Причини за пишување

Причини за пишување

Во овој блог, веќе имаше неколку наврати во кои ви понудивме десетици причини за читање (сите знаеме за износот на придобивките што ги носи читањето за нас), но мислам дека никогаш не ви дадов причини да пишувате.

Знам дека многу од вас, покрај одличните fansубители на читањето, се посветуваат и на себе пишувај,… И јас сум меѓу последните и сакам да споделам со вас моите причини за пишување. Иако во почетокот тоа пишување што се прави секојдневно или неделно не е посветено на создавање книга, пишувањето дневно или барем многу често, може да ни донесе големи предности во однос на оние кои ја немаат оваа навика. Следно, ви ги давам своите причини и би сакал да знам дали споделувате нешто од овие или имате уште многу други.

Напиши, напиши, напиши ...

Пишете за да не се удавите, ...

Напиши може да биде како или покорисен од одењето на терапија. Да, не се шегувам. Ставете ги секојдневно на празна страница оние работи што нè засегаат, нашиот ден за ден, што сметаме дека треба да се подобриме себеси, итн. може да биде добра терапија за „справување“ со помалку позитивните денови што ги имаме ...

Сите имаме грижи и сите имаме лоши денови ... Пишувањето за да не се удави, да ги „преживееме“ тие лоши моменти, е една од главните причини зошто јас лично би мотивирал човек да го стори тоа.

Ни помага да се разбереме ...

Колку пати сме имале чувство или внатрешна сензација дека не сме знаеле како да glирнеме на почетокот? Пишувајќи, раздвојувајќи ги со зборови нашите емоции, нашите средби, нашите приказни, ќе ги постигнеме разберете се и да знаеме зошто мислиме на еден начин и / или дејствуваме на друг начин.

Да оставиме нешто што ќе остане кога не сме ...

Ние, за среќа или за жал (никогаш не знаете), имаме рок на траење, како јогуртите ... Шеги настрана, напишете нешто, било да се тоа наши мисли, измислена книга, приказна за нашите деца или внуци, некои писма за иднината, итн., ќе нè преживеат… Зарем тоа не е убав начин да му се остави добра порака на светот?

Која порака би ја оставиле во вашето пишување ако знаете дека многу луѓе ќе ја прочитаат? Дали тоа би бил типот „Прави добро и не гледај кого“ или напротив тоа би било нешто како „Во живо тоа е два дена“?

Да го имаме нашиот момент со нас самите

Недостатокот на време и стресот се два од главните дневни проблеми со кои мора да се справиме. Да најдеме време секој ден да пишуваме и да се релаксираме, ќе ни помогне справете се со тој стрес и секојдневните оптоварувања. Со текот на времето, ќе цените што имате малку време за себе или за себе.

Да потсетам

Кај многу луѓе со ран алцхајмерz За нив се препорачува задачата „да пишуваат за паметење“ is Тоа е секојдневна вежба што им помага и ги принудува да паметат моменти на долг и краток рок.

Исто така е добро да се сеќаваме и на тие грешки и успеси во нашиот живот. Да се ​​избегне првата и да се подобри втората, или не?

А ти, кои причини треба да ги напишеш? Што ве мотивира да го направите тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Антонио Рамирез де Леон dijo

    Ми се допадна твојот напис. Мислам дека имам две причини за пишување: да се забавувам и да се забавувам. Мислам дека и тие може да бидат добри причини, не мислиш ли?

бул (точно)