Повлекување: Преглед

Повлекување: Преглед

Eсе пензионираше, чиј оригинален наслов е Повлекувањетое роман од трилер психолошки автор Марк Едвардс. Објавен е во 2019 година од Премин на Амазон. Таа е меѓу најпродаваните книги од ваков вид во Амазон, место каде што можете да ја набавите книгата. Всушност, лесно е да се види како најпродавана книга во рамките на трилер психолошки на платформата.

Без разлика дали сте ја прочитале книгата или не, ви препорачуваме да ја разгледате оваа рецензија, бидејќи таа И покрај успехот на романот и книгите на Марк Едвардс, нема толку многу информации за него и неговата работа на интернет.особено на шпански. Така, ве запознаваме и со авторот во случај да не сте слушнале за него!

Неколку реда за авторот

Марк Едвардс моментално живее во Вест Мидлендс (Англија), со сопругата, трите деца и трите мачки., како што е наведено од веб-страница на авторот. И покрај тоа што има многу интересен портал за авторот, малку може да се најде надвор од него и неговите книги. Ги објавува преку Амазон и тешко е да се пристапи до повеќе информации на шпански за него и неговото дело, затоа препорачуваме да ја разгледате официјалната страница на авторот. Освен тоа, ги охрабрува и своите читатели да контактираат со него преку социјалните мрежи, што, од друга страна, го олеснува пристапот до писателот.

Обично пишува морничави приказни засновани на секојдневни настани. Исто така, неспорен е успехот со кој тој ја развива својата работа. Неговите книги се преведени на многу различни јазици, иако на шпански е можно само да се најдат Пензионирање y до крајот на вашите денови (Следи те дома). Тој успеа да продаде четири милиони примероци, откако го објави своето прво дело во 2013 година. Неговата последна книга на пазарот е Нема место за бегство.

Пензионирање

Заплет

Лукас е успешен писател кој е на ниско ниво поради лична и професионална криза. Ја изгубил довербата во себе и мисли дека неговиот хорор роман Нежно месо, издавачки триумф, се должеше на удар на среќа; инаку, зошто не може да му понуди на светот нова книга? Затоа треба да се фокусира на тоа што би можел да биде неговиот нов роман доколку успее да работи без одвлекување, далеку од сè и од секого. Тој оди во Бедмавр, Велс, мал град каде што пораснал пред неговите родители да се преселат во Лондон.

Во Велс, тој се населува во писателско повлекување кое е совршено за неговата нова хорор приказна.. Таму ја запознава Јулија, млада вдовица која раководи со повлекувањето, осамена и голема куќа за која Лукас се надева дека ќе биде негов дом во следните неколку недели. Од првиот момент Лукас се чувствува привлечен кон неа., за тој ореол на тага што се провлекува низ жената. Малку по малку и без да сака, ќе го истражува минатото на Џулија, трауматичното исчезнување на нејзината ќерка Лили и тајните скриени во тој велшки град каде што нејзините родители завршиле во своевидно бегство.

Но, Лукас постепено ќе се оддалечи од својата главна цел: да го заврши својот роман. Напротив, ќе ги искористи сите средства да да се знае вистината за овој град, неговите жители, неговите легенди и што е најважно, исчезнувањето на Лили.

Куќа во шумата

Жанр, стил и тема

Станува збор за психолошки трилер роман чија главна тема е искупувањето.. Оттука може да се извлечат и други тематски анализи; но протагонистите на романот успеваат да постигнат душевен мир откако преживеале трауматски искуства. Чекорот или патеката на нивниот живот се решава на поинаков начин отколку што мислеа.

Како што е напишана книгата, се цени едноставноста за тоа како животот на ликовите, нивните конфликти и дејствијата што ги извршуваат. Нема одлични описи, оние што ги најдовме се основни да разбере каде сме и какви се ликовите; Особено влијае на куќата која делува како одмор. Заплетот тече лесно. Дијалозите се директни и едноставни. Стилот на авторот го забрзува читањето и го остава читателот потопен во дејството на приказната.

Раскажувач

Нараторот е прво лице, е главниот лик Лукас, кој ја раскажува својата приказна и онаа на ликовите кои влијаат на неговиот живот и го менуваат неговиот курс. Користете го минатото време.

Список на некои ликови

 • Лукас Редклиф: протагонист, познат писател на хорор романи. Пред неколку години претрпе лична загуба.
 • Јулија Маршал: Таа е сопственичка на куќата што е одмор за писателите. Таа е вдовица, Мајкл, нејзиниот сопруг, почина пред неколку години. Тој не ја прифаќа смртта на неговата ќерка Лили.
 • Лили: Ќерката на Јулија.
 • Макс, Карен и Сузи: писатели кои делат соживот во повлекувањето на Јулија.
 • Оли Џонс: Сосед и таксист на Бедмавр.
 • Зара Саливан: приватен детектив ангажиран од Лукас.
 • Урсула Кларк: последниот од гостите на повлекувањето. Има одредена чувствителност и прави сесии како медиум.
 • Меган: Најдобриот пријател на Лили.

Простор и време

Приказната се одвива во Beddmawr, мрачно место далеку од реалноста.. Сенка бидејќи го има типичниот пејзажен карактер на северна Европа, со таа сурова и обесхрабрувачка клима. И далеку од реалноста бидејќи нејзините жители се проткаени со локални легенди. Тоа е мало и осамено место каде што неговите жители формираат заедница; сепак, во реалноста има многу незнаење меѓу семејствата и нивното минато е опкружено со тајни и суеверија кои сè уште влијаат на сегашното време.

Од друга страна, лРоманот е сместен во сегашниот момент.. Некои трансцендентални настани за приказната се случија во 2014 година и набргу по продолжувањето на дејството со главниот лик Лукас.

Шума со магла

Најдоброто и најлошото од книгата

Најдобро: едноставноста со која авторот ве пренесува кај својата ќерка и како ве потопува во низа настани на место со вознемирувачка атмосфера. Покрај тоа, го привлекува интересот на читателот кој сака да ужива во овој тип на жанр и го прави тоа со неверојатна леснотија.

Најлошото: Оние кои очекуваат пообработен или литературен стил нема да го најдат. Но, не смееме да заборавиме дека во романот нема тврдење да се најде современ наратив, solamente добро трилер.

Еден аспект што треба да се истакне

Изненадувањето што читателот може да го најде кога ќе заврши со Пензионирање. Добар, кохерентен заплет кој знае да остане во чекор до крај. Ги надминува очекувањата и исто така има невиден крај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.