Прагот на вечноста

Цитат на Кен Фолет.

Цитат на Кен Фолет.

Прагот на вечноста е современ историски фантастичен роман на наградуваниот британски писател Кен Фолет. Објавен е во септември 2014 година и е трет дел од Трилогија на векот, кој е надополнет со Падот на гигантите (2010) y Зимата на светот (2012). Во оваа прилика, протагонистите се потомците на главните ликови од претходните наслови во сагата.

Во оваа трилогија, авторот ја прикажува историјата на пет семејства од различни националности и како тие се погодени - Низ генерации - од разни историски настани. Во врска со ова, Фолет тврди: „Ова е приказна за моите баба и дедо и вашите, нашите родители и нашите сопствени животи. На некој начин тоа е приказна за сите нас “.

Резиме на Прагот на вечноста

Приказната започнува

Романот започнува во 1961 година, 16 години по крајот на Втората светска војна. Зборуваме за време кога предноста ја искористија големите сили - меѓу нив и Русија, најголемата земја во Советскиот Сојуз. Русите ја наметнаа својата комунистичка доктрина на целата територија додека не стигнаа до Германија, што предизвика Германците да почнат да ја напуштаат својата земја.

Источна Германија

Овој дел го глуми тоа Ребека, источногерманска учителка од семејството Франк – внуката на Лејди Мод – која еден ден доби повик од Штази - тајната полиција на Германската Демократска Република (ГДР) -. Тоа веднаш ја заинтригирало, бидејќи не ги знаела причините за нарачката. Сепак, тој сепак присуствуваше на посочениот датум. Откако местото, била подложена на темелно испрашување.

По злобната интерпелација, Ребека Сакала веднаш да го напушти штабот на Штази, но налетала на нејзиниот сопруг Ханс. Во тој момент жената го дознала тоа мажот ја изневерил во текот на целиот брак. Тој тој беше поручник на Штази и ја оженил само за да го шпионира нејзиното семејство.

Откако слушнав сè, Ребека се обиде да побегне од градот, но тој не можеше, бидејќи неговото заминување се совпадна со страшниот мандат од владата на ГДР. Тие решија да ги поделат „двете Германии“ за да го спречат постојаното бегство на професионалци од земјата. Од тој момент започна изградбата на злогласниот Берлински ѕид, а Ребека беше делумно заробена и изолирана, заедно со стотици илјади Германци на секој крај.

Во САД

Во тие моменти тој беше на другата страна на светот Џорџ се шегува - Синот на Грег Пешков - млад човек кој служел како адвокат во администрацијата на претседателот Џон Ф. Кенеди. Понатаму, тоа беше активист за граѓански права на Афроамериканец во САД Неговата борба го натера да учествува на протестите на југот на земјата и да присуствува на маршот предводен од Мартин Лутер Кинг до Вашингтон.

Цитирање на Кен Фолет.

Цитирање на Кен Фолет.

Џорџ работеше на создавање закон за еднакви права. Сепак, тоа стана бесмислено откако Кенеди беше убиен. Години подоцна, тој почна да работи заедно со Боби Кенеди, иако неговите планови повторно пропаднаа кога и овој човек беше убиен.

Обединетото Кралство

Дејв Вилијамс Тој е протагонист на историјата во овој европски регион. Оттаму, тој можеше со загриженост да размислува за конфликтите на другите два континента. Младиот човек тој сонуваше да биде музичар и да формира рок бенд со своите пријатели. Откако успеа, тој ги искористи песните за да го каже своето мислење за недостигот на слобода и неправдите.

Благодарение на успехот на групирањето, отпатуваа на американскиот континент. Да се ​​биде таму Дејв и неговите колеги од бендот се населиле во Сан Франциско и активно учествуваше во потеклото на хипи движењето - Струја предводена од млади Американци кои протестираат за крајот на Виетнамската војна.

