Препорачани книги за есен

Есента и нејзините мртви лисја.

Есента и нејзините мртви лисја

Сезоната на лисја расфрлани по тротоарите пристигна и мрежата е полна со пребарувања поврзани со „препорачани книги за есен“. Размислувајќи за напорните читатели кои сакаат да се потопат во добри приказни, направен е прецизен избор на книги што не треба да недостасуваат во ниту една колекција и кои совршено ќе ги придружуваат месеците пред зимата.

Овде ќе најдете од делата што предизвикаа возбуда во текот на 2021 година, до некои што беа одржувани со текот на времето поради нивната одлична заговор и поставка. Наслови како Огнена линија (2020), од Артуро Перез Реверте; Половина крал (Скршеното море I, 2020 година) од eо Аберкромби o Црвена кралица (2018), од Хуан Гомез-Јурадо, да именувам неколку.

Среде ноќ (2021)

Тоа е последниот роман на Шпанецот Микел Сантијаго; беше објавена во јуни 2021 година. Повторно писателот претставува мистериозна приказна сместена во измислениот град Илумбе, кој се наоѓа во БаскијаНа Заплетот се одвива помеѓу темно минато и сегашност што не ги избегнува последиците од тие мрачни денови.

Синопсис

Во саботата, 16 октомври 1999 година, беше последниот настап на рок групата Лос Дебрук - група на Диего Летамендија и неговите пријатели -. Таа ноќ беше одбележана со настан што ја смени судбината на сите: Лореа - Девојката на Диего - Тој исчезнаНа И покрај темелниот полициски истражен процес, не се пронајдени траги од тоа каде била младата жена.

Дваесет години подоцна, Диего Леон - Кој ја следеше неговата соло кариера - врати се во ИлумбеНа Причината за враќањето е да се збогува со Берт, стар пријател (поранешен член на бендот) кој загина во страшен пожар.

По погребот, меѓу разговорите на познаниците, се појавува сомнеж дека можеби она што се случило било намерноНа Ова, пак, покренува многу непознати, а едно од најстрашните е дали смртта на Берт е поврзана со исчезнувањето на Лореа ...

Половина крал (2014)

Тоа е фантастична претстава напишана од eо Аберкромби - Која започнува трилогијата Скршеното море -На Оригиналната верзија беше објавена во 2014 година, додека преводот на шпански беше претставен една година подоцна. Историјата се одвива во Торлби и се врти околу владеењето на Гетланд.

О Аберкромби

О Аберкромби

Синопсис

Во царството на воини мажи, Јарви - Втор син на кралот Утрик - страдаше од одбивање целиот свој живот од има деформација во твојата ракаНа Неговиот физички недостаток го мотивира да тренира како црковен, за да биде дел од свештеничкиот ред. Но, целата слика се менува кога ќе бидат убиени неговиот татко и братНа Во пресрет на тој трагичен настан, Јарви мора да го преземе престолот.

El младиот неискусен крал мора да преземе голема одговорност во непријателска и несериозна средина, доминирана од бруталност и предавство - што го отежнува имањето сојузници. Во ова тешко сценарио (обележано и ограничено со неговата деформација), Јарви мора да го консолидира своето знаење за да успее во секоја битка.

100-те (2021)

Познатиот њујоршки автор Кас Морган ни носи интересна пост-апокалиптична приказна во која грубо ја прикажува човечката природа. Во оваа дистопија - вообичаен извор во неговите приказни -, 100 избркани се избрани за да следат дали Земјата е погодна за населување повторно

Синопсис

Земјата претрпе катастрофална нуклеарна војна што уништи голем дел од човечката популација. Со години, преживеаните живееле на бродови кои летаат над вселената над токсичниот слој што ја опкружува планетата. Поради зголемувањето на екипажот, ситуацијата ја достигнува границата: одредбите се исцрпени и, според тоа, односите се затегнати.

