Проблем со три тела

Проблем со три тела.

Проблем со три тела.

Проблем со три тела е името на првата книга на трилогијата Сеќавањето на минатото на Земјата, Создадено од кинескиот писател Сиксин Лиу. Насловот се однесува на дилемата - скоро секогаш нерешена - во областа на механиката на орбитата. Станете уреднички феномен во азиската земја.

Овој роман се смета за ремек-дело на научна фантастика, е за првиот контакт на човештвото со вонземска цивилизација. Понатаму, оваа книжевна креација е апсолутно визионерска поради неговиот фокус на улогата на науката во општеството. Авторот нуди на своите страници прилично широка перспектива за минатото и иднината на Кина во однос на сегашната геополитика. Неговото влијание е такво што треба да се вклучи меѓу најдобрите азиски книги досега.

Собрани е авторот

Лиш Сиксан е роден на 23 јуни 1963 година во Јангкван, Шанкси, Кина. Уште како мал бил испратен да живее кај неговата баба во Хенан, ова се должи на репресијата на властите за време на Културната револуција. Во својата младост се вратил во својата татковина за да студира машински инженер на Универзитетот во Северна Кина за зачувување на вода и електрична енергија. Таму дипломирал во 1988 година и веднаш ја продолжил таа професија во централата Јангкван.

На почетокот на 1990-тите години, кинеската влада имаше научно-технолошко обновување меѓу своите приоритети, затоа, условите беа многу погодни за развој на текстови за научна фантастика. Во тој контекст, Сиксин Лиу започна да ги развива своите приказни со силна социјална содржина и очигледно теоретско влијание од Лав Толстој., Исак Асимов и Артур Ц. Кларк.

Факти за трилогијата на трите тела

Проблем со три тела на авторот му ја донесе наградата „Хуго 2015“ за најдобар роман. Ова беше првпат оваа награда да биде доделена на публикација чиј оригинален јазик не е англиски, што беше пресвртница. Дополнително, оваа книга во 2006 година ја доби наградата Галакси (Кина) за најдобра публикација за научна фантастика, наградата Игнотус 2017 година и наградата Курд Ласвиц во 2017 година.

Неговите преводи станаа толку популарни што познати личности како поранешниот американски претседател Барак Обама го избраа за своето божиќно читање за 2015 година. Исто така, избран е Марк Цукерберг (водач и ко-основач на Фејсбук) Проблем со три тела како првата книга на вашиот клуб за книги.

Број еден рата од трилогијата на Сеќавањето на минатото на Земјата Првпат се појави во списанието „Science Fiction World“ во 2006 година. Во 2008 година беше објавен во формат на книга, со што стана едно од најпопуларните дела во Кина.. Неговата дистрибуција на шпански јазик започна во текот на 2016 година од страна на Ediciones B, интегрирана во нејзината колекција NOVA. Во 2018 година беше објавена нејзината адаптација на големиот екран.

Сиксин Лиу.

Сиксин Лиу.

Трилогијата на трите тела е комплетирана со Темната шума (2008) y Крај на смртта (2010). Пред да се здобие со светска слава со оваа серија, Лиш Сиксан произведе други дела на неизвесност и научна фантастика: Возраста на супернова (1999), Рурален учител (2001) y Светлосната сфера (2004). Неговиот последен пост е Залутаната Земја, и датира од 2019 година.

Резиме на Проблем со три тела

Енигмата на механиката на орбитата

Таканаречениот проблем со три тела во областа на механиката на орбитата нема општо решениеУште повеќе, скоро секогаш е хаотично. Под оваа премиса, Лиу опишува планета - Трисоларис - во орбитата на тројниот Сончев систем, Алфа Кентаури. Гравитационата флуктуација помеѓу трите starsвезди генерира во овој свет катастрофална клима и непредвидливи тектонски феномени кои безброј пати ја уништиле нејзината цивилизација.

Револуција, убиство, нов почеток

Почетокот на Сеќавањето на минатото на Земјата е ретроспектива што го става читателот во средината на Кинеската културна револуција, кога фанатиците го убија наставникот по физика Је hetетаи пред погледот на Ј Венџи, неговата мала ќерка Откако ја преживеа висината на немирите, таа станува астроном. Сепак, разузнавачките служби на режимот ја означуваат како „контрареволуционерна“ жена.

Коста Роха, класифицирана програма

Со закана од затвор, Је Венџи е назначен на Црвениот брег, класифицирана воена програма. Работното опкружување е прилично непријатно заради меѓусебната недоверба меѓу неа и водачите на истрагите. Сепак, многу е потребно познавање на младиот астроном за егзопланети и далечни starвездени системи. Оставка, таа работи напорно, чекајќи можност да се одмазди за смртта на нејзиниот татко.

