Приказни од џунглата на Хорасио Квирога: класика на латиноамериканската литература

Фотографија од Хорасио Квирога.

Хорасио Квирога, писател на „Приказни од џунглата“.

Хорасио Квирога (1878-1937) бил Уругваец кој страдал од големи трагедии, овие настани инспирирале голем број на негови дела. Тој беше overубител на неприродната и болката, теми што ги зафаќаше во неговите раскази. Тој често пишуваше за природата како нешто ужасно и непријател на човечката раса.

Неговото дело ја обележа латиноамериканската литература, неговиот едноставен и близок стил, а во исто време и макабар и груб, остана во умовите на секој негов читател. И денес, 80 години по неговата смрт, неговите приказни остануваат омилени кај многу читатели.. Тој се смета за Едгар Алан По Шпанско американец.

Приказни за џунглата

Од неговото објавување во 1918 година, Приказни од џунглата се сметаше за величествена книга. Наративната способност на авторот навистина се поврзала со читателите. Тоа е дело што може да ја поттикне личноста која не е навикната да чита, да влегува во литературата.

Ова пишување беше изведено од хуманизирани животни од џунгла кои понекогаш беа непријатели на човекот, меѓутоа, во некои приказни тие станаа сојузници. Наративот на овој ракопис е почит кон природата и нејзината убавина., писателот ги отелотворува вредностите што човечката раса мора да ги земе предвид.

Инспирација за делото

Хорасио живееше некое време со своето семејство во аргентинската мисионерска џунгла, неговиот престој заврши со самоубиство на неговата сопруга. Овој трагичен настан го инспирирал да ја создаде класиката Приказни од џунглата, Неговите приказни се едноставни приказни, но не исклучиво за деца, поради неговиот мрачен јазик. Приказните беа дизајнирани да го доловат секој читател.

Приказни содржани во книгата

Фотографија од книга со приказни за џунгла.

Приказни за џунглата, од Хорасио Квирога.

 • „Giantиновската желка“.
 • „Чорапите на фламинга“.
 • „Излупениот папагал“.
 • „Војна на алигаторите“.
 • "Опсег на слепи".
 • „Приказна за две младенчиња коати и две машки младенчиња“.
 • „Патеката Јабебири“.
 • „Мрзливата пчела“.

Секоја приказна обезбедува животна лекција, тие го тераат читателот да се потопи во приказната и да ја поврзе со сопствените ситуации. Се разгледуваат аргументи како што се важноста на послушноста, благодарноста и последиците од занемарување на обврските; тие се навистина посебни делови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Clara dijo

  Читања на незаборавни содржини.