Причини да прочитате „Запомнете дека ќе умрете“ од Пол Каланити

запомнете-ќе-умрете-во живо-2

На возраст од триесет и шест години, и кој требаше да заврши деценија престој за да добие постојана позиција како неврохирург, на Пол Каланити му беше дијагностициран рак на белите дробови во стадиум IV. Тој премина од лекар како третман на терминални случаи на пациент кој се бори да живее.

Запомнете дека ќе умрете. Livesивее “ Тоа е незаборавно размислување за значењето на нашето постоење. Скромна и исполнета со чуда медитација што ја покажува моќта на емпатијата; бесконечниот капацитет на еластичност на човечкото суштество да го даде најдоброто од себе кога се соочува со она од што најмногу се плаши.

Ова е официјалниот синопсис на книгата. Знаејќи го ова и читајќи го насловот, не сте iousубопитни да го прочитате? Јас, многумина, и тоа е дека скоро секогаш, додека живееме, забораваме дека најсериозната болест што постои и за која за среќа или за жал нема лек е смртта. Забораваме дека ќе има последен ден за сите нас и поради оваа причина забораваме што е навистина важно:

запомнете-дека-ќе-умрете-во живо

 • Да живееме во сегашноста, што е она што навистина го имаме, овде и сега.
 • Минатото е минато, а иднината сè уште не е пристигната, зошто да размислите толку многу за тоа? Зошто да планирате толку многу ако тие планови можеби никогаш не се реализираат? Зошто копнееме по минатото, зошто стагнираме во него ако веќе е мртво време?
 • De ги ценат луѓето кои не само што биле секогаш таму, туку и оние кои се сега, покрај нас.
 • De Liveивејте го секој момент не како да е последен, но да бидеш целосно свесен за тоа, дека тоа се случува, дека мора да уживаш во тоа и дали е тоа добар или лош момент, тој е таму за да научи нешто.
 • Дека животот е дар што мора да се цени и дека Дури и најтажните моменти имаат нешто убаво во нив.

Реков, ја забележувам оваа книга на мојот список на книги што чекаат. А ти, дали си го запишал и ти?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хари dijo

  Само што го запишав, пинта! Фала!