советски Сојуз

Политичката клима во Советскиот Сојуз што ни ја претставува Фолет не е воопшто едноставна. Писателот го поставува читателот веднаш по смртта на Хрушчов и преземањето на власта од Брежњев. Студената војна беснееше и ги поткопа темелите на структурата која дотогаш се сметаше за неуништлива. Од своја страна, во Русија, Горбачов се обиде да ја спаси економијата на земјата со планот „Перестројка“, но неговиот напор беше залуден.

Под оваа панорама, се појавуваат протагонистите на овој дел: близнаците Димка и Тања. Тој, млад партиски член комунистичка, ѕвезда во подем на движењето; сти сестра, Еден борец за востанието. Како резултат на горенаведеното, протестите се зголемија - заедно со лошите мерки што ги преземаа владите - што го забрза падот на комунизмот.

По целата оваа серија настани, конечно, на 11 ноември 1989 година, Берлинскиот ѕид беше урнат.

Вистинската судбина

Приказната се одвива помеѓу 1961 и 1989 година - Во целосниот развој на Студената војна. Секој лик поминува низ независна битка. Светот доживува комплицирани моменти во кои големите сили се борат за сопствените интереси без да се земат предвид последиците од нивните постапки.

Основни податоци за работата

Прагот на вечноста е роман од жанр на историска фантастика. Се развива во текот на 10 делови кои пак се поделени на поглавја и тоа додадете малку 1152 белези. Работата е раскажана на линеарен начин од сезнаен раскажувач кој користи едноставен и забавен јазик - квалитети кои Фолет ги негувал во својата долга кариера и кои го привлекуваат читателот речиси веднаш, дури и ако претходно не го прочитале авторот.

За авторот, Кен Фолет

Кен Фолет.

Кен Фолет.

Кенет Мартин Фолет — Кен Фолет — е роден на 5 јуни 1949 година во Кардиф, главниот град на Велс. Неговите родители биле Вени и Мартин Фоле. До својата 10-та година живеел во родниот град, а потоа се преселил во Лондон. На 1967 година, почна да студира филозофија на Универзитетскиот колеџ во Лондон, трка тоа заврши три години подоцна.

Професионална кариера

Во 1970 година зеде курс по новинарство за три месеци, што доведе до работи како известувач три години за Ехо од Јужен Велс, во Кардиф. Потоа, тој се преселил назад во Лондон, каде што работел во Вечерн стандард. На крајот на 70-тите го остави новинарството настрана и се наклони кон издаваштво и стана заменик-директор за управување на Everest Books.

Книжевна кариера

Тој почна да пишува приказни како хоби, сепак, неговиот живот се промени со објавувањето на Окото на иглата (1978), неговиот прв роман. Благодарение на оваа книга, покрај меѓународното признание, ја доби и наградата Едгар. Уште еден од неговите хитови дојде во 1989 година со Столбовите на земјата, работа со која ги зазема првите продажни позиции во Европа повеќе од 10 години.

Во текот на својата кариера има објавено 22 романи во историски и жанр на неизвесност. Меѓу нив се издвојуваат: Во устата на змејот (1998), Конечен лет (2002), Бесконечен свет (2007) y Век трилогија (2010). Од неговите книги, 7 се адаптирани за телевизија и кино, покрај тоа што се наградени со значајни награди, како што се: наградата Банкарела (1999) и Меѓународните награди за писатели на трилер (2010).

Дела на Кен Фолерт

 • Островот на бурите или Окото на иглата (1978)
 • Тројно (1979)
 • Човекот од Санкт Петербург (1982)
 • Крилјата на орелот (1983)
 • Долината на лавовите (1986)
 • Столбовите на земјата (1989)
 • Ноќ над водите (1991)
 • Опасно богатство (1993)
 • Место наречено слобода (1995)
 • Третиот близнак (1997)
 • Во устата на змејот (1998)
 • Двојна игра (2000)
 • Висок ризик (2001)
 • Конечен лет (2002)
 • Во бело (2004)
 • Бесконечен свет (2007)
 • Век трилогија
  • Падот на гигантите (2010)
  • Зимата на светот (2012)
  • Прагот на вечноста (2014)
 • Огнена колона (2017)
 • Темнината и зората (2020)
 • Никогаш не (2021)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.