Препорачани книги за жени

препорачани книги за жени

Давањето книга не е секогаш добра идеја. И, тоа е дека, кога не ја познавате другата личност добро, можете да направите грешка кога станува збор за давање жанр што можеби не е оној што им се допаѓа. Во случај на книги препорачани за жени, не подразбираме под ова дека тие се фокусирани на женски теми, ниту на оние што се во рамка со жени. Но, оние романи што една жена навистина ги цени повеќе од мажот.

И е тоа, препорачани книги за жени има за сите вкусови: loveубов, смеа, акција, авантура, трилер ... Како да погледнеме во најдоброто што можеме да го најдеме во книжарниците, физички и онлајн? Сигурно има некои од нив што го привлекуваат вашето внимание.

Најдобри препорачани книги за жени

Да се ​​напише книга не е лесно. Некои велат дека писателот се раѓа како еден, и како што минуваат годините, тој се усовршува додека не направи големи познати дела. Вистината е дека може и не е вистина, но на литературниот пазар, има милиони книги и милиони се објавуваат годишно, и од издавачите и, сега, од самите автори. Тоа го прави толку заситен што е скоро невозможно да се најдат добри книги меѓу многуте што ги има.

Но, можеме да ви помогнеме со овие што ги препорачуваме од Actualidad Literatura.

Јас не сум чудовиште

Препорачани книги за жени

Добитник на Наградата за пролетен роман 2017, Јас не сум чудовиште е наслов на приказната што ги стигнува ликовите до крај. Станува збор за исчезнување на мало дете во трговски центар и како се менува целиот живот на ликовите поради таа ситуација.

Мал пасус, и тоа е тоа заплетот може да ве натера да размислите, особено ако сте плеер за видео игри, во добро позната игра чиј почеток започнува вака (исчезнато дете во трговски центар).

Самохрана жена без бела жена

Дали сакате да се смеете? Па тогаш ова е твоја книга. Во него ќе го најдете Иса Пи, девојка со завршено новинарство и филозофија, која има работа што зафаќа поголем дел од денот, а исто така плаќа малку. Секако, немате време да најдете партнер, па затоа решивте да пробате апликации за дружење.

Но се разбира, исходот може да биде полош од самата реалност.

Хеса. Убов помеѓу легендите

Одење од редакциска книга во самообјавена (што не е познато многу, но кога ќе ја прочитате ве изненадува). Willе наидете на роман базиран на Гранада. Поточно, во Алхамбра. И што е толку посебно? Па што lтој приказна се занимава со блиска иднина во која се најпознатите легенди (и најнепознатото) од Гранада се остварува. Најдоброто од сите е што овие вистински легенди, авторката не ги измислила, но успеала да ги собере на таков начин што сите добро би можеле да се исполнат.

А приказната? Ни претставува многу силен женски карактер, кој е нурнат во војна за исламизам. Заедно со неа, машки протагонист лик со многу тајни и два исходи што не ги очекувате.

Времето помеѓу рабовите

Времето помеѓу рабовите

Овој роман е една од препорачаните книги за жени каде ќе најдете привлечна приказна полна со интриги, шпиони и опасности. Една од оние што не можете да ја одделите од страниците.

Главниот јунак е Сира Кирога. Таа е конфекција и се преселува од Мадрид во Тангер со човек што штотуку го запозна. Секако, работите таму не се одвиваат како што се очекуваше и таа реши да замине во Тетуан каде што ќе најде своја работилница за шиење. Сепак, има многу повеќе што не можеме да ви кажеме.

Препорачани книги за жени: (Не) Познати

Овој роман не е толку познат како Хеса; но веруваме дека мора да се даде и шанса. Во овој случај, лтој приказна нè запознава со две жени кои, на почетокот, се чини дека немаат ништо заедничко. Сепак, како што напредува приказната, наоѓаме друга гледна точка.

Покрај тоа, таа се наоѓа во иднина, во 2063 година.

Вториот секс

Препорачани книги за жени

Меѓу препорачаните книги за жени, не можете да пропуштите некоја поврзана со феминизмот. И конкретно, оваа, што е суштинско парче од ова движење. Всушност, тоа не е роман, туку нејзин, каде што фигурата на жени се дискутира низ целиот свет и со текот на годините, и како се гледа како надворешно, социјално и историски, како и внатрешно.

Препорачани книги за жени: г-ѓа Даловеј

Зошто зборуваме со вас за оваа книга? Па, затоа што главниот лик денес се смета за икона на феминизмот.

Овде ќе ја запознаете Клариса, жена омажена за многу важен човек и со ќерка. Но, неговиот начин на постоење не е вообичаен во тоа време, туку се истакнува во начинот на кој тој го носи својот ден за ден, во неговите мислења, итн.

Повремениот изум

Ако она што го барате меѓу препорачаните книги за жени се кратки раскази, тогаш можеме да ви ја дадеме оваа книга како пример. Тоа е компилација на приказни каде имате различни теми: loveубов, jeубомора, убавина, врски ...

Препорачани книги за жени: Прстенот

Авантуристички роман, каде главниот лик Кристина е адвокат и на роденденот добива два прстена: еден од брокер на хартии од вредност, друг од непозната. Секако, Мистеријата создадена од добивањето на тој втор прстен го тера да истражува кој можеше да биде оној што ќе го испрати, со неверојатен заговор.

Проклета карма

Проклета карма

Кармата е секогаш нешто што го зборуваме, но дека, кога ќе нè допре, не сме многу смешни, особено ако е негативно. Па, во оваа книга ќе имате како протагонист жена, телевизиски водител, со голем успех, кој умира во тоалет. И секако, по смртта, авторот го реинкарнира, само што тоа го прави во мравка и знаете дека, освен ако не сте кралица, „ниту боцкајте, ниту исечете“.

Препорачани книги за жени: време да се оди

Овој роман прави некој да се за inуби во чувствителноста што ќе ја најдете во него. И тоа е дека главниот јунак, Алис, Тој целиот свој живот го поминува во грижа и проучување на слонови и одеднаш исчезнува. Да знаете што и се случува, како нејзината ќерка станува некој необичен, а особено гледањето на поинаков начин на чувство на мајчинство, ќе ве натера да ја завршите книгата за кратко време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)