Прекрасно искуство за читање книга со нос

книга

Корица на книгата «Ел парфем».

Неодамна, прелистувајќи низ полиците на мојата библиотека покрај креветот, Открив книга што ме изненади, бидејќи книга не ме изненади долго време. Морам да признаам дека го забележав поради неговата филмска адаптација во режија на Том Тајквер. Нешто што обично не ми се случува, но што, овој пат, ми овозможи да го запознаам, според мене, еден од нај изненадувачките романи на XNUMX век.

„Парфем“ е еден од оние филмови кои кога се гледаат никого не оставаат рамнодушен поради заговор и шокантна слика. Нешто што, откако го видов, долго време го чував во умот и тоа се разбуди, како заборавен мирис, кога на полицата почувствував присуство на малата книга со ист „енигматски“ наслов.

Логично не можев да одолеам да го земам, но не и пред да се срамам од моето апсолутно незнаење кога не сфаќајќи до тој момент дека потеклото на заплетот на тој филм што толку влијаеше врз мене, потекнува од книга за што не бев потполно несвесен.

Откако го прочитав, сфатив ситуација што ми се случи додека уживав во романот што никогаш не ми се случил и што несомнено го карактеризираше ова дело како оригинално. Авторот, Патрик Сискинд, беше во можност кога ја напиша оваа приказна во 80-тите да направи нешто што многу малку писатели можат да го направат..

„Парфемот“, на овој начин, не се разликува поради својата заговор, туку поради тоа како ни е претставен и како се опишани настаните што се случуваат. За разлика од другите книги, во овој случај,  читателот ја знае приказната преку сетилото за мирис. Описот на просторот е направен миризлив, а ликовите и околината се познати по нивниот мирис, а не по физиономијата. физика.

Затоа, додека читате, се контекстуализира според различните мириси опишани сè што се случува. Движејќи се вака, во осумнаесеттиот век низ ново значење и низ сензациите што произлегуваат од него. На овој начин, мирисот станува основна оска на сè, основна за да се разбере еволуцијата на аргументот.

Маестрален литературен апарат смислен од Сускинд, кој ни го претставува преку главниот лик на романот, -ан-Батист Греној. Kilенски убиец со натприродна способност да фати мирис. Уникатен и поинаков ноар, историски и хорор роман што го ангажира читателот низ облак од вистински мириси од секаков вид.

Навистина е фасцинантно што ова Бестселер објавен во 1985 година беше првиот роман напишан од германскиот романсиер. Извонреден начин, достапен за многу малкумина, да започнат кариера како писател.

Со ова се збогувам не без претходно да ве потсетам на цитатот напишан од Клаудио Магрис во кој тој изјавува дека: „Вистински литературен критичар е детектив и можно е фасцинацијата на оваа неоспорна активност да не се состои во софистицирани толкувања, туку во мирис на пес што води до фиока, до библиотека, до тајната на животот „

Сигурно, како што потврди Магрис, мирисот ме натера да го пронајдам и откриам овој прекрасен роман среде море од книги и сензации.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   РИЧИ dijo

    ФИЛМОТ БИЛ ДАСТИН ХОФМАН И НЕ ПИШУВАМ ПОВЕЕ ОДЛИЧЕН ФИЛМ и најдобрата книга е сепак една од моите први книги во мојата библиотека, да, господине многу добра препорака

бул (точно)