Дали е неопходно да имате 4G на вашиот eReader?

Поттикне Paperwhite

Дигитализацијата станува се поочигледна. Хартиените весници им отстапија место на онлајн весниците. А истото се случи и со книгите. Типичната хартиена книга е заменета со електронската книга. Се разбира, во вториот случај има и такви кои имаат 4G е-книги директно за да имаат слобода да читаат и преземаат книги каде и како сакаат. Дали 4G е толку суштински во eReader?

Тоа ќе зависи од секој човек, бидејќи различни фактори влегуваат во игра како што е временскиот период што ќе биде надвор без да има блиска Wi-Fi мрежа, просторот за складирање што го има електронската книга и организацијата на секоја од нив.

Земајќи го ова предвид, се отвораат две сценарија. Од една страна, онаа на оние кои се далекувиди и ги преземаат книгите што ќе ги читаат за време кога ќе останат без интернет. А, од друга страна, онаа на оние кои не се толку свесни колку им останува за да завршат книга и затоа претпочитаат имаат 4G стапка на интернет без разлика каде се.

Amazon го претставува новиот Kindle: побрз, полесен за користење и допир за 79 евра

Вистина е дека во моментов поради проблеми со интернет конекцијата нема да биде, бидејќи повеќето објекти (трговски центри, ресторани, кафулиња, апартмани или хотели каде што ќе престојуваме...) обично имаат WiFi мрежа. Може да се случи да нема WiFi во пооддалечените области, како на пример во куќа во планина или кога го поминувате денот на плажа. Во овие прилики, би било неопходно да се процени дали навистина компензира оттогаш е-книгата на 4G секогаш ќе биде поскапа.

Разликата во цената ќе зависи од моделот што сакате да го купите, но, генерално, тие што се 4G обично чинат меѓу 60 и 70 евра повеќе.

Табела за цени на е-книги за 4G

Извор: подготвен од Роамс од податоците на Amazon.com

Има и други модели кои не се директно достапни во 4G, како што се најосновните верзии, на пример, со простор за складирање од 8 GB. Покрај фактот дека е-книгите 4G се помалку економични, мора да се земат предвид и други аспекти како што се:

  • Пократко траење на батеријата на уредот кога е поврзан на 4G
  • Побавно прелистување во зависност од покриеноста во областа каде што се наоѓаме
  • Поголема тежина ако имаат 4G конекција

Оттука, останува само да се процени која опција е најдобра за нас, бидејќи 4G во е-книга може да биде корисна во одредени моменти, но може да доведе и до други непријатности кои произлегуваат токму од споменатата врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.