Проблемите на Илдефонсо Фалконес со Министерството за финансии

1473276180_660823_1473276358_noticia_normal

Фотографија на Илдефонсо Фалконес во Музејот на поморската историја на Барселона.

Пред една недела медиумите го повторија тоа Audiencia de Barcelona повторно го отвори случајот Falcones и неговата наводна даночна измама произлезена од објавувањето на неговиот роман „Катедралата на морето“. Очигледно, според «Ел Паис„, Случајот беше архивиран во февруари, но со оваа одлука, писателот ќе мора повторно да се соочи со сериозен проблем кој е со него долго време и кој, очигледно, ќе продолжи да го придружува додека конечно не се реши случајот.

Според Ел Паис, тој и неговата сопруга се обвинети дека измамиле 1,4 милиони евра на касата и правдата ги импултира, за ова, три кривични дела. Проблемот произлегува од „авторското право“ на неговите романи и создавањето, од страна на Фалконес и неговиот брат, на деловна структура во земји со мало оданочување, со цел да се постигнат непостоечки даночни поволности во Шпанија.

Здруженијата што се вртеа околу оваа структура беа, според тоа, оние што ги поседуваа правата на романите на Фалконес. притоа прикривајќи го вистинскиот корисник, самиот писател.

Ова е тезата што го поддржува обвинението и затоа ќе мора да видиме како се развива темата и дали Фалконес, конечно, ќе успее да ја докаже својата невиност пред овој наводен заговор.

Парадоксално, оваа вест се совпаѓа со објавувањето на неговиот нов роман, „Наследниците на Земјата“. Пред тоа. без сомнение сме во горчливо слатко време за писателот кој гледа, со овој случај, дамка со презентација на неговото ново и долгоочекувано дело.

Оваа ситуација сè уште е curубопитна од тогаш  ние не гледаме често писатели вклучени во овие криволични случаи. И покрај фактот дека во Шпанија има многу кои, на еден или друг начин, се обидуваат да ја измамат трезорската каса, тоа не е вообичаено или не е толку често што реномиран автор излегува во прв план за ова прашање. Вест што, според тоа, за следбениците на светот на книжевноста нè интересира и нè изненадува.

Од наша страна, немаме друг избор освен да уживаме во неговите дела и, без моментално да навлегуваме во проценки на оваа тема, да внимаваме на достигнувањето на фактите.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РИЧАРД dijo

  Па да платиме, сите сме исти, тогаш тој ќе рече дека тоа беше неуспех и Министерството за финансии го бркаше. Јас никогаш не му купив книги и сега со повеќе причини за крадец хоризо

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Здраво Ричард,

   Како што велите, ако ова обвинение е конечно докажано, нека плати како што плаќаме сите. Toе видиме каква реперкусија има оваа вест кај своите читатели и дали конечно влијае на бројот на продажби на нејзините книги. Seeе видиме што ќе се случи.
   Честитка.

 2.   ФЕЛИСУЦО dijo

  Шпанскиот КЕЛ ФОЛЕТ Не купив книга, плус хоризо ДОБРА РАБОТА ГОСПОДГОДИШЕН МИНИСТЕР МОНТОРО што го плаќа целиот долг

бул (точно)