоа, нарацијата во прво лице плус научното совладување на истражуваните теми придонесува за зајакнување на тој впечаток. Покрај тоа, се чини дека опишаните настани кореспондираат директно со реалните искуства на авторот.

Тоа е реално?

Драмата што ја доживеала Сара, и покрај тоа што е целосно измислена по природа, има научна основа широко проучена од Хелен Флоуд. Во основа докторот завршува со свиоци во читателот во чувство на апсолутна недоверба, оправдано? Причината: науката покажа колку е кревка човечката меморија во трауматски околности.

Во овој поглед, Потопот е наведено во интервју за Весникот (2020): „Понекогаш сме многу сигурни во меморијата, но не значи дека е вистинаНие често ја реконструираме за да ја направиме нашата историја кохерентна, а нашата меморија лесно го брише она што icts противречи. Не е јасно дека треба да веруваме во нашата меморија ”.

Лагата како наративна нишка

Потопот користи едноставна проза што содржи меѓусебен дијалог и некои скокови во времето. Рече аналепса (флешбекови) во суштина се сеќавања на Сигурд (кога се сретнаа, развојот на нивната врска и нивната еволуција до денес). Се разбира, карактеристичниот допир на романот е деталното истражување на психолошките слики на ликовите.

Во тој момент, лагата е елементот што очигледно најмногу го интригира авторот, кој научно го поддржува својот аргумент со следнава фраза: „Постојат многу начини на лажење, белата лага, лажење за да се заштитиме затоа што направил нешто лошо или намуртено, самоизмама, лажење за што се верува дека е добар мотив кога всушност прави голема штета “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)