Приказна за слугинката

Приказна за слугинката

Приказна за слугинката

Приказна за слугинката е роман на канадската писателка Маргарет Атвуд. Објавено е есента 1985 година во неговата родна земја и оттогаш се покажа како огромен успех, со продадени милиони примероци. Убителите на дистопија ја сметаат оваа титула за класика на жанрот, бидејќи е фасцинантна приказна која содржи застрашувачка мистерија.

Ова наративно дело е светска референца; предизвика големо влијание од нејзината тема и грубиот начин на кој покажа дискриминација врз жените. Тоа е поради тоа Тој е адаптиран во неколку наврати, и за филм, телевизија и театар; има дури и верзија за опера. Неговата репрезентација во сериски формат се издвојува - ја произведува Хулу и ја игра Елизабет Мос - од која третата сезона се емитува во моментов.

Приказна за слугинката (1985)

Тоа е дистописки футуристички и научно фантастичен роман, проектиран во 2195 година поставено во Република Гилеад, конституиран по државниот удар против американската влада. Таму се живее строга диктатура, заснована на Стариот завет на Библијата. Во оваа работа се рефлектира социјална тирада и силна дискриминација на жените.

Историјата се раскажува во прво лице од Офредкој раскажува за неговиот живот денес и потсетува на извадоци од неговото минато пред институцијата Гилеад. Таа, како и сите жени, беше назначена да исполнува одредена функција, во конкретниот случај таа спаѓа во групата на собарките.

Општи аспекти на работата

Режимот ги дели жените

Како мерка на репресија и доминација на жените, новиот режим одлучува да ги оддели според улогата што треба да ја имаат во тоа општество. За да се разликуваат овие функции, секоја од шесте воспоставени групи се разликува според бојата на нивната облека.

Слугинките - Како што е понудено - тие носат црвено, неговата функција е да ги донесе на светот децата на командантите. Од друга страна, сопругите се жени со аристократско потекло и носат сини тимови слично на Дева Марија. Тие, и покрај тоа што уживаат во тивок и удобен живот, Тие зависат од слугинките за да ги обезбедат своите потомци.

Оние именувани „Тетки“ тие гледаат кафеава облекаТие ги надгледуваат слугинките и се одговорни да обезбедат дека тие се во согласност со прописите, да можат да ги казнат ако не. Исто така постои и друга сиво-зелена група наречена „мартите“, кои, поради нивната напредна возраст, не можат да раѓаат; неговата работа е да готви и чисти за семејствата на командантите.  

Конечно, тие се „екововите“, кои користат лента облека и се сиромашни машки жени. Тие ќе мораат да сторат се што можат. Останатите жени се сметаат за „не жени“, кои, заради нивното темно минато, се измачувани и прогонети кон границата сè додека не умрат.

Застапеност на мажи

Мажите, од своја страна, се оние кои тие ја преземаат командата во диктаторската влада. Оние кои го водат режимот беа наведени како „Команданти“, и мора да носи црна облека. Тие се исто така ангелите “, кој служи гилеад.

Чуварите “, за возврат, се оние кои се одговорни за безбедноста на командантите. И, конечно, „Очите на Господ“ Дали кој тие гледаат на неверниците да се одржи утврдениот ред.

Синопсис

Во футуристичка ера, атентатот врз вистински Претседателот на Соединетите држави предизвика државен удар. Инсталирана е диктаторска влада, и земјата е именувана како „Република Гилеад“. За тоа време, стапката на плодност кај жените нагло опадна, како резултат на штетата предизвикана од загадувањето. Ова предизвика радикално да се менуваат правата на жените.

Понудена е млада жена живеат како слугинката на мајор Фред Вотерфорд и неговата сопруга Серена oyој, која е стерилна. Ella, како што диктира нејзината функција, е во рамките на семејството да го донесе светот на првородените во брак. По неколку неуспешни обиди за зачнување, Офред присуствува на медицинска консултација. Таму дознава дека коренот на проблемот лежи во Фред.

Поради ситуацијата, лекарот што лекува му дава тежок предлог на Офред, што тој не го прифати. Во сојузност, Самата Серена ја принудува да има односи со семејниот градинар, сè со цел да го добијам тој син што толку многу го посакував. Оваа врска напредува и го отежнува животот на Офред со командантот. Многу работи ќе се случуваат се додека не се врати во нормала.

За авторот

Поетката и писателка Маргарет Атвуд е родена за прв пат во Отава, Канада, во саботата на 18 ноември 1939 година. Таа е ќерка на зоологот Карл Едмунд Атвуд и нутриционистката Маргарет Дороти Вилијам. Поголемиот дел од неговото детство го поминал помеѓу северен Квебек, Отава и Торонто, мотивиран од работата на неговиот татко како шумски ентомолог.

Како мало дете, Маргарет таа беше aубител на читање; и самата признала во повеќе наврати прочитале секакви книжевни жанрови. Тој можеше да ужива во мистериозни романи, стрипови, научна фантастика, како и книги за канадската историја. На кратко, секој од нив и беше многу корисен во обуката како писател.

студии

Неговите средни студии биле во гимназијата Леасид во Торонто. Во 1957 година, тој влезе во Викторија Универзитет; таму, пет години подоцна, се стекна со диплома по англиска филологија, со дополнителни студии по француски јазик и филозофија. Истата година, тој влезе на Универзитетот Харвард во колеџот Радиф на постдипломски студии благодарение на стипендијата за истражување Вудроу Вилсон..

Приватен живот

Писателот имал два брака, првиот во 1968 година со Jimим Полк, од кого се разведе 5 години подоцна. Време после тоа, се венчаа со романсиерката Грем Гибсон. Во 1976 година, како резултат на овој сојуз, тие добија ќерка, која ја крстија како Елеонор essес Атвуд Гибсон. Од тоа време до денес, семејството престојува помеѓу Торонто и островот Пели, Онтарио.

Книжевна трка

Атвуд започнал да пишува кога имал само 16 години. Нема специфичен пол тоа ве карактеризира; има претставено романи, есеи, песни, па дури и сценарија за телевизија. Слично на тоа, многумина ја сметаат за феминистичка литература, бидејќи некои од нејзините најуспешни дела се базираат на таа тема.

Исто така, Изврши работа на разни теми поврзани со неговата земја, како што се: канадскиот идентитет, неговите маури и аспектите на животната средина. Исто така, тој напишал за односите на наведената нација со други земји. Тие можат да се вбројат меѓу неговите дела: 18 романи, 20 поетски книги, 10 есеи и раскази, 7 книги за деца и различни сценарија, либрето, книги и аудио книги.

Дополнителни дела

Романсиерката, покрај литературата, се посвети и на други занаети, меѓу кои се истакнува нејзината работа како универзитетски професор. Атвуд предаваше во престижни студиски куќи во Канада и САД. Може да се споменат: Универзитет во Британска Колумбија (1965), Универзитет во Newујорк и Универзитет во Алберта (1969-1979).

Исто така, литературата е канадски политички активист. Во овој аспект, се борел за разни причини, како што се: човечки права, слобода на изразување и причини за животната средина. Оваа мачна задача е извршена и во неговата земја и на меѓународно ниво.

Во моментов, таа припаѓа на Амнести Интернешнл (тело за човекови права) и е главен дел од BirdLife International (одбрана на птици).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)