Право да пишувате на вашиот јазик

тастатура

Пред една недела ми падна во раце Деколонизирајте го умот, есеј што обединува четири предавања од Нгаго ва Тионго, Кениски мислител и можен кандидат за овогодинешната Нобелова награда за литература. Книга што ги анализира проблемите на културата и, конкретно, на литературата на некои земји од сопствените корени: онаа на колонијализмот кој низ историјата бил задолжен за искоренување на јазикот на малцинските етнички групи.

Светот, ООН и организациите зборуваат за човековите права, но можеби ретко размислуваме за тоа право да пишува и на свој јазик.

Заробена култура

Право да пишувате на вашиот јазик

Ngũgĩ wa Thiong'o, за време на едно од неговите предавања и главен бранител на правото да пишува на свој јазик.

За време на таканаречениот Конгрес на африкански писатели на англиско изразување одржан на Универзитетот Макерер (Уганда) во 1962 година, имаше состанок помеѓу разни африкански писатели. Сепак, многумина го промашија Танзанија Шабан Роберт, најважниот поет во Африка во тоа време. И зошто не присуствуваше? Бидејќи Роберт не пишуваше на англиски јазик, туку само на свахили, и затоа не беше достоен да учествува на ваква конференција.

Овој настан беше анализиран неколку пати за време на конференциите на Нгаго ва Тионго, кој откако објави неколку романи на англиски јазик благодарение на талентот што му овозможи да се издигне во постколонијалниот социјален ланец на Кенија, реши да застане и да пишува само во неговата мајка јазик, гикују. Смел што речиси го чинеше живот и го натера да замине во егзил во Соединетите држави набргу потоа.

Два од многуте примери за тоа како влијанието на мнозинството, во случајов англиски или француски империјализам што со години ги колонизираше Азија, Африка и Латинска Америка, ги погази различните малцински култури. Прво, да влијаеме врз нив за празнината на нивните танци, текстови и песни; потоа принудувајќи ги да ја свртат главата кон нова култура со која никогаш не би можеле целосно да се спојат. И, во меѓувреме, какаото, маслото или дијамантите излегуваа од задната врата.

Прилагодете се или спротивставете се

Меѓутоа, во исто време, се развива широка дебата во која има многу мислења: некои, како што е нигериецот Ченуа Ачебе, го искористија гореспоменатиот конгрес за да се осигурат дека доколку му беше даден установа да го користи англискиот јазик за да стигне до маси, јас би го користел. За возврат, многу други писатели продолжуваат да веруваат дека важна работа е содржината, и сè додека има поголема дифузија во мнозинскиот јазик, тоа ќе биде доволно, бидејќи авторот не го интересираат зборовите, туку она што тие го кажуваат. Од друга крајност, гореспоменатиот Тионго го замолчува неговиот англиски јазик како начин да се запре странската доминација во малцинските култури како неговата. Етнички групи чиј јазик има своја музикалност, ритам и изрази кои тешко се преведуваат на друг јазик.

Пред неколку дена зборував за lдо литературата како оружје за промена на светот. И вистината е дека тоа би било едно од најефикасните од сите. Сепак, дел од таа одисеја за враќање на раните на светот може да биде и да им се дозволи на сите култури да се изразуваат наместо да ги хипнотизираат со идеи што не укажуваат на реалниот проблем.

Многу луѓе, особено активисти, во моментов се задолжени за промовирање на правото на пишување на јазиците на различните етнички групи. малцинство со цел да се зачува нивната култура, со примери како неодамнешната студиска програма на курдски јазик одобрена од Универзитетот во Курдистан, во Иран или промовирање на Кичва како втор училишен јазик, разновидност на кечуански јазик ревитализиран во Еквадор од организацијата КОНАИ.

Сепак, не би сакал да завршам без прашање: дали е подобро да се дозволи развој на сите јазици наместо да се сакаат да се прилагодат на јазик што ќе им овозможи поголема дифузија?

И бидете внимателни, зборот „национализам“ не се појавил во ниедна линија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)