Владетелите одлучуваат да испратат група за истражување за да ја проверат состојбата на Земјата и ако е можно повторно да се насели. Како чистка и за да се избегнат „значителни“ загуби кај населението, оваа мисија е доделена на 100 адолесцентни деликвентиНа По тешко спуштање, младите се наоѓаат во дива, но навистина убава средина, амбиент во кој покрај адаптацијата, мора да научат и да коегзистираат доколку сакаат да преживеат.

Икабог (2020)

По 13 години отсуство во жанрот на фантастична литература - по објавувањето Хари Потер и Поклони на смртта во 2007 година -, Kеј Кеј Роулинг се враќа со нова приказна. Во оваа претстава, наградуваната авторка ги носи своите читатели во земјите на Корнукопија и таму црта заговор што се врти околу „вистината и злоупотребата на моќта“ - според самата Роулинг.

Ројлинг.

Писателот K.К.Роулинг.

Синопсис

С Everything беше изобилство и среќа во кралството КорнукопијаНа Неговиот водач беше добар крал и сакан од сите, а неговите жители се истакнаа по своите прекрасни раце; тие направија задоволства што исполнија со радост за оние кои беа сонародници и посетители.

Сепак,, Далеку од таму, во мочуриштата северно од кралството, ситуацијата беше поинаква. Според легендата која се користела за да ги исплаши децата, античко чудовиште по име Икабог ги населило тие злобни просториНа Сега, заплетот претрпува неочекуван пресврт кога почнува да се остварува она што се претпоставува дека е басна ...

Огнена линија (2020)

Тоа е последниот историски роман на писателот Артуро Перез РевертеНа Им оддава почит на сите оние кои се бореа и ги дадоа своите животи во Шпанската граѓанска војна. Авторот направи прекрасна работа што се докажува во тоа како успеа да ја спои фикцијата со педантна документација на фактите се случи во тоа драматично време. Не залудно, работата ја доби наградата за критичари истата година од објавувањето.

Синопсис

С begins започнува ноќта во Недела, 24 јули 1938 година кога илјадници војници маршираа да застанат во Кастелетес на Сегре. Мажите и жените припаѓале на XI Мешана бридада на Армијата на Републиката. Започна следниот ден една од најкрвавите вооружени конфронтации на шпанска почва: битката кај Ебро.

Откуп (2020)

Тоа е крими -роман напишан од Шпанецот Фернандо Гамбоа. Заплетот ги меша вистинските настани и нивните последици во измислена иднина во 2028 година. Приказната е сместена во Барселона и започнува на 17 август 2017 година, токму кога се случи терористичкиот напад во Лас Рамблас - Факт што остави повеќе од 15 жртви и десетици повредени.

Синопсис

Едно попладне во август комбе испрати група луѓе во Лас Рамблас во Барселона. Неколку метри од таму е младата Нурија Бадал, СЗО, среде крик и збунетост, тој сфаќа дека може да избегне с everything што се случило. Не донесувањето на вистинската одлука на време, заврши со сериозни последици што ќе го сменат неговиот живот и иднината на земјата.

Единаесет години подоцна Нурија стана полицаец на дестабилизирана Барселона. Корупцијата, имиграцијата, радикалните политичари и тероризмот го трансформираа градотНа По минување низ трауматичен случај, животот на младата жена ќе добие незамислив пресврт. Оттаму тој мора да се соочи со неколку крстосници за да го спаси својот живот и целата нација.

Црвена кралица (2018)

Е трилер напишано од шпански Хуан Гомез-ЈурадоНа Со овој роман, авторот ја започнува трилогијата за авантурите на Антонија Скот. Заплетот е сместен во Мадрид а нејзиниот протагонист е остроумна жена која решила важни злосторства без да биде полицаец.

Цитат на Хуан Гомез-Јурадо.

Цитат на Хуан Гомез-Јурадо.

Синопсис

Антонија Скот Таа е бегалка во нејзиниот дом во Лавапиес по семејниот инцидент што ја претвори во пустиник. Инспекторот пристигнува на тоа место Јон Гутиерез; неговата мисија е да го натера агентот да прифати нов случај во Мадрид. По преговарање и добивање одобрение, и двете Влегуваат во истрага полна со тајни, богати жртви и лавиринт на мистерии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.