Препорачани книги што треба да ги подарите на Денот на книгата

Препорачани книги што треба да ги подарите на Денот на книгата

Денот на книгата е совршено време книгата да стане посебен подарок. Исто така, со толку многу жанрови, секогаш можете да го пронајдете вистинскиот за таа личност, особено ако често го набудувате она што го чита.

Од таа причина, и иако оваа година саеми на книги и активности и настани поврзано со денот на книгата не може да се слави, тоа не значи дека не можете да гледате на некои да ги подарите. Дали се осмелувате да го направите тоа?

Како да изберете совршена книга што ќе ја дадете на денот на книгата

Кога одите да дадете некое лице, знаете дека има некои работи што не треба да ги сметате, како парфеми, облека или книги. Причината е дека, ако не ја познавате таа личност доволно добро, она што ќе им го дадете можеби нема да ја направи илузија.

Затоа, пред да препорачаме да подарите книги на денот на книгата, ќе ви дадеме неколку совети за да го направите правилно безбедно.

Гледај

Можеби е најефективниот од советите што ви ги даваме затоа што нема ништо како да гледате што чита другата личност за да знае дали книгата што ја имате на ум е навистина вистинската.

Понекогаш видете каков вид на книги имате, разгледајте ја книгата покрај креветот итн. ви дава идеја, но исто така зборувајте за читањата. Бидејќи на тој начин тој ќе ви го каже помалку или повеќе литературниот жанр што најмногу му се допаѓа.

Прашајте пријатели

Ако не сте задоволни со она што го набудувате или не можете да добиете ништо јасно, следниот чекор е да ги прашате семејството и / или пријателите, бидејќи тие можат да ве водат за тоа што можеби најмногу ви се допаѓа.

Се разбира, обидете се да не останете сами со она што го кажува една личност, потребно е да прашате неколкумина и на тој начин да ги разјасните заедничките точки и да можете да ја насочите потрагата по совршен подарок кон успешна заклучок.

Побарајте совет да знаете каква книга да дадете

Побарајте совет

Откако ќе го дознаете типот на литературен жанр, време е да ги побарате книгите што се вклопуваат во него. И може да има милиони. Отфрлајќи ги оние што сте ги виделе во неговата книжарница или дека знаете дека тој веќе ги прочитал, ги има или не ги сака, ќе задржите неколку.

Сепак, има премногу. Значи, ви треба совет и совет. Понекогаш ова го наоѓате во рецензиите за книги што го привлекува вашето внимание или во коментарите што другите читатели ги оставиле. Во книжарниците, таа помош е од книжарите што ги примаат книгите и секогаш ги разгледуваат за да видат какви се.

Книгите што ги препорачуваме за денот на книгата

И сега кога знаете да изберете добар роман за таа личност, еве ви оставаме а избор, така што ќе бидете охрабрени да ја продолжите традицијата да подарите книги.

Долг венчелистче на морето, од Изабел Аleенде

Навлака на венчелистче од долго море

Поставена во Шпанската граѓанска војна, книгата ве води низ историјата на XNUMX век. Во него ќе се сретнете со лекар и пијанист кои треба да ја напуштат Шпанија и да заминат во Валпараисо, каде ќе треба да се прилагодат на својот нов живот.

Барем, сè додека работите не тргнат наопаку и, повторно, тие се чувствуваат како да не знаат што да прават со нивниот живот.

Добијте го овде.

Совршен господин, од Пилар Ер

Корица на совршен господин

Врз основа на дел од историјата на Шпанија, книгата ви го покажува најтемниот град Барселона, и оргиите во хотелот Риц, дванаесетте маси и животот кој не се емитува лесно, но до кој многумина имаа пристап .

Со двајца протагонисти и донекаде чудна loveубовна приказна, романот е полн со тајни што ќе мора да ги откриете додека не ја откриете вистината, како за парот, така и за самото општество.

Купете го со кликнување овој линк.

