Дали знаете која е точната внатрешна структура на книгата?

Правилната внатрешна структура на книгата

Кога пишувате книга, посебен акцент се става пред сè на тоа што е заговор, на таа заедничка нишка што ги обединува различните сцени и делови од приказната што ја раскажуваме. Сепак, не обрнуваме многу внимание на правилната структура што треба да ја носи оваа книга. Но, тогаш што е правилната внатрешна структура на книгата?

Ако во моментот пишувате или имате под комората за објавување и размислувате за можноста за само-уредување, овој напис може да го олесни процесот, бидејќи во него ви кажуваме каква структура треба да има вашата книга. Така, нема да заборавите ниту еден чекор за време на уредувањето.

Страница по страница

Ајде да одиме чекор по чекор:

 • Првото нешто што го наоѓаме е корица на книга, што веќе ви го препорачавме во непарниот напис, што треба да биде впечатливо и да ја разбуди curубопитноста на читателот.
 • Следното нешто, и најчестото, особено во внимателните изданија, е да се најде две тотално празни страници. Тие се страни за учтивост или исто така се нарекуваат страници за почит. Иако априори можеби изгледа глупаво, овој мал детал му дава на читателот чувство на уредна и квалитетна презентација.
 • Во Трета страница ќе најдеме празна страница со само два детали: рака наслов на делото и името на писателот или писател на книги. Преферирано е насловот на делото да се стави поголем од писателот.
 • Следната страница, т.е. четвртина, ќе го има напишано кредити: издавач, издание, авторско право, ISBN, име на дизајнерот на насловната страница или илустраторот, итн.
 • La петта страница, скоро секогаш, таа е предодредена на можното посветеност на авторот. Не сите книги ја носат оваа посветеност, но читателите секогаш сакаат да читаат на кого или на кого размислувале овие писатели при објавувањето на нивното дело.
 • La шеста страница ќе го носи белег на книгата, доколку ја имате, што може да се прошири и на седмата и осмата страница ако ви треба затоа што е обемна. Индексот треба да биде едноставен и многу јасен. Доколку немаше индекс, ќе започневме со првото поглавје или првата страница од нашата приказна, роман, расказ, есеј итн.

На крај, но не и најважно, ќе ви кажеме дека вашата книга секогаш треба да ја започнувате на непарна страница, и ако не ја гледате важноста на истата, ве покануваме да земете неколку книги од вашата библиотека и да го погледнете бројот страница со која започнува. Ако има толку многу, тоа ќе биде за нешто, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво Кармен.
  Интересна статија, ви благодарам. Некои работи што ги знаеше. Другите не.
  Од Овиедо, литературен поздрав.

 2.   Мери Дијаз dijo

  Ви благодарам многу за податоците, не ги познавав, пишувам роман заснован на вистински настани, ќе ја земам предвид вашата статија. Би сакал да знам повеќе за пишувањето и за сè што е поврзано со оваа тема. Поздрав од Мадрид. Ви благодарам.

бул (точно)