Проклетството на Спарс на Квеведо.

loffit-Francisco-de-quevedo-el-conceptista-07

Франциско де Квеведо и Вилегас.

Дека Франциско де Квеведо бил живописен лик е, без сомнение, факт добро познат на сите. Или поради неговите кисели и агресивни стихови, често насочени кон Гонгора и неговите критики кон владејачките класи, или поради неговата храброст и галантност кога се бореше, Толедо во рака, со секој што се осмелуваше да ја прифати неговата насилство.

Квеведо не беше обичен писател на златното доба и сигурно, иако никој не беше, тој го претставува подобро од кој било ликот што го карактеризираше шпанското општество во годините во кои империјата започна да подлегнува на сопствената тежина.

Тој беше измислен лик сам по себе, способен да го совлада мечот исто како и неговото пенкало. Со смела и штетна опасност, смртоносна во која било од околностите. Карактеризирање на неговиот живот со осветлувачки недостаток на почит или страв кон која било од неговите жртви. Дури и грофот војвода Оливарес, валиден за кралот Фелипе IV, заврши жртва на неговите неповратни стихови.

Иако никој не успеа да го победи на дуел (позната е неговата голема вештина со „рапиерот“), тој мораше да живее, во повеќе од една пригода, затскриен или затворен заради неговите стихови посветени на Шпанија што ја сакаше и дека видел подлегнување под раката на женствени кралеви и отсутни валидни.

Со сето ова, би сакал да ви раскажам приказна што многу малкумина ќе ја знаат и што го покажува тоа Квеведо, мртво или живо, не би поминало незабележано така лесно, земајќи го, на овој начин, своето име во квалификаторот за легенда.

Пред сè, треба да се напомене дека, неговиот прекар „витез на златните мамузи“ потекнува од одреден настан во неговиот живот. Квеведо, кој страдаше од куцам, имаше фалсификувани златни мамузи за денот на назначувањето за витез на Орденот на Сантијаго. Логично, за ваков важен чин во неговата кариера, тој не можеше да дозволи неговиот куцам да ја засени неговата фигура. Од оваа причина, тој реши да го реши со оваа комисија.

Франциско де Квеведо jx Фернандо Бариафл (1)

Карикатура од Фернандо Баријал usускамаита за Фондацијата Франциско де Квеведо во Сиудад Реал.

Во текот на целиот живот практично не ги користеше, чувајќи ги како спомен на еден од најважните настани во неговата кариера. Како и да е, кога починал во 1645 година бил погребан, се вели дека по негово барање, со неговите скапоцени мамузи. Неговите смртни остатоци беа погребани на местото каде што почина, поточно во манастирот Санто Доминго де Вилануева де лос Инфантис.

Некое време подоцна, Еден бик, по име Диего, свесен за постоењето на златните јарки, поткупил некои од фриторите за да можат да ги сквернават од ковчегот на писателот. Тој имал намера, со такво злодело, да го добие скапоценото богатство за да може потоа да се бори со туѓото на плоштадот. Да се ​​потсетиме, за разлика од сега, во тоа време борбите со бикови не работеа пеш, туку на коњ. Оттука произлегува потребата од тоа време да се има поттик во борбите со бикови.

Откако ги набави, тој се појави во градоначалникот на Плаза со узурпирани мамузи подготвени да се справат со бикот. Како и да е, неговата авантура не траеше долго откако, кратко време по напуштањето на рингот, тој беше нападнат од бикот, практично умирајќи на дело.

Тоа сигурно беше обична случајност. Јас нема да бидам тој што ќе ги негира и суди за каприците на судбината. Дури и да е така, поради мојата сонлива душа склона кон митови и легенди, претпочитам да мислам дека можеби, само можеби, токму самиот Квеведо беше тој што, како што би реагирал во животот, го казнил кукавичкото дрскост на тој бик, осудувајќи го на тој начин тој јунец дека ги покажал апсењата потребни за да го украде самиот Дон Франциско од неговите скапоцени златни мамузи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   џумога21 dijo

  облечен или тапан?

  1.    Цевка dijo

   Секој има грешка.