Фариша, од Начо Каретеро, да знае дел од Шпанија на денот на книгата

Корица на Фариша

Фариша е контроверзна книга. Кога беше објавена, имаше проблеми да се најде, беше пред пензија ... но конечно можете лесно да го добиете и, за денот на книгата, може да биде еден од најголемите успеси што треба да се подари.

Покрај тоа, тој е дел од дел од Шпанија. Бидејќи Фариша ви ја раскажува историјата на дрогата во Шпанија. Преку документиран есеј, ќе знаете што никој не кажува за Галиција, трговијата со дрога и како таа сè уште е активна.

Не останувај без него.

Мајката на Франкенштајн, од Алмудена Грандес

Мајка покритие на Франкенштајн

Роман кој нè потсетува на дел од минатото на Шпанија со различни карактери од вообичаеното, како и необична приказна, како лудница. Таму ќе откриете неколку ликови кои, без сомнение, ќе ве фатат.

И, тоа е дека книгата нурка меѓу минатото на двата лика за да најде иднина, или заедно или одделно. Но, начинот на кој тогаш самото општество и како се живеело, особено со многу табуа, може да го привлече вашето внимание.

Купи го пред да биде доцна.

Реина Роха, од Хуан Гомез Јурадо

Црвена матична обвивка

Покрај Реина Роха, ја имате и Лоба Негра, што е нешто како продолжение на „авантурите“, некако да се нарече, на главниот јунак на книгите на Хуан Гомез uraурадо.

Во него ќе имате жена детектив која, скоро како да е Шерлок Холмс во жена, ви претставува апсорбирачки трилер и од кои не можете да престанете да читате. Критичарите го препорачаа и, иако на почетокот може да биде тешко за читање, затоа што се наоѓате сосема во ситуации за кои не знаете зошто стигнаа таму, тогаш работите се менуваат.

Ти сакаш Набавете го овде.

1Q84 од Харуки Мураками

Корица од 1Q84

За полесно да изговарате, тоа е 1984 година, бидејќи 9 и q на јапонски се изговараат исто. Но, книгата се базира и на Јапонија во 1984 година, каде што сме запознаени со ликови кои водат осамен живот. Но, исто така, скриен живот, за кој никој не знае сè додека не бидат заеднички обете и без да знаат многу добро како да го однесат.

Мураками се издвојува по тоа што е многу описен и темелно ги анализира своите ликови, правејќи ве запознаени со секоја коса на неговото тело. Затоа, ако сте аналитички и сакате да дадете роман помеѓу историјата, драмата и стилот на Орвел, ова може да биде изборот.

Кликни тука да го купи.

Крадец на книга, од Маркус Зусак, идеален за подарок за книга

Корица на Крадецот на книги

Таа е една од класичните книги откако излезе и дека, за денот на книгата, е идеална. Зошто? Бидејќи заплетот се врти околу книгите, и како една девојка не сака да исчезнат изгорени, па затоа се обидува да ги спаси.

Ликовите, заплетот што ви е претставен без огромни клишеа што ќе ве натераат да кажете дека веќе сте прочитале вакво нешто, а пред се одразот што ќе ве натера да имате зборови како зборовите можат да бидат многу повредни од другите работи, ќе ве убеди дека сте ја одбрале идеалната книга.

Ти го сакаш тоа? Земи го од овој линк.

Денот кога лудилото беше изгубено, од Хавиер Кастиloо

Корица на денот кога изгуби разум

Трилер каде, наместо двајца протагонисти, ќе имаме неколку, секој ќе ви ја раскаже својата приказна. Покрај тоа, и минатото и сегашноста се мешаат, со што секое поглавје ви кажува дел од тој заговор.

Со крај што нема да го очекувате (или замислите), авторот ве транспортира до приказна во која има сè: неизвесност, loveубов, романса, терор ... Може да се прочита независно, но вистината е дека, ако сакате да знаете како сè завршува, погодно е да го прочитате и денот кога се изгуби loveубовта. Всушност, можете да ги купите заедно во пакет.

Кликни тука да го добие

Среќен Ден на книгата!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.