Ванг Мајо и групата граници на науката

Денес, специјалист за наноматеријали Ванг Мајо се инфилтрира - на барање на полицијата - во групата наречена Frontiers of Science. Тоа е мистериозен дебатен клуб составен од неколку водечки научници од целиот свет фокусиран на утврдување решение за проблемот на трите тела. Можеби, одговорот им пркоси на границите на конвенционалната наука.

Три тело

Прелиминарните информации од полицијата укажуваат на голема веројатност дека Frontiers of Science е поврзана со сукцесија на наводни самоубиства на научници ширум светот. Подоцна, Барањата на Ванг откриваат клучен елемент: Три тело, масовно мултиплеер програма за технологија VR што ја користат членовите на Frontiers of Science. Овој софтвер симулира Земја со необјасниво изменета клима.

Во Три тело должината на сезоните (па дури и деновите) е непредвидлива. Варијациите на температурата се радикални поради исчезнувањето на сонцето со години или, напротив, kingвездениот крал се чини дека се приближува до планетата. Таму, луѓето можат да преживеат само ако останат во еден вид дехидрирана хибернација во време на екстремни временски услови.

Следствено, предвидувањето на патот на сонцето е логично главно прашање во кое Ванг набудува и учествува, како и другите ликови во играта, неуспешно применувајќи ги своите идеи на дилемата. Авторот на делото ја искористи ситуацијата за да се повика на големите подвизи на научната историја и прави теоретска екстраполација за да проба да види дали изјавите од минатото би биле корисни во проблемот на трите тела.

Враќање на Је Венџи

Сепак, се чини дека не е само масовно мултиплеер игра, оваа се чини дека има директни последици врз вистинските учесници. Затоа, Ванг почнува да бара одговори меѓу разни научници, вклучувајќи го и еден постар Је Венџи. Му откриваат дека Три тело е всушност еден вид комуникациска платформа што ја користи туѓа цивилизација, трисоларијците.

Откритието

Потоа, Ванг склучува сојуз со Ши Кванг, циничен полицаец (достоен за секаква недоверба) целосно незаинтересиран за науката да продолжи со своите истраги. Откриваат дека вонземјаните би биле вистинската причина за самоубиствата на научниците низ целиот свет, бидејќи неговата цел е да ја кородира сигурноста на луѓето од страна на науката и да го лиши човештвото од каква било можност за напредок.

Ванг развива нанотехничко оружје инсталирано од борбени командоси (собран од Ши Кванг) на радарот што се движи на Frontiers of Science. Во тој момент, очигледни се две фракции во групата: оние приврзаници на инвазијата на Трисоларијците за насилно подобрување на човечката цивилизација, соочени со оние кои сакаат целосно уништување на човештвото.

Откриено е и дека „про истребувањето“ ги блокираше криптичните пораки на другата фракција до Трисоларијците.. Ванг ги пренесува сите овие нови информации на Је Венџи, кој ги потврдува старите сомневања без да изгледа изненадено. Во тоа време, таа открила нов начин за пренесување на радио бранови на меѓуerstвездени растојанија користејќи ги рефрактивните својства на сончевите зраци.

Суровата реалност

Је Венџи се потпира на своето неодамнешно откритие за да испрати порака во насока на Алфа Кентаури. Во оваа порака тој бара помош за ослободување на Земјата од автократијата на комунизмот, за ублажување на сиромаштијата и за крај на војните. Но, владетелите на Трисоларис исто така не веруваат во демократски дизајн. Затоа, пораката за помош станува совршен изговор за оправдување на Трисоларианос „про истребување“.

Конечно, Трисоларијците му го соопштуваат на целото човештво своето постоење и нивните планови за инвазија. Вонземјаните отворено го покажуваат својот презир нарекувајќи ги луѓето „бубачки“. Предупредувањето за вонземјани го втурнува Ванг во целосен очај, но Ши Кванг го уверува со изјава дека, на начин сличен на преживувањето на инсектите пред супериорната технологија на луѓето, човештвото ќе може да го стори тоа.

Крај на размислување

Првата глава на Сеќавањето на минатото на Земјата се затвора со Је Венџи што шета сам низ урнатините на стариот објект на Црвениот брег. Таму, астрономот размислува за последиците од нејзините постапки и се сеќава на нејзиното минато зафатено од тага. Потоа, веројатно, тој си го одзема животот.

Цитат на Сиксин Лиу.

Цитат на Сиксин Лиу.

Ова е високо рефлектирачко дело што нè повикува да размислиме за тоа што навистина сме како вид во толку огромен универзум.. Исто така, остава неколку непознати во воздухот, вклучително и „Дали сме навистина подготвени за блиска средба?“ Или „Дали сме навистина напредна цивилизација?“ Вистината е дека повеќе од еден ќе се сомнева откако ќе ја прочита оваа книга. Одговорите ќе зависат од секој читател, вистината е пред нашите очи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.