  2.    Алекс Мартинез dijo

   Со почит,
   Ви благодарам многу што ја забележавте правописната грешка и што ве предупредивте. Иако тоа не е изговор, јас сум нов во сето ова и не сум навикнат да пишувам статии, со работа што ова имплицира, практично секојдневно. Постојат многу букви кои поминуваат секој ден и секако има моменти кои некој се лизга. Како и да е, тоа е веќе коригирано и се надевам дека ќе се повтори што е можно пократко.

   Да заклучам, би сакал да знам дали написот ви е интересен или дали веќе сте ја знаеле приказната. Би сакал да бидам во можност да разговарам со вас за она што го пишувам и исто така би ги ценел коментарите од овој тип.
   Ви благодариме повторно за известувањето и се гледаме во идните објави.

 2.   Кармен dijo

  Продолжи така. Повторно одличен напис.
  Вистината е дека немав идеја за оваа приказна!
  Се гледаме во идните написи !!

 3.   Алберто Фернандез Дијаз dijo

  Здраво Алекс.
  Честитки за вашата статија, навистина ми се допадна. Немав идеја за златните мамузи. Дали знаете што имаше на крајот од нив? Тие сигурно вредиле за добро тесто во XVII век.
  Погледнете дали Квеведо бил добар мечувалец кој го предизвикал најпознатиот мајстор за мечување на своето време на дуел (тој бил и професор по оваа уметност под Фелипе IV) и го победил. Замислете го лицето и гневот што наставникот ќе ги почувствува (шпански, мислам дека неговото презиме беше Каранца). Претпоставувам дека ја знаете приказната.
  Прегратка и охрабрување од Овиедо.

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Поздрав Алберто,
   Драго ми е што написот ви се допадна и многу ви благодарам што коментиравте. Па, во принцип не се знае со сигурност каде се мамузите. Очигледно, кога се случи борбата со бикови, Спарс исчезна и никој повеќе не ги виде. Сигурно некој би ги задржал или можеби биле вратени на линчот на Квеведо, навистина не знаеме. Без сомнение, во понудата милиони би биле платени за нив, не само што биле направени од злато, туку и дека припаѓале на ваков славен лик. Може да биде прекрасна заговор за роман што може да биде насловен: „Во потрага по златните мамузи“ хахаха.
   Од друга страна, тој знаеше дека го предизвикал и победил учителот на Фелипе IV. Она што не го знаев е името на мечувалецот, затоа благодарам за бакшишот. Вистината е дека не сакам да го замислам лицето на ниту еден човек од тоа време кога виде еден куц со „очила“, крст на Сантијаго на градите, предизвикувајќи го првиот кој ја доведува во прашање неговата чест на дуел. Сметам дека меѓу смеа и изненадување тие сигурно замислија дека овој сиромашен човек нема ни најмала шанса да преживее каков било танц со меч. Смеа што треба да исчезне при првата промена кога се гледа како Квеведо го прекрсти својот противник при првата промена. Колку беше одлично Квеведо!
   Ви благодарам многу за охрабрувањето Алберто, се гледаме овде.

 4.   Химена dijo

  Многу интересна статија! Чекајќи го следниот со многу желба !!!!

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Ви благодарам многу на Химена, мило ми е што ви се допадна. Поздрав

 5.   Карлос Санчез dijo

  Curубопитен напис. Немав идеја. Во врска со мајсторот за мечување, неговото име беше Пачеко де Нарваез. Дуелот се должеше на потсмев што Квеведо го направи во Бускон на книгата што ја објави. Пачеко беше дел од Судот за праведна одмазда, книга што ја напишаа неколку повредени лица кои плачеа за добриот ракопис на нашиот сакан писател. Ве советувам да го прочитате за да видите како ги трошеа кодошите на Светата канцеларија. Задоволство е да се најде .убител на прашина во loveубовта. Од кулата. Поздрав

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Поздрав Карлос,

   Ви благодарам многу за вашиот коментар. Го знаев името на наставникот, но не и книгата што ја именуваш. Без сомнение, го ставив на мојата листа на чекање. Ви благодариме за препораката. Вистината е дека Квеведо, уште од многу мала возраст, секогаш ме фасцинирал со својата работа и со неговиот карактер. За жал, во мојата татковина многумина почнаа да го поврзуваат со политички теми за да го дискредитираат неговиот имиџ. Како и да е, се гледаме наскоро во нови статии. Прегратка.

бул (точно)